עורך דין

רח' אחד העם 27 ת"א, 65202  |  www.wrw.co.il  |  27 Ehad Ha'a'm St., Tel Aviv, 65202

טל':03-6097461 :Tel  |  פקס: 972-3-7617461 :Fax  |  דוא"ל: Email: office@wrw.co.il

סניפים: תל אביב / ראשל"צ

   
חדש במשרדינו – מתן שירותים ופתרונות בתחומי הנזיקין ודיני עבודה וזאת באמצעות שת"פ עם עו"ד וותיק ומנוסה בתחום
 
 
 
    צור קשר עכשיו:
 
 
 
   טל:  03-6097461
   פקס: 03-7617461
 
 
   סרטונים
   מן המדיה
 

 
 
 
עשו לנו LIKE 
 « Official Facebook Page  
   
 

הרמת מסך

   
  « מלא פרטיך וצוות משרדנו ישוב אליך בדקות הקרובות...
 

הרמת מסך לחברה בע"מ - באילו מקרים ?

עקרון בסיסי בדיני חברות הוא שחברה המוקמת כחוק הינה בעלת ישות משפטית עצמאית, דהיינו יש לה קיום בפני החוק הנפרד מזה של בעליו ו/או אלה המועסקים בו. בהתאם לעיקרון זה יכולה חברה לפתוח ולנהל (באמצעות "מורשי חתימה") חשבון בנק, להיקשר בחוזים, לתבוע ולהיתבע ועוד.

מכיוון שלחברה ישות משפטית עצמאית ברור שאם היא צוברת חובות עליה לבדה לשאת בהחזרתם, אם תגיע לחדלות פירעון תאלץ החברה להיכנס להליך פשיטת רגל ובו ישמשו נכסיה להחזר החובות (בהיקף האפשרי).
ברבות השנים רבו המקרים בהם בעלי חברות עשו שימוש לרעה בעקרון הישות המשפטית הנפרדת של חברתם. הפתרון שנמצא למצבים כאלה מכונה הרמת מסך ההתאגדות .


עו"ד הרמת מסך
 

יצירת זיקה בין חובות החברה לבעלי המניות בה

כאשר בוחר בית המשפט בדרך של הרמת מסך הוא למעשה יוצר זיקה בין מה שהחברה חייבת לצד ג' לבין בעלי החברה (בחברה מונפקת - בעלי המניות בה). כך הופכים בעלי החברה ערבים לחובות שצברה החברה שבבעלותם.

הליך הרמת מסך מוסדר בסעיף שש לחוק החברות. לפי סעיף זה רשאי בית המשפט לייחס זכויות וחובות של החברה לבעלי המניות בה, זאת למרות הוראות סע' 4 לחוק החברות הקובע את עקרון הישות המשפטית העצמאית הנפרדת.


 

מתי ניתן לבקש הרמת מסך

מטבע הדברים מי שחברה בע"מ חייבת לו כספים יש אינטרס להשיג הרמת מסך כך שגם בעלי החברה יהפכו אחראיים לשלם לו את הכספים המגיעים לו. מובן שהרמת מסך היא החריג לכלל, ברוב המקרים לא ניתן להפוך חובות של חברה לכאלה שבעליה צריכים לשאת בהם.

בעבר נעשה שימוש מצומצם מאוד בכלי הרמת המסך אולם בשנת 2000 נכנס לתוקפו תיקון לחוק החברות אשר, בין היתר, העניק שיקול דעת נרחב לבתי המשפט באשר למתי ראוי להפוך חובותיה של חברה לכאלה שבעליה צריכים להיות ערבים להם באופן אישי.

התיקון לחוק זכה לביקורת נוקבת מצד המגזר העסקי וכך נעשה תיקון שני שצמצם את האפשרות להרמת מסך לכדי רשימה מוגדרת וכן דרש שבית המשפט ישתכנע שמדובר במקרה בו "נכון, צודק ויעיל" לאפשר הרמת מסך.

כיום סעיף 6 לחוק החברות קובע שהרמת מסך תבוצע רק במקרים חריגים ומטעמים מיוחדים.
כך למשל כאשר נעשה שימוש לרעה בעקרון הישות המשפטית הנפרדת של החברה כדי להונות או לקפח, או כאשר ניהול העסק נעשה באופן שלא היטיב עם העסק עצמו אלה דווקא עם בעליו (למשל ביצוע עסקאות שסיכון לא סביר בצידן).


משרד עו"ד רענן גל ושו"ת מתמחים בדיני חברות. בין היתר צברנו ניסיון רב בניהול תיקים בהם מעורבת בקשה להרמת מסך.

אל תהססו לפנות אלינו בכל שאלה בעניין זה, נשמח לשתף מן הידע שצברנו, לייעץ ובמידת הצורך לספק גם לכם שירותים משפטיים מעולים אשר יבטיחו השגת התוצאה המיטבית עבורכם.


רח' אחד העם 27 ת"א, 65202   |   www.wrw.co.il   |   27 Ehad Ha'a'm St., Tel Aviv, 65202

טל': 03-6097461 :Tel   |   פקס: 972-3-7617461 :Fax   |   דוא"ל: Email: office@wrw.co.il

סניפים : תל אביב / ראשל"צ
 
לקוח מוגבל  עורכי דין מקרקעין תל אביב  עורכי דין מקרקעין  עורך דין תמ"א 38  משרד עורכי דין תמ"א 38  חשבון מוגבל חמור  פינוי דייר מדירה שכורה  תביעה לפינוי מושכר  הסכמי שותפות  חוזה שותפות עסקית  הוצאת לשון הרע  הגשת תביעה אזרחית  תביעת דיבה  תביעה אזרחית  הסכם מכר מקרקעין  צו פינוי מדירה  עו"ד תמ"א 38  חוזה לקניית דירה  טיפול בדירה מושכרת  הסרת הגבלה בחשבון  עו"ד מקרקעין  פינוי דירה מושכרת  ביטול הגבלה בחשבון  הסכם קומבינציה  עסקאות קומבינציה  תביעת לשון הרע  עו"ד לשון הרע  הפרת חוזה  הסכם שותפים  עורך דין חוזים  עורך דין לדיני חברות  עו"ד דיני חברות  חשבונות מוגבלים  פירוק שיתוף  
 
קידום אורגני | קידום אתרים