עורך דין

רח' אחד העם 27 ת"א, 65202  |  www.wrw.co.il  |  27 Ehad Ha'a'm St., Tel Aviv, 65202

טל':03-6097461 :Tel  |  פקס: 972-3-7617461 :Fax  |  דוא"ל: Email: office@wrw.co.il

סניפים: תל אביב / ראשל"צ

   
חדש במשרדינו – מתן שירותים ופתרונות בתחומי הנזיקין ודיני עבודה וזאת באמצעות שת"פ עם עו"ד וותיק ומנוסה בתחום
 
 
 
    צור קשר עכשיו:
 
 
 
   טל:  03-6097461
   פקס: 03-7617461
 
 
   סרטונים
   מן המדיה
 

 
 
 
עשו לנו LIKE 
 « Official Facebook Page  
   
 

פירוק שיתוף

   
  « מלא פרטיך וצוות משרדנו ישוב אליך בדקות הקרובות...
 
בעלות על נכס מסוים, בין אם מדובר בנדל"ן או במיטלטלין, יכולה להיות כולה בידיו של אדם אחד אולם פעמים רבות חולקים בה כמה אנשים גם יחד כך שלכל אחד בעלות על חלק מן הנכס. ישנם מקרים בהם יש לפרק בעלות משותפת שכזו על נכס, כך למשל כאשר אחד מן הבעלים מעוניין לממש את חלקו בעוד האחרים ממשיכים להחזיק בשלהם.

ההגנה על זכויות קנייניות כוללת בחובה גם הבטחת האפשרות למכור או למסור במתנה נכס שאנו בעליו, עניין זה הוא מובן מאליו כאשר מדובר בנכס שכולו בבעלותנו אולם הוא מורכב יותר ככל שמדובר בנכסים בהם יש לנו רק בעלות חלקית. במקרים של בעלות חלקית כדי שיוכל אחד השותפים בבעלות על הנכס למכור או למסור את חלקו בו נדרש הליך של פירוק שיתוף.

באופן כללי על פירוק שיתוף חלים דיני הקניין, ככל שמדובר בנכס מקרקעין האפשרות לפירוק שיתוף מובטחת באופן מפורש בחוק המקרקעין שם נקבע כי שותף יוכל לדרוש בכל עת את פירוק השיתוף במקרקעין.
                 

מקרים אופייניים בהם מתבצע פירוק שיתוף

קיימים אינספור דרכים בהם כמה אנשים או גופים (כגון תאגידים) חולקים ביניהם בעלות על נכסים העשויים להיות משלל סוגים שונים כגון נכסי מקרקעין, נכסים בלתי מוחשיים (זכויות יוצרים למשל), מיטלטלין משלל סוגים, בעלות על עסק ועוד. בכל אימת שבעלות על נכס מסוים אינה מוחזקת כולה על ידי אדם בודד תיתכן האפשרות שיידרש בשלב זו או אחר הליך של פירוק שיתוף, כך למשל כאשר אחד מן הבעלים מעוניין למכור את חלקו או שכל הבעלים גם יחד מעוניינים להפסיק את השיתוף ביניהם. אולי המקרים הנפוצים ביותר בהם נדרש פירוק שיתוף הם במסגרת הליך פרידה של בני זוג (בין אם גירושין של זוג נשוי או סיום מערכת יחסים של זוג ידועים בציבור).

בעת שבני זוג נפרדים יש לחלק ביניהם את רכושם המשותף, בין אם חלוקה זו נעשית כפי שנקבע בהסכם ממון עליו חתמו הצדדים ובין אם החלוקה נעשית עלפי דין (לפי חוק יחסי ממון כאשר מדובר בזוגות שנישאו אחרי 1974 ולפי הלכת השיתוף אצל זוגות שנישאו לפני 1974). מכיוון שנכסים רבים מבין אלה שצברו בני הזוג בעת שחייהם היו שזורים יחד הם כאלה אשר אינם ניתנים לחלוקה פיזית הרי שנדרש פירוק שיתוף בדרך של מימוש נכסים וחלוקת התמורה או איזון משאבים בדרך של חלוקה יצירתית לפיה כל צד מקבל בסופו של יום חלק שווה ערך מסך הנכסים העומדים לחלוקה.

 

פירוק שיתוף תחת פיקוח של בית המשפט

במקרים רבים משכילים מי שמחזיקים יחד בנכס להסדיר בעצמם פירוק השיתוף, מקרים כאלה מכונים פירוק שיתוף בהסכמה והדרך הנפוצה ביותר לביצוע פירוק שכזה היא בדרך של מכירת הנכס וחלוקת התמורה. במקרים רבים מי שמעוניין בפירוק השיתוף מוכר את חלקו לבעלים האחרים או לצד ג' הנכנס בנעליו והופך שותפם החדש של הבעלים הנוספים.

פעמים אחרות נתקל מי שמעוניין בפירוק שיתוף בקשיים אותם מערימים שותפיו. במקרים כאלה ניתן לפנות לבית המשפט בבקשה לסייע בפירוק השיתוף. כאשר מדובר בנכס מקרקעין הרשום בטאבו (מרשם מקרקעי ישראל) יש לפנות אל בית משפט השלום שהנכס מצוי בתחום אזור השיפוט שלו. אם מדובר בנכס שהוחכר ממנהל מקרקעי ישראל יש לפנות אל בית משפט השלום או לבית המשפט המחוזי (כאשר מדובר בנכסים ששווים עולה על 2 מיליון שקלים). פירוק שיתוף בדירת מגורים משותפת של בני זוג העומדים בפני גירושין ינוהל על ידי בית המשפט לענייני משפחה.

עורך דין המתמחה בתחום המקרקעין ידע לסייע במקרים בהם נדרש פירוק שותפות בנכס מקרקעין המוחזק על ידי שותפים שאינם בני זוג, כאשר מדובר בבני זוג יש להיעזר בעורך דין לענייני משפחה אשר לו ניסיון גם בתחום פירוק שיתוף במקרקעין כמו גם בחלוקת רכוש מכל סוג אחר.
 
במשרד עורכי דין רענן גל ושות' מתמחים בתחומי המקרקעין, בדיני קניין וגם בתחום דיני המשפחה, וכך יוצא שבחלוף הזמן השנים ביססנו מומחיות על מנת לסייע במקרים רבים של פירוק שיתוף - יהיו נסיבותיו אשר יהיו. אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו בכל עניין הקשור בפירוק שיתוף, נשמח לענות על שאלות, לייעץ ובמידת הצורך להציע גם לכם ליהנות מליווי משפטי איכותי ומנצח.

רח' אחד העם 27 ת"א, 65202   |   www.wrw.co.il   |   27 Ehad Ha'a'm St., Tel Aviv, 65202

טל': 03-6097461 :Tel   |   פקס: 972-3-7617461 :Fax   |   דוא"ל: Email: office@wrw.co.il

סניפים : תל אביב / ראשל"צ
 
לקוח מוגבל  עורכי דין מקרקעין תל אביב  עורכי דין מקרקעין  עורך דין תמ"א 38  משרד עורכי דין תמ"א 38  חשבון מוגבל חמור  פינוי דייר מדירה שכורה  תביעה לפינוי מושכר  הסכמי שותפות  חוזה שותפות עסקית  הוצאת לשון הרע  הגשת תביעה אזרחית  תביעת דיבה  תביעה אזרחית  הסכם מכר מקרקעין  צו פינוי מדירה  עו"ד תמ"א 38  חוזה לקניית דירה  טיפול בדירה מושכרת  הסרת הגבלה בחשבון  עו"ד מקרקעין  פינוי דירה מושכרת  ביטול הגבלה בחשבון  הסכם קומבינציה  עסקאות קומבינציה  תביעת לשון הרע  עו"ד לשון הרע  הפרת חוזה  הסכם שותפים  עורך דין חוזים  עורך דין לדיני חברות  עו"ד דיני חברות  חשבונות מוגבלים  פירוק שיתוף  
 
קידום אורגני | קידום אתרים