עורך דין

רח' אחד העם 27 ת"א, 65202  |  www.wrw.co.il  |  27 Ehad Ha'a'm St., Tel Aviv, 65202

טל':03-6097461 :Tel  |  פקס: 972-3-7617461 :Fax  |  דוא"ל: Email: office@wrw.co.il

סניפים: תל אביב / ראשל"צ

   
חדש במשרדינו – מתן שירותים ופתרונות בתחומי הנזיקין ודיני עבודה וזאת באמצעות שת"פ עם עו"ד וותיק ומנוסה בתחום
 
 
 
    צור קשר עכשיו:
 
 
 
   טל:  03-6097461
   פקס: 03-7617461
 
 
   סרטונים
   מן המדיה
 

 
 
 
עשו לנו LIKE 
 « Official Facebook Page  
   
 

הסכם קומבינציה

   
  « מלא פרטיך וצוות משרדנו ישוב אליך בדקות הקרובות...
 
 
הסכם קומבינציה – למה הכוונה?

 
הסכם קומבינציה, המכונה גם עסקת קומבינציה, הוא אופן היקשרות בין בעל קרקע ויזם או בין בעל קרקע וקבלן בנייה כאשר אחד מן הצדדים הוא גם יוזם הפרויקט. במסגרת הסכם קומבינציה מוסר בעל הקרקע חלק מזכויותיו בנכס המקרקעין ליזם (או הקבלן) המתחייב לבנות על השטח מבנה חדש.

בעל הנכס מקבל תמורה עבור הקרקע שהעמיד לרשות היזם רק בתום הבנייה כאשר נמסרת לו הבעלות על חלק מן המבנה שהוקם. בדרך כלל מדובר בבעלות על אחת, שתיים או יותר דירות מגורים בבית משותף חדש, פעמים אחרות מדובר דווקא בחנות/חנויות, שטח מסחרי (כגון אולם תעשייתי), קומה בבניין משרדים וכד'.

עסקת חליפין במקרקעין    

                       
בניגוד לעסקת מכר, בה צד אחד משלם לצד השני כסף עבור מוצר או שירות, בעסקת חליפין הצדדים מוסרים זה לזה נכסים, מוצרים או שירותים ולא מבוצע תשלום כספי. ייתכנו גם עסקאות מכר חלקי בהן חלק מן התמורה משולמת בכסף וחלקה במוצר, נכס או שירות. עסקת קומבינציה היא למעשה עסקת חליפין במקרקעין, בעל הזכויות בנכס מקרקעין מוכר חלק מזכויותיו לקבלן בתמורה לשירותי בנייה, הקבלן מקבל לידיו קרקע עליה הוא יכול לבנות ובתמורה בונה גם עבור מוכר הקרקע.

בישראל עסקאות קומבינציה נפוצות מאוד, זאת משום שהן טומנות בחובן יתרונות רבים הן עבור בעל הקרקע והן עבור היזם. אולם עסקאות כאלה אינן נטולות סיכון ולא תמיד הן הדרך הנכונה והמשתלמת ביותר בכל מקרה בו יזם מבקש לבנות על שטח המצוי בבעלות פרטית.  עורך דין המתמחה בדיני מקרקעין ואשר צבר ניסיון עשיר בליווי עסקאות קומבינציה מטעם יזמים ובעלי קרקע כאחד ידע לקבוע האם הסכם קומבינציה הוא אכן דרך ההיקשרות הטובה ביותר במכלול הנסיבות של כל מקרה לגופו.

יתרונות ליזם ולבעל הקרקע


כאמור הפופולאריות של עסקאות קומבינציה נובעת מן היתרונות השונים שעסקאות כאלה מציעות לבעלי קרקע וליזמים.

ברוב המקרים בעל הקרקע יכול בדרך של עסקת קומבינציה לזכות בסופו של דבר לקבל לידיו תמורה גדולה יותר עבור נכס המקרקעין שבבעלותו. ניתן לומר שאם היה בעל הקרקע בוחר למכור את הנכס בדרך של עסקת מכר רגילה ובתמורה הכספית שיקבל היה רוכש דירות (בבניין שהוקם על הקרקע שמכר  או בבניין דומה) הוא יכול היה לקנות נכסים בשווי כולל נמוך באופן משמעותי מזה של הנכסים שיקבל לידיו אם ימסור את הקרקע לקבלן במסגרת עסקת קומבינציה.

יתרונות חשובים נוספים לבעל הקרקע קשורים למיסוי. עסקאות מקרקעין כרוכות בתשלום מיסים בסכומים גבוהים, במסגרת עסקת קומבינציה ניתנים פטורים והקלות שונות במיסוי. כך למשל אין תשלום מע"מ או מס רכישה על הדירות החדשות שמקבל בעל הקרקע עם תום הבנייה, מס השבח שנידרש בעל הקרקע לשלם הוא נמוך בהרבה מזה שהיה נגזר עליו לשלם לו מכר את הקרקע בעסקת מכר רגילה.

עבור היזם היתרון המרכזי הוא בכך שהוא אינו נדרש לממן רכישת הקרקע עוד טרם החל לבנות, עניין המקל מאוד על מימון הפרויקט.

סיכונים שחשוב לקחת בחשבון:


כאמור עסקת קומבינציה עשויה להיות אטרקטיבית מאוד עבור בעלי נכסי מקרקעין המעוניינים להשביח נכסיהם או להשיג עבורם את התמורה הגבוהה ביותר האפשרית. אולם חשוב מאוד ליזכור כי היקשרות בהסכם קומבינציה אינו חופשי מסיכונים.

כך למשל בעל הקרקע מסכים לקבל תמורה עתידית כאשר זו אינה מובטחת, למשל אם מסיבה כלשהי פרויקט הבניה לא יושלם. ייתכנו תנודות בשוק הנדל"ן אשר ישפיעו על ערכן של הדירות (או נכסים אחרים) שיקבל בעל הקרקע בסופו של דבר, אם היזם פושט רגל מעמדו של בעל הקרקע לא יהיה עדיף מזה של נושים אחרים ועוד. מסיבות אלה מי ששוקל להיקשר בעסקת קומבינציה צריך לנהוג בזהירות ולקבל החלטות מושכלות תוך שקלול כל הגורמים, הכרחי להיעזר בבעל מקצוע דוגמת עורך דין מקרקעין הבקיא בעסקאות קומבינציה.הסכם קומבינציה - רענן גל ושות'


מומחה להסכם קומבינציה - עו"ד רענן גל:
משרד עורכי דין רענן גל ושות' הינו בעל מומחיות מיוחדת בתחום המקרקעין ובפרט בהסכמי קומבינציה - לזכותנו מעל ל-15 שנים של פתרון כל סוגי הבעיות הכרוכות בתחום עסקאות קומבינציה ונגזרותיהן. על רצף הזמן אימצנו טכניקות משפטיות יעילות לטיפול משפטי מוצלח מקצועי - ובעיקר מהיר - עבור לקוחותינו.

למידע נוסף ולייעוץ ללא תשלום - צרו עמנו קשר ע"י הטופס למעלה או ישירות לטלפון 072-3719919
ונשמח לשרת אתכם נאמנה.

רח' אחד העם 27 ת"א, 65202   |   www.wrw.co.il   |   27 Ehad Ha'a'm St., Tel Aviv, 65202

טל': 03-6097461 :Tel   |   פקס: 972-3-7617461 :Fax   |   דוא"ל: Email: office@wrw.co.il

סניפים : תל אביב / ראשל"צ
 
לקוח מוגבל  עורכי דין מקרקעין תל אביב  עורכי דין מקרקעין  עורך דין תמ"א 38  משרד עורכי דין תמ"א 38  חשבון מוגבל חמור  פינוי דייר מדירה שכורה  תביעה לפינוי מושכר  הסכמי שותפות  חוזה שותפות עסקית  הוצאת לשון הרע  הגשת תביעה אזרחית  תביעת דיבה  תביעה אזרחית  הסכם מכר מקרקעין  צו פינוי מדירה  עו"ד תמ"א 38  חוזה לקניית דירה  טיפול בדירה מושכרת  הסרת הגבלה בחשבון  עו"ד מקרקעין  פינוי דירה מושכרת  ביטול הגבלה בחשבון  הסכם קומבינציה  עסקאות קומבינציה  תביעת לשון הרע  עו"ד לשון הרע  הפרת חוזה  הסכם שותפים  עורך דין חוזים  עורך דין לדיני חברות  עו"ד דיני חברות  חשבונות מוגבלים  פירוק שיתוף  
 
קידום אורגני | קידום אתרים