עורך דין

רח' אחד העם 27 ת"א, 65202  |  www.wrw.co.il  |  27 Ehad Ha'a'm St., Tel Aviv, 65202

טל':03-6097461 :Tel  |  פקס: 972-3-7617461 :Fax  |  דוא"ל: Email: office@wrw.co.il

סניפים: תל אביב / ראשל"צ

   
חדש במשרדינו – מתן שירותים ופתרונות בתחומי הנזיקין ודיני עבודה וזאת באמצעות שת"פ עם עו"ד וותיק ומנוסה בתחום
 
 
 
    צור קשר עכשיו:
 
 
 
   טל:  03-6097461
   פקס: 03-7617461
 
 
   סרטונים
   מן המדיה
 

 
 
 
עשו לנו LIKE 
 « Official Facebook Page  
   
 

תמ''א 38

   
  « מלא פרטיך וצוות משרדנו ישוב אליך בדקות הקרובות...
 
 

מקרקעין ונדל"ןמשרד עורכי דין רענן גל ושות' מתמחים בליווי עסקאות נדל"ן הנסמכות על תמ"א 38. מאמר זה שלנו מטרתו להביא לידיעתכם מידע שימושי על תמ"א 38 וההזדמנויות הנדל"ניות שהיא יוצרת.

 

תמ"א 38

תמ"38 היא תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה. התוכנית אושרה על ידי הממשלה באמצע שנת 2005. תמ"א 38 מאפשרת קבלת היתרי בניה עבור חיזוק מבנים ועבור תוספות בניה, כל זאת בקלות יחסית ותוך הנאה מהקלות במס ופטורים שונים. מטרתה של תוכנית המתאר היא יצירת תמריץ לחיזוק מבנים והפיכתם לעמידים בפני רעידת לפחות כפי שמתחייב מן התקן הישראלי לעמידות מבנים בפני רעידת אדמה (ת"י 413).

 

עמידות מבנים בישראל בפני רעידות אדמה

מכיוון שת"י 413 הנ"ל נכנס לתוקפו רק בשנת 1975 רבים מהמבנים שהוקמו עד שנת 1980 אינם עומדים בדרישותיו. ההערכה היא כי כ 40% מכלל המבנים בארץ אינם עמידים די צרכם. מכיוון שישראל ממוקמת על איזור פעיל סיסמולוגית סביר להניח כי התרחשותה של רעידת אדמה בעוצמה מסוכנת הינה רק עניין של זמן. חיזוק מבנים כרוך בהוצאות נכבדות. כדי לסייע לבעלי בתים פרטיים, בעלי בניינים ולדיירי בתים משותפים לעמוד במימון החיזוק מאפשרת תמ"א 38 תוספות בניה שונות כגון הוספת קומה, הוספת אגף, סגירה של קומת עמודים, הוספת מעלית ועוד.
 

יישומה של תמ"א 38 לאורך השנים

למרות ההקלות וההטבות שמעניקה תמ"א 38, עד לשנת 2007 הביאה התוכנית לחיזוקם של מספר מבנים בודדים בלבד. בשנים 2007 ו 2008 נערכו תיקונים במספר חוקים (כגון חוק התכנון והבניה, חוק מיסוי מקרקעין וחוק מקרקעין ונדל"ן)  אשר הביאו לגל של יוזמות בניה לפי תמ"א 38.

בתחילת שנת 2010 נערך תיקון מס' 2 לתמ"א 38. משמעותו של התיקון הוא שילובה של תוכנית המתאר עם פרויקט פינוי בינוי. שילוב זה יצר בן לילה פוטנציאל נדל"ן אדיר המתבטא באפשרות לבניית מגדלי מגורים בשטח עירוני (בעיקר בגוש דן ובשרון) במקומם של בנינים ישנים שיהרסו.

לאחרונה, בכדי להפרוך פרויקטים ליותר כלכליים וכדאיים ליזמים אושר תיקון מס' 3 הקובע כי כל פרוייקט יזכה לאישורי בניה ע דל- 2.5 קומות נוספות – דבר שכמובן יגדיל את הכדאיות ואת כמות הפרוייקטים שניתן יהיה להוציאם אל הפועל.

כל פרויקט נדל"ן כרוך בפרוצדורה משפטית הדורשת טיפולו של עו"ד המתמחה במקרקעין. לאור מורכבותן היחסית של יוזמות בניה עלפי תמ"א 38, מי שמבקש ליזום בניה שכזו הכרחי שייעזר בשירותיו של עו"ד בעל ידע וניסיון בתחום. רק כך ניתן להבטיח כי ישמרו זכויותיו בנכס, הקבלן יבצע עבודתו נאמנה ויישא בעלויות דוגמת מיסים ואגרות, כל הרישומים יבוצעו כראוי ועוד.


תנאים לבניה לפי תמ"א 38

כדי שבניין יחשב כמתאים להיכנס תחת מטריית תמ"א 38 צריכים להתקיים ארבע תנאים:

  • מדובר במבנה קיים שהיתר ההבניה להקמתו הוצא לפני תחילת 1980.

  • מהנדס בניין בדק ואישר כי הבניין אינו עומד בדרישות ת"י 413 ולכן דרוש לו חיזוק.

  • אין מדובר במבנה שנועד להריסה.

  • בעלי הזכויות במבנה מעוניינים להוציא לפועל את חיזוקו.

מבנה העומד בדרישות הנ"ל ניתן בתמורה לחיזוק יסודותיו לקבל בקלות היתר בניה לשיפוץ כללי, הוספת מעלית והרחבות בניה שונות. 

יתרונות בניה לפי תמ"א 38 / 2 

בפרויקטים המבוצעים עלפי התיקון השני לתמ"א 38 (תמ"א 38/2 שהוזכרה לעיל) ניתן לקבל היתר בניה בתוך שנה מן הועדה המקומית (אין צורך בהליך "הגדלת זכויות" בועדת התכנון והבניה המחוזית שעשוי לארוך 3 – 5 שנים).

בפרויקטים כאלה ניתן להרוס לחלוטין בניין קיים ולבנות תחתיו מבנה חדיש העומד בכל דרישות ת"י 413. דיירי הבניין שנהרס יזכו לקבל דירות חדשות הבנויות בהתאם למפרטי בניה מודרניים, הקבלן יוכל למכור את הדירות שהתווספו על מספר הדירות המקורי.


נסכם ונאמר כי כל מי ששוקל ליזום פרויקט בניה כלשהו המבוסס על הוראות תמ"א 38 ראוי שבטרם יבצע כל צעד מעשי (כגון היקשרות עם קבלן) ידאג לליווי של עו"ד המנוסה בטיפול בפרויקטים שכאלה.
עסקה המבוססת על תמ"א 38 הינה מורכבת ובה היבטים רבים הדורשים התייחסות מקצועית וזהירה.
סיוע של עו"ד מתאים יבטיח ביצוע מושכל ומוצלח של כל הפרויקט עד לסיומו לשביעות רצון כל הצדדים.

 

 
 
 
 

רח' אחד העם 27 ת"א, 65202   |   www.wrw.co.il   |   27 Ehad Ha'a'm St., Tel Aviv, 65202

טל': 03-6097461 :Tel   |   פקס: 972-3-7617461 :Fax   |   דוא"ל: Email: office@wrw.co.il

סניפים : תל אביב / ראשל"צ
 
לקוח מוגבל  עורכי דין מקרקעין תל אביב  עורכי דין מקרקעין  עורך דין תמ"א 38  משרד עורכי דין תמ"א 38  חשבון מוגבל חמור  פינוי דייר מדירה שכורה  תביעה לפינוי מושכר  הסכמי שותפות  חוזה שותפות עסקית  הוצאת לשון הרע  הגשת תביעה אזרחית  תביעת דיבה  תביעה אזרחית  הסכם מכר מקרקעין  צו פינוי מדירה  עו"ד תמ"א 38  חוזה לקניית דירה  טיפול בדירה מושכרת  הסרת הגבלה בחשבון  עו"ד מקרקעין  פינוי דירה מושכרת  ביטול הגבלה בחשבון  הסכם קומבינציה  עסקאות קומבינציה  תביעת לשון הרע  עו"ד לשון הרע  הפרת חוזה  הסכם שותפים  עורך דין חוזים  עורך דין לדיני חברות  עו"ד דיני חברות  חשבונות מוגבלים  פירוק שיתוף  
 
קידום אורגני | קידום אתרים