עורך דין

רח' אחד העם 27 ת"א, 65202  |  www.wrw.co.il  |  27 Ehad Ha'a'm St., Tel Aviv, 65202

טל':03-6097461 :Tel  |  פקס: 972-3-7617461 :Fax  |  דוא"ל: Email: office@wrw.co.il

סניפים: תל אביב / ראשל"צ

   
חדש במשרדינו – מתן שירותים ופתרונות בתחומי הנזיקין ודיני עבודה וזאת באמצעות שת"פ עם עו"ד וותיק ומנוסה בתחום
 
 
 
    צור קשר עכשיו:
 
 
 
   טל:  03-6097461
   פקס: 03-7617461
 
 
   סרטונים
   מן המדיה
 

 
 
 
עשו לנו LIKE 
 « Official Facebook Page  
   
 

עסקאות קומבינציה

   
  « מלא פרטיך וצוות משרדנו ישוב אליך בדקות הקרובות...
 
עסקאות קומבינציה - עורך דין רענן גל:

כמעט אין מי שלא מכיר את המונח "עסקת קומבינציה" מתחום הנדל"ן, לכולם ברור שמדובר בעסקה בה בעל קרקע עורך עסקה עם קבלן במסגרתה הלה בונה על הקרקע שבבעלותו בתמורה לזכויות בבניין שמוקם (בין אם מדובר בבניין משותף של דירות מגורים, בית משרדים, תעשייה, בית מלון וכו').
מטבע הדברים שעסקאות שכאלה עשויות להתבצע במגוון עצום של תצורות, למעשה כמעט שאין עסקת קומבינציה אחת הדומה לרעותה.

עסקת קומבינציה טומנת בחובה יתרונות שונים לשני הצדדים המעורבים בה, בעל הקרקע וקבלן הבנייה אולם יש לה גם חסרונות וסיכונים שחשוב לקחת בחשבון ולמזער.לפיכך כדי שעסקה כזו תתנהל ותושלם בצורה חלקה הכרחי שתזכה לליווי מקצועי של עו"ד המתמחה בתחום דיני מקרקעין ולו ניסיון מוכח בטיפול בעסקאות קומבינציה.
 

יתרונות וחסרונות לבעל המקרקעין

כאמור עסקת קומבינציה עשויה להיות משתלמת מאוד לבעל מקרקעין המעוניין להשביח את הנכס שבבעלותו אולם ייתכנו לה גם חסרונות.

היתרון המרכזי לבעל הקרקע הוא החיסכון בהוצאות בנייה אותן נוטל על עצמו הקבלן. בעל הקרקע מקבל איפה שירותי בנייה ללא תשלום וממשיך להחזיק בבעלות על חלק מן הקרקע.
עוד יתרונות חשובים מצויים בתחום המיסוי ומתבטאים במועדי תשלום נוחים ושיעורים מופחתים של מיסים והיטלים כגון מס שבח, דמי השבחה, תשלומים למנהל מקרקעי ישראל, לרשויות מקומיות ועוד.

חסרונות אפשריים לעסקת קומבינציה מבחינת בעל המקרקעין כרוכים בסיכון שבהיקשרות עם קבלן מסוים (מבחינת עמידה בקצב ההתקדמות המתוכנן למשל) אותו הוא מכניס למעשה כשותף בפרויקט.
חסרון נוסף הוא בעיכוב שבקבלת תמורה שכן בעל הקרקע מוותר למעשה על חלק מן הבעלות וזוכה לתמורה רק בסיום הבנייה.

 

יתרונות וחסרונות לקבלן

היתרון המרכזי של הסכם קומבינציה לקבלן הוא שהלה אינו נדרש לרכוש קרקע כדי לבנות עליה. יתרונות נוספים, בדומה לכאלה הנ"ל הנוגעים לבעל הקרקע מצויים בתחום המיסוי.

החסרונות העיקריים של עסקת קומבינציה לקבלן הם שבעל הקרקע הוא שותף בפרויקט וככזה הוא וודאי מנהל פיקוח על הבניה ומאפשר לקבלן פחות חופש תמרון.


"אחוז הקומבינציה" ותשלומי מיסים

אחוז הקומבינציה הוא נתון חשוב בעסקת קומבינציה ומחושב על ידי שמאי מקרקעין. מדובר באחוז מן המבנה הגמור אותו יקבל בעל הקרקע. ניתן לחשב אחוז זה לפי הערכה של שווי המבנה בתום בנייתו או לחילופין דווקא לפי שווי הקרקע ביום תחילת הבנייה.

כל עסקת נדל"ן בישראל כרוכה בתשלום מיסים והיטלים שונים. עסקת קומבינציה מאפשרת השגת יתרונות בעלויות אלה הן עבור בעל הקרקע והן עבור הקבלן. כך למשל ניתן באמצעות ניהול נכון של העסקה לתזמן את התשלומים כך שיבוצעו במועדים הנוחים ביותר לצדדים, ניתן גם לחלק את התשלומים בין הצדדים, כך למשל ייתכן שהקבלן יישא בכל ההוצאות ממין זה תוך קיזוזן מחלקו של בעל הקרקע בבניין שמוקם.

משרד עו"ד רענן גל מתמחה בתחום דיני מקרקעין ולנו ניסיון רב בניהול מגוון עסקאות קומבינציה. נשמח לעמוד לרשותכם, לענות על כל שאלה, לייעץ ולספק ליווי מקצועי אשר יבטיח ניהול נכון של העסקה משלב עריכת ההסכמים בין הצדדים המעורבים ועד להשלמתה עם תום הבנייה. צרו קשר עכשיו!
 
 

רח' אחד העם 27 ת"א, 65202   |   www.wrw.co.il   |   27 Ehad Ha'a'm St., Tel Aviv, 65202

טל': 03-6097461 :Tel   |   פקס: 972-3-7617461 :Fax   |   דוא"ל: Email: office@wrw.co.il

סניפים : תל אביב / ראשל"צ
 
לקוח מוגבל  עורכי דין מקרקעין תל אביב  עורכי דין מקרקעין  עורך דין תמ"א 38  משרד עורכי דין תמ"א 38  חשבון מוגבל חמור  פינוי דייר מדירה שכורה  תביעה לפינוי מושכר  הסכמי שותפות  חוזה שותפות עסקית  הוצאת לשון הרע  הגשת תביעה אזרחית  תביעת דיבה  תביעה אזרחית  הסכם מכר מקרקעין  צו פינוי מדירה  עו"ד תמ"א 38  חוזה לקניית דירה  טיפול בדירה מושכרת  הסרת הגבלה בחשבון  עו"ד מקרקעין  פינוי דירה מושכרת  ביטול הגבלה בחשבון  הסכם קומבינציה  עסקאות קומבינציה  תביעת לשון הרע  עו"ד לשון הרע  הפרת חוזה  הסכם שותפים  עורך דין חוזים  עורך דין לדיני חברות  עו"ד דיני חברות  חשבונות מוגבלים  פירוק שיתוף  
 
קידום אורגני | קידום אתרים