עורך דין

רח' אחד העם 27 ת"א, 65202  |  www.wrw.co.il  |  27 Ehad Ha'a'm St., Tel Aviv, 65202

טל':03-6097461 :Tel  |  פקס: 972-3-7617461 :Fax  |  דוא"ל: Email: office@wrw.co.il

סניפים: תל אביב / ראשל"צ

   
חדש במשרדינו – מתן שירותים ופתרונות בתחומי הנזיקין ודיני עבודה וזאת באמצעות שת"פ עם עו"ד וותיק ומנוסה בתחום
 
 
 
    צור קשר עכשיו:
 
 
 
   טל:  03-6097461
   פקס: 03-7617461
 
 
   סרטונים
   מן המדיה
 

 
 
 
עשו לנו LIKE 
 « Official Facebook Page  
   
 

רישום בית משותף

   
  « מלא פרטיך וצוות משרדנו ישוב אליך בדקות הקרובות...
 

רישום בית משותף -  מתי, למה ואיך?

לפי חוק המקרקעין כל מבנה המשמש למגורים ובו שתי דירות או יותר מוגדר כבית משותף ואפילו אם אין רישום שלו ככזה בפנקס הבתים המשותפים בלשכת רישום מקרקעין (ה"טאבו") הוא יתנהל כבית משותף.

ישנם מקרים בהם, מסיבות שונות, בתים משותפים לא רשומים ככאלה בטאבו. לבעלי דירות בבניינים שכאלה מומלץ לפנות אל עורך דין מקרקעין בעל ניסיון מוכח גם בטיפול ברישום בית משותף כדי להסדיר עניין זה על כל היתרונות שבכך, כפי שיפורטו להלן.


משמעות רישום בית משותף

כאשר מבנה בו שתי דירות או יותר נרשם כבית משותף מבוצעת למעשה חלוקת המבנה והצמוד לו לתתי חלקות וכך ניתן לזהות את הדירות השונות ולייחס בעלות על כל אחת לאדם מסוים (או בעלים משותפים, למשל במקרה של בני זוג).

הבניין ניצב על שטח המזוהה לפי מספר גוש ומספר חלקה, כאשר מבוצעת החלוקה לתתי חלקות מוסדרת לא רק הבעלות על כל דירה מסוימת אלא מחולקות גם הזכויות על האזורים האחרים כגון חניות, חדר מדרגות, מחסנים, גג, חצר וכד'. הרישום יוצר למעשה ודאות בכל הנוגע לזיהוי ובעלות על נכס בבניין המשותף.

רישום בית משותף

מצבים אופייניים בהם צריך לדאוג לרישום בית משותף

בדרך כלל כאשר מוקם מבנה מגורים בו שתי דירות או יותר מוסדר רישומו כבית משותף מיד עם תום הקמתו ולעיתים עוד קודם לכן. ישנם מקרים בהם לא בוצע רישום כזה, כך למשל:

·  בבניינים ישנים בהם כל בעלי הדירות רשומים בנסח הטאבו בלי חלוקת השטחים המשותפים. במקרים כאלה אין מניעה למכור ולקנות דירות בבניין אולם הקושי בזיהוי בעלות על דירה מסוימת מקשה על קבלת משכנתא והשלמת עסקאות המקרקעין.

·  בניינים אשר עדיין רשומים על שם החברה הקבלנית שבנתה אותם או על שם חברה בע"מ. ישנם מקרים בהם העדיפו שחברה בע"מ תהיה בעלת הבניין ובעלי הדירות יהיו בעלי מניות בחברה. במקרים אחרים החברה הקבלנית שבנתה את הבניין והתחייבה להשלים רישומו כבית משותף לא עשתה זאת.

·  אם נפלה טעות ברישום, למשל כאשר התשריט אינו משקף את המצב בפועל. לעיתים תיקון הטעויות מחייב ביטול הרישום הישן כליל והגשת בקשה חדשה.

·   במקרים בהם נעשים שינויים ותוספות בנייה יש לדאוג לתיקון הרישום בטאבו בהתאם.


יתרונות הרישום

ישנם יתרונות רבים להסדרת רישום מבנה מגורים כבית משותף. החלוקה הברורה שהיא תוצר הרישום מספקת ביטחון בנוגע להיקף זכויותיו של כל אחד מבעלי הדירות בבניין (הן בדירה עצמה והן בשטחים המשותפים). הרישום מעלה את ערך הנכסים בו מכיוון שקונים פוטנציאליים יודעים שעניין זה כבר טופל (כך יוצא שההוצאות שהרישום כרוך בהן משתלמות בטווח הארוך).

לאחר הרישום קל יותר לקבל משכנתא לנכסים הרשומים בפנקס הבתים המשותפים וכן פשוט יותר להעביר זכויות בהם לבעלים חדשים.


איך מבוצע רישום בית משותף

ראשית יש להדגיש כי כדי שתהליך הרישום יתנהל ביעילות חשוב מאוד להפקיד ביצועו בידיו של עורך דין מקרקעין העוסק דרך קבע גם בטיפול ברישום בתים משותפים ואשר לו ניסיון גם במקרים הדומים לזה שלכם. הרישום מתנהל מול המפקח על רישום בתים משותפים בלשכת רישום המקרקעין (ה"טאבו"). אל המפקח מוגשת בקשה לרישום ואם זו הוגשה כיאות ומתמלאות כל הדרישות המפקח ינפיק צו רישום הבית כבית משותף.

הבקשה למפקח על רישום בתים משותפים תכלול מגוון מסמכים כגון טופס בקשה (כולל מינוי נציגות זמנית לבעלי הדירות וייפוי כוח לגורם המייצג), נסח טאבו עדכני, תשריט שנערך על ידי גורם מוסמך (מהנדס, אדריכל או מודד מוסמך), תקנון המגדיר את היחסים בין בעלי הדירות (חובות וזכויות, בין היתר אופן מינוי ועד בית ותשלומי אחזקה), אישור תשלום אגרה, צו רישום המוכן לחתימה בו מפורטים דברים כגון מספר הדירות, שטח הרצפה של כל דירה, מספר גוש/חלקה של השטח עליו עומד הבניין, מספר תת חלקה לכל דירה ולרכוש המשותף, פירוט חלקים ברכוש המשותף השייכים לכל דירה ועוד.

כאמור, חשוב מאוד להפקיד את הטיפול ברישום בית משותף בידי עורך דין מקרקעין הבקיא בנושא עסקאות מקרקעין, סוגיות בשכירויות, הסכמי קומבינציה ועוד.

משרד עורכי דין רענן גל ושות' מתמחה בתחום המקרקעין על כל רבדיו, הנכם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה הקשורה ברישום הזכויות במבנה מגורים בו שתי דירות או יותר. נשמח לייעץ, לספק מידע עדכני מהימן ובמידת הצורך להציע גם לכם ליווי משפטי איכותי ומסור. צרו קשר!
 
 
 


רח' אחד העם 27 ת"א, 65202   |   www.wrw.co.il   |   27 Ehad Ha'a'm St., Tel Aviv, 65202

טל': 03-6097461 :Tel   |   פקס: 972-3-7617461 :Fax   |   דוא"ל: Email: office@wrw.co.il

סניפים : תל אביב / ראשל"צ
 
לקוח מוגבל  עורכי דין מקרקעין תל אביב  עורכי דין מקרקעין  עורך דין תמ"א 38  משרד עורכי דין תמ"א 38  חשבון מוגבל חמור  פינוי דייר מדירה שכורה  תביעה לפינוי מושכר  הסכמי שותפות  חוזה שותפות עסקית  הוצאת לשון הרע  הגשת תביעה אזרחית  תביעת דיבה  תביעה אזרחית  הסכם מכר מקרקעין  צו פינוי מדירה  עו"ד תמ"א 38  חוזה לקניית דירה  טיפול בדירה מושכרת  הסרת הגבלה בחשבון  עו"ד מקרקעין  פינוי דירה מושכרת  ביטול הגבלה בחשבון  הסכם קומבינציה  עסקאות קומבינציה  תביעת לשון הרע  עו"ד לשון הרע  הפרת חוזה  הסכם שותפים  עורך דין חוזים  עורך דין לדיני חברות  עו"ד דיני חברות  חשבונות מוגבלים  פירוק שיתוף  
 
קידום אורגני | קידום אתרים