עורך דין

רח' אחד העם 27 ת"א, 65202  |  www.wrw.co.il  |  27 Ehad Ha'a'm St., Tel Aviv, 65202

טל':03-6097461 :Tel  |  פקס: 972-3-7617461 :Fax  |  דוא"ל: Email: office@wrw.co.il

סניפים: תל אביב / ראשל"צ

   
חדש במשרדינו – מתן שירותים ופתרונות בתחומי הנזיקין ודיני עבודה וזאת באמצעות שת"פ עם עו"ד וותיק ומנוסה בתחום
 
 
 
    צור קשר עכשיו:
 
 
 
   טל:  03-6097461
   פקס: 03-7617461
 
 
   סרטונים
   מן המדיה
 

 
 
 
עשו לנו LIKE 
 « Official Facebook Page  
   
 

פינוי דייר ללא חוזה שכירות

   
  « מלא פרטיך וצוות משרדנו ישוב אליך בדקות הקרובות...
 

פינוי דייר ללא חוזה שכירות - עו"ד רענן גל

בעלי דירות רבים מעמידים נכסיהם להשכרה וברוב המקרים מתנהלים יחסים תקינים בין המשכירים לשוכרים כאשר לכל אחד מן הצדדים זכויות וחובות המוגדרים עלפי חוזה שכירות שערכו ביניהם. ישנם מקרים בהם, מסיבות שונות ומגוונות, חדל הדייר מלמלא חובותיו כלפי המשכיר, בדרך כלל מדובר באי תשלום, תשלום חלקי או עיכובים בתשלום שכר הדירה. במקרים אחרים מסרב דייר לפנות את הדירה שהשכיר בתום חוזה השכירות או לאחר שקיבל התראה מספקת בעניין מבעל הבית.

שנים רבות נאלצו בעלי נכסים שביקשו לפנות דייר לנהל הליך משפטי ארוך עד לקבל צו פינוי. מצוקתם זו של בעלי בתים לא נעלמה מעיני המחוקק ובשנת 2009 נכנסו לתוקפן תקנות המאפשרות פניה להליך מקוצר, שאורכו 60 יום לכל היותר, כאשר הסעד היחיד שיינתן בו הוא צו פינוי (אם ימצא בית המשפט שהבקשה לקבלת צו כזה מוצדקת).

ישנם מקרים בהם היחסים בין בעל הבית לדייר מתנהלים עלפי הסכמות שניתנו בעל פה וללא שנוסח חוזה שכירות ששני הצדדים חתומים עליו. במקרים אחרים חוזה שכירות שערכו בעל הבית והדייר כבר אינו בתוקף אולם הדייר ממשיך לגור בדירה, בין אם בהסכמה או למורת רוחו של בעל הבית. נשאלת השאלה כיצד יכולים בעלי בתים שכאלה לפעול לפינוי דייר ללא חוזה שכירות.

פינוי דייר ללא חוזה שכירות

חוזה יכול שיהיה בעל-פה

בעלי בתים שמוצאים עצמם נדרשים לפעול לפינוי שוכר הממשיך לעשות שימוש בדירה שהשכירו לו למרות שאינו עומד בהתחייבויותיו וכאשר בינם לבין אותו דייר אין הסכם שכירות תקף בכתב חשוב שידעו כי לפי דיני החוזים גם הסכמות שבעלפה יכולות להיחשב חוזה לכל דבר ועניין.

כך יוצא שמבחינה עקרונית אין הבדל בין מקרה בבעל הבית והדייר חתומים על חוזה שכירות כתוב תקף לבין מקרים בהם אין חוזה כתוב אלא רק הסכמות בעלפה או חוזה שכבר אינו בתוקף.

למרות האמור לעיל במקרים בהם אין חוזה שכירות יתכן ויהיה קשה יותר להוכיח כי הדייר אינו עומד בהתחייבויותיו ולשכנע את בית המשפט להיעתר לבקשה לקבלת צו פינוי. בעל בית הנאלץ לפעול לפינוי דייר מבלי שהוא יכול להציג חוזה שכירות יידרש להמציא ראיות המעידות על ההסכמות ועל הפרת החוזה, כך למשל תדפיסי תנועות בחשבון הבנק בהם מפורטות הפקדות צ'קים חודשיים של דמי השכירות, חשבוניות על תיקונים שביצע בעל הבית בדירה, עדים המכירים את אופי ההיקשרות בין בעל הבית לדייר וכד'.
 

יש ליידע את השוכר על הכוונה לפנותו

בין אם יש חוזה שכירות כתוב ובין אם אין וזה כזה, לפני שבעל בית פונה לבית המשפט בבקשה לקבל צו פינוי עליו להתריע בכתב בפני הדייר על כוונותיו אלה. יש לתת לדייר שהות מספקת להסדיר את העניין שבגינו מבקש בעל הבית לפנותו או לפנות את הדירה מרצונו החופשי בטרם ינקטו כנגדו צעדים משפטיים.

רק אם הדייר מתעלם מהתראות כאלה יש מקום להגיש בקשה לבית המשפט לקבלת צו פינוי בהליך מקוצר.
 

בכל מקרה אין לקחת את החוק לידיים

חשוב להדגיש כי בתי המשפט רואים בחומרה נקיטת פעולות בלתי חוקיות במטרה להפעיל לחץ על דייר להתפנות, זאת אפילו אם עצם דרישת הפינוי מוצדקת. לפיכך יש להימנע לחלוטין מצעדים כגון ניתוק מים, חשמל או גז, החלפת מנעול הדלת, סילוק חפצים וכד'. בעל בית הבוחר לפעול על דעת עצמו ובאופן כוחני שכזה מסתכן בכך שהדייר יגיש כנגדו תביעה והוא יידרש לשלם פיצויים.

בעל בית שקיבל צו פינוי כנגד דייר יכול בהליך משפטי נפרד לתבוע פיצוי על הפסדים שגרם לו הדייר, למשל דמי שכירות בחודשים בהם לא שילם הדייר תוך שאינו מפנה את הדירה ומאפשר השכרתה לאחר, חובות תשלומי מיסים, נזקים שגרם הדייר למבנה או לנכסי מיטלטלין בבעלות בעל הבית ושלדייר ניתנה הזכות להשתמש בהם.

משרד עורכי דין רענן גל ושות' הינו בעל מומחיות מיוחדת במקרקעין, אנו עוסקים באופן שוטף גם בסיוע לבעלי בתים הנאלצים לפעול משפטית כדי לפנות דייר/שוכר, בין אם יש בנמצא חוזה שכירות תקף ובין אם לאו. אתם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה הקשורה לפינוי דייר ללא חוזה שכירות, נשמח לייעץ, לספק מידע עדכני ומהימן ובמידת הצורך להציע גם לכם ייצוג משפטי איכותי ומסור שיביא לתוצאות המקוות במהירות הרבה ביותר.


רח' אחד העם 27 ת"א, 65202   |   www.wrw.co.il   |   27 Ehad Ha'a'm St., Tel Aviv, 65202

טל': 03-6097461 :Tel   |   פקס: 972-3-7617461 :Fax   |   דוא"ל: Email: office@wrw.co.il

סניפים : תל אביב / ראשל"צ
 
לקוח מוגבל  עורכי דין מקרקעין תל אביב  עורכי דין מקרקעין  עורך דין תמ"א 38  משרד עורכי דין תמ"א 38  חשבון מוגבל חמור  פינוי דייר מדירה שכורה  תביעה לפינוי מושכר  הסכמי שותפות  חוזה שותפות עסקית  הוצאת לשון הרע  הגשת תביעה אזרחית  תביעת דיבה  תביעה אזרחית  הסכם מכר מקרקעין  צו פינוי מדירה  עו"ד תמ"א 38  חוזה לקניית דירה  טיפול בדירה מושכרת  הסרת הגבלה בחשבון  עו"ד מקרקעין  פינוי דירה מושכרת  ביטול הגבלה בחשבון  הסכם קומבינציה  עסקאות קומבינציה  תביעת לשון הרע  עו"ד לשון הרע  הפרת חוזה  הסכם שותפים  עורך דין חוזים  עורך דין לדיני חברות  עו"ד דיני חברות  חשבונות מוגבלים  פירוק שיתוף  
 
קידום אורגני | קידום אתרים