עורך דין

רח' אחד העם 27 ת"א, 65202  |  www.wrw.co.il  |  27 Ehad Ha'a'm St., Tel Aviv, 65202

טל':03-6097461 :Tel  |  פקס: 972-3-7617461 :Fax  |  דוא"ל: Email: office@wrw.co.il

סניפים: תל אביב / ראשל"צ

   
חדש במשרדינו – מתן שירותים ופתרונות בתחומי הנזיקין ודיני עבודה וזאת באמצעות שת"פ עם עו"ד וותיק ומנוסה בתחום
 
 
 
    צור קשר עכשיו:
 
 
 
   טל:  03-6097461
   פקס: 03-7617461
 
 
   סרטונים
   מן המדיה
 

 
 
 
עשו לנו LIKE 
 « Official Facebook Page  
   
 

תביעה אזרחית נגררת לפלילים

   
  « מלא פרטיך וצוות משרדנו ישוב אליך בדקות הקרובות...
 

תביעה אזרחית נגררת לפלילים  - עו"ד רענן גל:

במקרים רבים כאשר מבוצעת עבירה פלילית יש לה השלכות בדמות נזק שנגרם לקורבן. כך למשל מי שביתו נפרץ וודאי איבד רכוש ונידרש להוצאות תיקון למיניהן, למי שנפל קורבן לתקיפה ייתכן ונגרמו פציעות שהובילו לאבדן ימי עבודה, מי שנפלה קורבן לאונס תזדקק וודאי לסיוע בהתמודדות וכד'.

חשוב להדגיש כי הליך פלילי הוא כזה בו המדינה היא התובעת את הנאשם, גם כאשר מי שהעבירה הפלילית בוצעה כנגדו הוא שהגיש את התלונה למשטרה שהובילה להשגת כתב האישום והרשעת העבריין, מגיש התלונה למשטרה איננו צד להליך המשפטי.

עוד חשוב לדעת כי גם במסגרת הליך פלילי יכול בית המשפט לגזור על מי שמורשע בביצוע עבירה, לצד עונש כגון מאסר או מאסר על תנאי, גם תשלום פיצוי כספי לקורבן - אולם מדובר בסכומים מוגבלים שבמקרים רבים אינם משקפים את היקף הנזק האמיתי שגרם מבצע העבירה.

תביעה אזרחית שנגררת להליך פלילי היא תביעה שמגיש מי שנגרם לו נזק כתוצאה מעבירה פלילית לאחר שהעבריין הורשע בביצועה. כפי שיפורט בהמשך, לתביעה כזו מספר יתרונות משמעותיים עלפני תביעה נזיקית רגילה שיכול כל מי שנגרם לו נזק להגיש נגד האדם האחראי לכך.
 

יתרונות תביעה אזרחית נגררת לפלילים עלפני תביעה נזיקית רגילה

מי שאדם אחר הסב לו נזק רשאי לתבוע פיצוי מאותו אדם במסגרת תביעה אזרחית נזיקית, כך גם כאשר מדובר בנזק שגרם עבריין בעת שביצע עבירה פלילית. כאשר העבריין מורשע בפלילית יכול מי שנפגע מביצוע העבירה לדרוש את פיצוי על הנזק שנגרם לו לאו דווקא בתביעה נזיקית רגילה אלא במסגרת תביעה אזרחית נגררת לפלילית. לבחירה בדרך זו מספר יתרונות חשובים.

היתרון הראשון הוא שהתביעה תתברר בפני אותו בית משפט שהרשיע את העבריין ועל-פי רוב בפני אותו הרכב שופטים. כך יוצא שהיושבים בדין כבר מכירים את התיק ויוכלו לדון בתביעה ביעילות ותוך זמן קצר.
יתרון חשוב נוסף הוא שהתובע כבר לא יצטרך להוכיח ביצוע המעשים עצמם אלא רק שמעשים אלה גרמו לו נזק ומה היקפו.

תביעה אזרחית נגררת לפלילים

זמן מוגבל להגשת התביעה

לרשות מי שנגרם להם נזק בעת שבוצעה עבירה פלילית עומדים 90 יום לתבוע פיצוי על נזק זה בהליך תביעה אזרחית נגררת לפלילים. יוצא איפה שמי שמעוניין לתבוע פיצוי מעבריין שהורשע בפלילים בביצוע מעשים שהסבו נזק יפנה ללא דיחוי אל עורך דין המתמחה בתביעות כספיות ואשר לו ניסיון מוכח בטיפול בתביעות כאלה. חשוב לדעת כי אותם 90 יום מתחילים רק ברגע שפסק הדין כנגד העבריין הפך חלוט, דהיינו הוא סופי ולא ניתן עוד לערער עליו.


את התביעה מגישים כנגד האדם שהורשע בהליך הפלילי

בעוד בתביעה אזרחית נזיקית רגילה ניתן לתבוע במקביל מספר אנשים ו/או גופים הרי שבתביעה אזרחית נגררת לפלילים ניתן לתבוע פיצוי רק מאדם בודד אחד, אותו עבריין שהורשע בביצוע העבירה הפלילית אשר בגינה נגרם לתובע הנזק. בפני מי שמעוניינים לתבוע מספר אחראים במקביל עומדת האפשרות להגיש תביעה אזרחית רגילה, עורך דין המתמחה בדין האזרחי ידע לקבוע האם כדאי לפנות לתביעה אזרחית נגררת לפלילים או לבחור בתביעה נזיקית רגילה.

 

סכום הפיצוי אינו מוגבל(!)

כאמור- ייתכן שהעונש שהוטל על מי שהורשע בעבירה הפלילית כולל פיצוי שעליו לשלם לקורבנותיו אולם הסכומים שבית המשפט רשאי לפסוק הם מוגבלים ובמקרים רבים אינם משקפים את היקף הנזק האמיתי. בתביעה אזרחית נגררת לפלילים, כמו בכל תביעה נזיקית, רשאי התובע לדרוש כל סכום על-פי עיקרון "השבת המצב לקדמותו", סכום שיציב אותו בעמדה בה היה לולא נגרם לו הנזק וכאן המרווח שנתון לבית המשפט הינו כמעט אינסופי בקביעתו את גובה הפיצוי הסופי.

מרגע שפסק הדין בעבירה הפלילית הפך חלוט (לא ניתן עוד לערער עליו) ניתן להגיש תביעה אזרחית נגררת לפלילים אל אותו בית משפט שדן בהליך הפלילי, לתביעה יש לצרף העתק מפסק הדין ומכתב האישום, יש לציין שהתובע מבקש שהתביעה תידון בפני אותו שופט, או הרכב שופטים, שדנו בהליך הפלילי.

משרד עורך דין רענן גל ושות' מתמחה בדין האזרחי. באמתחתנו ניסיון רב בייצוג מי שנפגעו מביצוע עבירה פלילית בתביעות לקבלת פיצוי על הנזק שנגרם להם, בין אם במסגרת תביעה אזרחית נגררת לפלילים או במסגרת הליך אזרחי רגיל. נשמח לענות על כל שאלה שיש לכם בנושא, נוכל לספק לכם מידע רב ובעל ערך, לייעץ ובמידת הצורך להציע גם לכם ליווי משפטי מן הרמה הגבוהה ביותר.
 


רח' אחד העם 27 ת"א, 65202   |   www.wrw.co.il   |   27 Ehad Ha'a'm St., Tel Aviv, 65202

טל': 03-6097461 :Tel   |   פקס: 972-3-7617461 :Fax   |   דוא"ל: Email: office@wrw.co.il

סניפים : תל אביב / ראשל"צ
 
לקוח מוגבל  עורכי דין מקרקעין תל אביב  עורכי דין מקרקעין  עורך דין תמ"א 38  משרד עורכי דין תמ"א 38  חשבון מוגבל חמור  פינוי דייר מדירה שכורה  תביעה לפינוי מושכר  הסכמי שותפות  חוזה שותפות עסקית  הוצאת לשון הרע  הגשת תביעה אזרחית  תביעת דיבה  תביעה אזרחית  הסכם מכר מקרקעין  צו פינוי מדירה  עו"ד תמ"א 38  חוזה לקניית דירה  טיפול בדירה מושכרת  הסרת הגבלה בחשבון  עו"ד מקרקעין  פינוי דירה מושכרת  ביטול הגבלה בחשבון  הסכם קומבינציה  עסקאות קומבינציה  תביעת לשון הרע  עו"ד לשון הרע  הפרת חוזה  הסכם שותפים  עורך דין חוזים  עורך דין לדיני חברות  עו"ד דיני חברות  חשבונות מוגבלים  פירוק שיתוף  
 
קידום אורגני | קידום אתרים