עורך דין

רח' אחד העם 27 ת"א, 65202  |  www.wrw.co.il  |  27 Ehad Ha'a'm St., Tel Aviv, 65202

טל':03-6097461 :Tel  |  פקס: 972-3-7617461 :Fax  |  דוא"ל: Email: office@wrw.co.il

סניפים: תל אביב / ראשל"צ

   
חדש במשרדינו – מתן שירותים ופתרונות בתחומי הנזיקין ודיני עבודה וזאת באמצעות שת"פ עם עו"ד וותיק ומנוסה בתחום
 
 
 
    צור קשר עכשיו:
 
 
 
   טל:  03-6097461
   פקס: 03-7617461
 
 
   סרטונים
   מן המדיה
 

 
 
 
עשו לנו LIKE 
 « Official Facebook Page  
   
 

עסקת קומבינציה יתרונות מול סיכונים

   
  « מלא פרטיך וצוות משרדנו ישוב אליך בדקות הקרובות...
 

עסקת קומבינציה - יתרונות מול סיכונים

בעת שיזם מבקש לבנות על חלקת קרקע עומדות בפניו כמה אפשרויות, כך למשל הוא יכול לרכוש את הקרקע מבעליה או להיקשר עימו בדרך של שותפות. עסקת קומבינציה מאפשרת ליזם לבנות על הקרקע מבלי שהוא נדרש לשלם עבורה תחילה, בעל הקרקע מקבל את התמורה המגיעה לו בדמות בעלות על חלק מן המבנה שהוקם על הקרקע שהייתה בבעלותו. לעסקת קומבינציה יתרונות רבים אשר הפכו אותה לנפוצה מאוד במחוזותינו, אולם עסקה כזו אינה חופשית מסיכונים, בעיקר כאלה שנוטל על עצמו בעל הקרקע.

עורך דין המתמחה בדיני מקרקעין וצבר ניסיון בטיפול בעסקאות קומבינציה ידע לייעץ לבעלי קרקע ולקבוע בכל מקרה לגופו אם עסקת קומבינציה היא אכן האפשרות הטובה ביותר עבורם.
 

יתרונות ליזם

בעסקת קומבינציה היזם אינו צריך למצוא מימון לרכישת הקרקע עליה יוקם הפרויקט. חיסכון זה מקל על מימון הפרויקט ומקטין את הסיכוי שהיזם יקלע לקשיים שיובילו לעיכובים או אפילו לאי השלמתו.

יזם, מטבע הדברים, נוטל על עצמו סיכונים רבים ונדרש לבצע שלל מהלכים ופעילות ענפה, כגון איתור הקרקע, קבלת היתרים מן הרשויות, ביצוע הבנייה, שיווק ומכירה, מסירת היחידות שנבנו לרוכשים, הבטחת איכות הבנייה במסגרת אחריות ועוד. עסקאות קומבינציה, לעומת חלופות כגון רכישת הקרקע לפני תחילת הבנייה, מעניקות ליזם מרווח נשימה המפנה משאבים לטיפול בחזיתות האחרות.
 

יתרונות מיסוי

עסקת מקרקעין כרוכה בתשלום מיסים נכבדים. במסגרת עסקת קומבינציה חבות המס עשויה לקטון משמעותית וכן עיתוי חלק מן התשלומים עשוי להידחות. מזעור נטל המס יאפשר רווחים גבוהים יותר עבור היזם ובעל הקרקע כאחד.

השאיפה למזעור החבות במס היא גם אחראית במקרים רבים לכך שבעלי הקרקע אינם ממהרים למכור דירות שקיבלו במסגרת עסקת הקומבינציה, עובדה המשחקת לידי היזם שכן היצע הדירות בפרויקט קטן וקל לו יותר למכור את הדירות שבנה.

עסקת קומבינציה - עורך דין רענן גל

יתרונות לבעל הקרקע

בעל הקרקע נידרש לויתורים רבים במסגרת הסכם קומבינציה, הוא מאפשר ליזם לבנות תוך שהוא מסכים לקבל תמורה עתידית שאינה מובטחת ולעיתים הוא נידרש אפילו לשאת בהוצאות שונות כגון מיסים, הוצאות משפטיות, תיווך וכיוצא באלה עוד לפני שזכה לקבל תמורה כלשהיא. הסיבה שבעלי קרקע רבים בוחרים בכל זאת להיקשר עם יזמים בעסקאות קומבינציה היא שהתמורה לה יזכו בסופו של דבר גדולה משמעותית מן הסכום שיכולים היו לקבל לידיהם לו מכרו את הקרקע בעסקת נדל"ן רגילה.

התמורה הגדולה יחסית אותה זוכה לקבל בעל הקרקע אינה תוצר רק של נכונותו של היזם להעניקה (כדי שלא יצטרך לממן רכישת הקרקע) אלא גם בשל הטבות במיסוי. כך למשל בעל הקרקע אינו נדרש לשלם מע"מ על הדירות החדשות שיקבל, אין תשלום מס רכישה על הדירות החדשות ומס השבח שבעל הקרקע נידרש לשלם הוא רק על החלק שהוא מוכר ולא על מכירת כל הקרקע.
 

הסיכונים לבעל הקרקע

לצד האפשרות להגדיל את הרווח נוטל על עצמו בעל קרקע הבוחר להיקשר עם יזם בעסקת קומבינציה סיכונים שונים. הוצאות שונות  חלות על בעל הקרקע אשר את חלקן יצטרך לשלם בטרם קיבל תמורה כלשהי, עשויים להיות שיוניים בשוק הדיור, הדירות שיקבל עלולות להיות שוות פחות מן הצפוי, היזם עלול לא לעמוד בהתחייבויותיו, במקרים קיצוניים עלול היזם לפשוט רגל ומעמד בעל הקרקע לא יהיה שונה מזה של נושים אחרים. סיכון נוסף הוא אי וודאו מסוימת של בעל הקרקע בקשר להוצאות המיסוי שיהיה עליו לשאת בהם. כך למשל אם שלטונות המס לא ייאותו לסווג את העסקה כעסקת קומבינציה ויתייחסו אליה כאל עסקה משותפת עלולים לחול על בעל הקרקע מיסים כגון מע"מ ומס הכנסה.

לא רק בעל הקרקע אלא גם רוכשי דירות מיזם הבונה פרויקט במסגרת עיסקת קומבינציה חשופים לסיכונים שלא היו נוטלים על עצמם ברכישת דירה בפרויקט הנבנה על קרקע שהיא בבעלות היזם.

כדי להעריך אם עסקת קומבינציה היא אכן הדרך הכדאית ביותר יש לפנות את עורך דין מקרקעין לו ניסיון מוכח בליווי עסקאות קומבינציה מן הסוג שעל הפרק -
משרד עורך דין רענן גל ושות' מתמחה גם בתחום המקרקעין, נשמח לעמוד לרשותכם, לענות על כל שאלה, לייעץ ולספק גם לכם ליווי משפטי מסור שיבטיח היקשרות והשלמה מוצלחת של עסקת קומבינציה בין אם אתם בעלי הקרקע או היזמים.


רח' אחד העם 27 ת"א, 65202   |   www.wrw.co.il   |   27 Ehad Ha'a'm St., Tel Aviv, 65202

טל': 03-6097461 :Tel   |   פקס: 972-3-7617461 :Fax   |   דוא"ל: Email: office@wrw.co.il

סניפים : תל אביב / ראשל"צ
 
לקוח מוגבל  עורכי דין מקרקעין תל אביב  עורכי דין מקרקעין  עורך דין תמ"א 38  משרד עורכי דין תמ"א 38  חשבון מוגבל חמור  פינוי דייר מדירה שכורה  תביעה לפינוי מושכר  הסכמי שותפות  חוזה שותפות עסקית  הוצאת לשון הרע  הגשת תביעה אזרחית  תביעת דיבה  תביעה אזרחית  הסכם מכר מקרקעין  צו פינוי מדירה  עו"ד תמ"א 38  חוזה לקניית דירה  טיפול בדירה מושכרת  הסרת הגבלה בחשבון  עו"ד מקרקעין  פינוי דירה מושכרת  ביטול הגבלה בחשבון  הסכם קומבינציה  עסקאות קומבינציה  תביעת לשון הרע  עו"ד לשון הרע  הפרת חוזה  הסכם שותפים  עורך דין חוזים  עורך דין לדיני חברות  עו"ד דיני חברות  חשבונות מוגבלים  פירוק שיתוף  
 
קידום אורגני | קידום אתרים