עורך דין

רח' אחד העם 27 ת"א, 65202  |  www.wrw.co.il  |  27 Ehad Ha'a'm St., Tel Aviv, 65202

טל':03-6097461 :Tel  |  פקס: 972-3-7617461 :Fax  |  דוא"ל: Email: office@wrw.co.il

סניפים: תל אביב / ראשל"צ

   
חדש במשרדינו – מתן שירותים ופתרונות בתחומי הנזיקין ודיני עבודה וזאת באמצעות שת"פ עם עו"ד וותיק ומנוסה בתחום
 
 
 
    צור קשר עכשיו:
 
 
 
   טל:  03-6097461
   פקס: 03-7617461
 
 
   סרטונים
   מן המדיה
 

 
 
 
עשו לנו LIKE 
 « Official Facebook Page  
   
 

צ'קים חוזרים

   
  « מלא פרטיך וצוות משרדנו ישוב אליך בדקות הקרובות...
 
עו"ד רענן גל - מומחיות בטיפול בצ'קים חוזרים:

 
צ'קים חוזרים הם בעיה מוכרת בארצנו. מי שרושם צ'קים ללא כיסוי יכול להגיע למצב של חשבון מוגבל, מי שמקבל לידיו צ'קים כאלה נדרש לפתוח בהלכים בהוצאה לפועל או בבית המשפט על מנת לנסות ולהביא לפירעונם.

משרד עורכי דין רענן גל ושות' מתמחים בדיני בנקאות ויוכלו לספק את המענה הטוב ביותר בכל עניין הנוגע לצ'קים חוזרים.


חשבון מוגבל

צ'קים חוזרים

צ'ק, או המחאה בעברית, הינו למעשה שטר אשר, אם נרשם כיאות ומגובה בחשבון בנק שבו יתרה מספקת, יחייב את הבנק בו מתנהל החשבון של רושם הצ'ק להעביר לרשות המוטב את הסכום שנרשם על גבי הצ'ק.
 
צ'ק הינו מוגבל בתאריך מסוים אשר רק בהגיעו הופך הצ'ק לבר משיכה. בנוסף ניתן לרשום צ'ק כך שמי שמקבלו יכול להעבירו הלאה ולהשתמש בו לצרכי תשלום לצד שלישי אך ניתן גם להגביל אפשרות זו ולרשום את הצ'ק "למוטב בלבד".

צ'קים חוזרים הינם בעיה נפוצה במחוזותינו. מדובר על צ'קים שנרשמו ונמסרו כתשלום אך ברגע שמקבליהם ניסו למשוך אותם או להפקידם הסתבר שהבנק בו מתנהל חשבונו של רושם הצ'ק מסרב לכבדו. את הסיבות המובילות לכך נפרט בהמשך.

מדי שנה נרשמים בישראל צ'קים חוזרים על סך של כ 45 מיליוני שקלים (נכון לשנת 2010).


צ'קים חוזרים – סיכון מחושב

צ'קים הינם אמצעי תשלום פופולארי. למעט מי שחשבונו הפך מוגבל בגלל צ'קים חוזרים יכול כל בעל חשבון להזמין מן הבנק פנקסי צ'קים ולהשתמש בהם לצרכי ביצוע תשלומים. כך נחסך הצורך לשאת כסף מזומן. אמנם כרטיסי האשראי גם הם מאפשרים ביצוע תשלום ללא העברה ישירה של כסף מזומן אולם השימוש בהם מחייב את מקבלי התשלום להיות בעלי הסדרים מתאימים עם חברות האשראי, כל אחד יכול  לקבל צ'ק.

החיסרון הגדול שבקבלת צ'קים הוא התופעה של צ'קים חוזרים. זו הסיבה המביאה בתי עסק רבים לתלות שלט המכריז כי "לא מקבלים צ'קים". כאשר מקבלים תשלום בצ'ק מבלי שאנו מבררים את היתרה בפועל הקיימת בחשבונו של רושם הצ'ק אנו מסתכנים בכך שהצ'ק לא יכובד ואנו ניוותר עם צ'ק ללא כיסוי שלא ברור מתי נוכל לפדותו אם בכלל.


הנסיבות היוצרות צ'קים חוזרים

מי שקיבל לידיו צ'ק רגיל יכול להעבירו לכל אדם אחר ("להסב אותו"), להפקידו בחשבון הבנק שלו או למשוך אותו במזומן. חברה המקבלת צ'ק חייבת להפקידו בחשבון.

מי שקיבל צ'ק עם קרוס (שני קווים אלכסוניים מעל שורת "למוטב") יכול רק להפקידו בחשבון הבנק שלו. צ'ק שעליו רשומות המילים "למוטב בלבד" לא ניתן להסב לזכות אדם אחר אלא רק להפקידו לחשבונו של המוטב או שהמוטב ימשוך כנגדו כסף מזומן.

צ'ק שעליו גם קרוס וגם הכיתוב "למוטב בלבד" יכול רק להיות מופקד לחשבונו של המוטב.

נסיבות מסוימות עשויות למנוע שימוש בצ'ק לפי הפירוט הנ"ל.

ראשית הצ'ק חייב להיות כתוב באופן תקין מבחינה טכנית, כלי הכתיבה חייב להיות בלתי מחיק, הסכום במילים חייב לתאום את הסכום בספרות, התאריך הרשום (תאריך הפירעון) על הצ'ק הגיע אך לא חלפו יותר משישה חודשים מאז, לא בוצעו מחיקות או תיקונים ללא שמופיעה חתימת נותן הצ'ק לצידם (בצ'ק למוטב בלבד מותר לתקן רק סכום או תאריך), חתימתו של מפקיד הצ'ק חייבת להופיע בגב הצ'ק. כמעט תמיד מתקיימים כל התנאים הטכניים הנ"ל, במקרים בהם נופלת טעות בדרך כלל אין בעיה לקבל צ'ק מתוקן מנותן הצ'ק.
 
הבעיה האמיתית עם צ'קים היא כאמור צ'קים חוזרים. מדובר בצ'קים שלהם אין כיסוי ולמרות שנרשמו באופן תקין לחלוטין יסרב הבנק בו מתנהל חשבונו של נותן הצ'ק לכבדם היות ובחשבון אין די כסף לאפשר את פירעונו. בעבר הייתה ידם של הבנקים קלה והם לא היססו לאפשר חריגות גדולות ממסגרות האשראי שהוסדרו בחשבונות.בגין משיכות היתר החריגות גבו הבנקים מלקוחותיהם ריביות משמעותיות. חקיקה שבוצעה בתחום במהלך שני העשורים האחרונים הביאה לשינוי מרחיק לכת במדיניות הבנקים ואלה הקשיחו מאוד את עמדותיהם בכל הנוגע לחריגות ממסגרות האשראי. תופעה זו הובילה לעלייה חדה במספר הצ'קים החוזרים.


משמעויותיהם של צ'קים חוזרים  
 
חשבון בו נרשמו יותר מעשרה צ'קים חוזרים בתוך פרק זמן של 12 חודשים יוכרז כחשבון מוגבל ובעליו יהפוך לקוח מוגבל על כל המשמעויות הנובעות מכך אותן לא נפרט כאן.

מי שקיבלו לידיהם צ'קים ללא כיסוי יכולים לפנות אל לשכת ההוצאה לפועל בבקשת "ביצוע שטר/צ'ק". לאחר פתיחת תיק כזה בהוצאה לפועל ניתן יהיה להפעיל כנגד נותן הצ'ק סנקציות המיועדות להניעו לשלם את החוב. ניתן גם לתבוע את נותן הצ'ק בבית המשפט במסלול סדר דין מקוצר או בתביעה לסכום קצוב בשלכת ההוצל"פ.


מומלץ למסור את הטיפול בנושאי צ'קים חוזרים, בין אם מצד הנותן או המקבל, לידיו של עורך דין המצוי בדין האזרחי בכלל ובדיני השטרות ודיני הבנקאות בפרט. עורך דין שכזה יוכל למנוע או להסיר הגבלות של חשבון בנק וכן, מנגד, לנקוט בכל האמצעים החוקיים להנעת מי שנתן צ'ק ללא כיסוי לשלם את חובו - צרו עמנו קשר ע"י הטופס למעלה או ישירות לטלפון 072-3719919, ונשמח לשרת אתכם נאמנה.
 

רח' אחד העם 27 ת"א, 65202   |   www.wrw.co.il   |   27 Ehad Ha'a'm St., Tel Aviv, 65202

טל': 03-6097461 :Tel   |   פקס: 972-3-7617461 :Fax   |   דוא"ל: Email: office@wrw.co.il

סניפים : תל אביב / ראשל"צ
 
לקוח מוגבל  עורכי דין מקרקעין תל אביב  עורכי דין מקרקעין  עורך דין תמ"א 38  משרד עורכי דין תמ"א 38  חשבון מוגבל חמור  פינוי דייר מדירה שכורה  תביעה לפינוי מושכר  הסכמי שותפות  חוזה שותפות עסקית  הוצאת לשון הרע  הגשת תביעה אזרחית  תביעת דיבה  תביעה אזרחית  הסכם מכר מקרקעין  צו פינוי מדירה  עו"ד תמ"א 38  חוזה לקניית דירה  טיפול בדירה מושכרת  הסרת הגבלה בחשבון  עו"ד מקרקעין  פינוי דירה מושכרת  ביטול הגבלה בחשבון  הסכם קומבינציה  עסקאות קומבינציה  תביעת לשון הרע  עו"ד לשון הרע  הפרת חוזה  הסכם שותפים  עורך דין חוזים  עורך דין לדיני חברות  עו"ד דיני חברות  חשבונות מוגבלים  פירוק שיתוף  
 
קידום אורגני | קידום אתרים