עורך דין

רח' אחד העם 27 ת"א, 65202  |  www.wrw.co.il  |  27 Ehad Ha'a'm St., Tel Aviv, 65202

טל':03-6097461 :Tel  |  פקס: 972-3-7617461 :Fax  |  דוא"ל: Email: office@wrw.co.il

סניפים: תל אביב / ראשל"צ

   
חדש במשרדינו – מתן שירותים ופתרונות בתחומי הנזיקין ודיני עבודה וזאת באמצעות שת"פ עם עו"ד וותיק ומנוסה בתחום
 
 
 
    צור קשר עכשיו:
 
 
 
   טל:  03-6097461
   פקס: 03-7617461
 
 
   סרטונים
   מן המדיה
 

 
 
 
עשו לנו LIKE 
 « Official Facebook Page  
תגובות

מגמת הפסיקה בישראל - חשבון מוגבל בבנק

מגמת הפסיקה בישראל בענייני חשבון מוגבל בבנק :


בעיה מוכרת של המשק הישראלי היא היקף תופעת ניהול חשבונות בנק, של אנשים פרטיים וגופים (עסקיים ואחרים), ביתרת חובה. מזה למעלה מעשור שהמדינה פועלת בדרכים שונות לצמצם תופעה זו. כחלק מן המדיניות שנועדה להקשות על צבירת יתרת חוב בחשבון בנק חויבו הבנקים להקשיח עמדותיהם בכל הקשור למתן אשראי ללקוחות. כפועל יוצא אנו עדים למגמה של עליה מתמדת במספר השנתי של חשבונות בנק ההופכים לחשבונות מוגבלים בהגבלה רגילה או חמורה.

להטלת הגבלה על חשבון בנק עשויות להיות משמעויות מרחיקות לכת, הגבלה כזו עלולה אף להביא למצב של חדלות פירעון ופשיטת רגל. אל בתי המשפט מוגשים אינספור ערעורים ובקשות שמטרתם הסרת הגבלה מחשבון בנק, כמו כן מתנהלים מגוון תיקים, בנושאים שונים ומשונים, בהם גם לעובדת קיומו של חשבון בנק מוגבל השלכה על פסקי הדין.

עורך דין המתמחה בדיני בנקאות ושבמסגרת עיסוקו השוטף הוא מסייע ללקוחות הנאלצים להתמודד עם חשבון בנק מוגבל, חייב להכיר את המגמה בפסיקה כך שיוכל לנצל כל דרך להביא להסרת ההגבלה או מניעתה מלכתחילה.
 

בתי המשפט אינם נוטים לטובת הבנקים דווקא

רבים מאמינים כי בתי המשפט נוטים להעדיף את עמדותיהם של הבנקים על פני אלה של לקוחות המציגים טענות כנגד התנהלות הבנק. ייתכן כי בעבר היה בסיס כלשהו לאמונה זו אולם מפסקי דין שניתנו בשנים האחרונות ניכר בבירור שזה אינו המצב כיום. כך למשל עולה מפסק דין 1149/03 חטב רפאל נ' בנק הפועלים בע"מ ופסקי דין מאוחרים יותר בו אוזכר. בפסק דין זה נקבע כי אם נהג הבנק לאפשר ללקוח זה או אחר לחרוג ממסגרת האשראי הרי שבכך הוא נטע בלב לקוחותיו אמונה עליה הם רשאים להתבסס שצ'קים שהם רושמים יכובדו גם אם אין בחשבונם יתרה מספקת.


חשוב לזכור שלבנקים כוח רב פי כמה מזה של לקוחותיהם ובוודאי כאשר מדובר בלקוח שחשבון הבנק שלו הוגבל (או עומד להיות מוגבל). בתי המשפט אינם מתעלמים מן הקושי להתמודד משפטית מול מוסד פיננסי כגון בנק. מי שנאלץ להתמודד עם חשבון בנק מוגבל חשוב שיפנה ללא דיחוי אל עורך דין המתמחה בדיני בנקאות ואשר באמתחתו הצלחות מוכחות בהסרת או מניעת הגבלות רגילות וחמורות של חשבונות בנקים.

עורך הדין ידע להציג את הדברים בפני בית המשפט באופן שיאפשר התחשבות במכלול הנסיבות ולא רק בעובדות יבשות. הצגת התמונה כולה תאפשר לבית המשפט להתחשב בגורמים שהביאו לחזרת הצ'קים בגללם החשבון הוגבל או עומד בפני סכנת הפיכתו למוגבל.

פסיקה חשבון מוגבל
 

בית המשפט דורש עמידה מדוקדקת של הבנק בכל דרישות החוק

עניין הכרזה על חשבון בנק מוגבל מוסדר עלפי הוראות חוק שיקים ללא כיסוי. בחוק זה מפורט באילו נסיבות מחויב הבנק להטיל הגבלה (רגילה או חמורה) על חשבון בנק, חובת הדיווח על כך לבנק ישראל (המנהל מאגר מידע פתוח בו רשימת כל החשבונות המוגבלים), הסנקציות המוטלות על בעל חשבון בנק מוגבל ועוד. לצד כל אלה ישנן בחוק דרישות שהבנק צריך לעמוד בהן, כך למשל בכל הקשור להתראה בפני לקוחות כבר כאשר נוכח הבנק לדעת כי 5 המחאות חזרו.

בשנים האחרונות ניכרת מגמה ברורה בפסיקה של היענות לבקשות הסרת הגבלות על חשבונות בנק במקרים בהם כשל הבנק ולא עמד בכל הדרישות המנהליות המוטלות עליו מכוח חוק שיקים ללא כיסוי. כדוגמא מייצגת - בית המשפט השלום בכפר סבא קבע בעניין גרינברג  נ' בנק לאומי לישראל  כי עצם העובדה שהבנק לא התריע לאחר חזרתם של חמשת הצ'קים הראשונים די בה כדי להביא לביטול ההגבלה שהוטלה על החשבון.


משרד עורכי דין רענן גל ושות' מתמחה גם בדיני בנקאות. ברבות השנים צברנו ניסיון רב בהתמודדות מוצלחת מול בנקים, ביטול הגבלות שהוטלו על חשבונות בנק ומניעת הטלת הגבלות מלכתחילה. אנו עוקבים אחר כל התפתחות בפסיקה ויודעים לנצל מגמות והלכות חדשות על מנת להשיג עבור לקוחותינו את התוצאות הטובות ביותר.
קישור לעמוד פסקי הדין והצלחות המשרד שלנו בתחום חשבון מוגבל: כאן

אם אתם מתמודדים עם חשבון בנק שהוגבל, בהגבלה רגילה או חמורה, אם קיבלתם התראה שחשבונכם עומד להפוך למוגבל או אם יש לכם סיבה לחשוש שהדברים יתפתחו לכדי כך, אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו מיד.
לעמוד הפוסט תאריך: 25/12/2016 16:14:00 תגובות:
תגובות

חשבון מוגבל ומשכנתא

חשבון מוגבל ומשכנתא


כאשר בעל חשבון בנק רושם בתוך פחות משנה אחת עשרה צ'קים הנותרים ללא כיסוי (היתרה בחשבון אינה מאפשרת לבנק לכבד את הצ'ק) מחויב הבנק להכריז על חשבונו כעל חשבון מוגבל ולדווח על כך לבנק ישראל.

מזה למעלה מעשור שהממשל בישראל פועל כדי לצמצם את תופעת ניהול חשבונות בנק ביתרת חוב ("אוברדרפט"). מדיניות זו הובילה להקשחת עמדת הבנקים בכל הנוגע למתן אשראי ללקוחותיהם וכפועל יוצא מכך גדל מספר חשבונות הבנק המוכרזים כמוגבלים מדי שנה. מלבד הקושי בהתנהלות פיננסית יומיומית הנובעת מהטלת הגבלה על חשבון הבנק אך טבעי הוא שבעלי חשבון בנק מוגבל יתקשו בקבלת הלוואות בכלל והלוואת משכנתא בפרט, לרבות הלוואות בערבות המדינה.

חשוב לדעת כי במקרים רבים מי שפונים לעורך דין המתמחה בדיני בנקאות מיד כשעולה חשש שחשבון הבנק שלהם יוגבל יכולים למנוע את הטלת ההגבלה מלכתחילה וכך לחסוך מעצמם תלאות שונות, כולל הקושי לקבל משכנתא.


חשבון מוגבל ומשכתנתא - עו"ד רענן גל
 

חשבון מוגבל בבנק אחד משפיע על האפשרות לקבל משכנתא גם בכל בנק אחר

מגבלות שונות מוטלות על מי שחשבון בנק מסוים שלו הוגבל, כך למשל הוא אינו יכול עוד למשוך צ'קים מאותו חשבון (הוא יכול להמשיך למשוך צ'קים מחשבונות אחרים שבבעלותו). מי שלו חשבון בנק מוגבל יכול אמנם לפתוח חשבון בבנק אחר אולם גם מחשבון חדש זו לא יוכל למשוך צ'קים. באותו אופן בו משפיע קיום חשבון מוגבל בבנק אחד על ניהול חשבון בבנק אחר כך גם משפיע חשבון מוגבל על האפשרות לקבל משכנתא בכל הבנקים כאחד.

ברגע שנוכח הבנק לדעת שמחשבון בנק מסוים חזר צ'ק עשירי במניין בטרם חלפו 12 חודשים מחזרתו של הצ'ק הראשון הוא יתריע בפני בעל/בעלי החשבון (במקרים של חשבון משותף) שחשבון הבנק עומד להפוך למוגבל. לרשות בעלי החשבון עומדים 15 יום בלבד להניע את הבנק מלממש את האיום ולבטל את ההגבלה.

עורך דין המתמחה בדיני בנקאות יכול במקרים רבים למנוע את הטלת ההגבלה מבעוד מועד אם ניתנת לו ההזדמנות לפעול בזמן. זו הסיבה שחשוב מאוד לפנות אל עורך דין שכזה מיד עם קבלת הודעה על הכוונה להטיל הגבלה על חשבון הבנק שלכם ואפילו עוד לפני כן (אם יש לכם סיבה לחשוב שהדברים יגיעו לכדי כך).

אם לא ננקטים צעדים למניעת הטלת ההגבלה, או אם צעדים אלה לא צלחו, החשבון הופך מוגבל ודיווח בעניין זה נמסר לבנק ישראל. דבר הגבלת החשבון נרשם במאגר מידע שמנהל בנק ישראל, מאגר מידע פתוח לכל שמטרתו לסייע בהימנעות מקבלת צ'קים שיוותרו ללא כיסוי. מאגר מידע זה הוא המבטיח שכל הבנקים ידעו לנהוג בבעל החשבון המוגבל בהתאם, וכך גם נפגעת באופן חמור היכולת של בעלי חשבון מוגבל לקבל משכנתא.

לעמוד הפוסט תאריך: 06/12/2016 18:02:00 תגובות:
תגובות

חשבון מוגבל - מדוע חשוב לשכור שירותיו של עורך דין?

כבר בראשית שנות האלפיים החל יישום מדיניות ממשלתית שמטרתה צמצום התנהלות בחובה בחשבונות הבנק של משקי בית ועסקים בישראל. במסגרת הצעדים שננקטו חויבו הבנקים המסחריים להקשיח עמדותיהם בכל הקשור לחריגה ממסגרות האשראי שנקבעו בחשבונות המתנהלים בסניפיהם. פועל יוצא של הקשחת עמדות זו הוא גידול במספר חשבונות הבנק המוגדרים כחשבונות מוגבלים. להטלת הגבלה על חשבון הבנק עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת, היא מקשה על ההתנהלות הפיננסית השוטפת והיא עלולה להביא לפגיעה במוניטין, פגיעה העלולה להוביל עסקים, כמו גם אנשים פרטיים, לכדי פשיטת רגל וההשלכות הכרוכות בכך.

לאור ההשלכות האפשריות טוב יעשה מי שלו סיבה לחשוב שחשבון הבנק שלו עלול להיות מוגדר כחשבון מוגבל, וודאי מי שכבר הוטלה הגבלה כזו על חשבונו, אם יפנה ללא דיחוי אל עורך דין המתמחה בדיני בנקאות כדי להבטיח שתמוצה כל אפשרות למנוע את הטלת ההגבלה, להסרה מהירה של הגבלה שכבר הוטלה. בנוסף עורך דין שכזה יוכל לייעץ בכל הנוגע להתמודדות עם ההגבלה במובן של המשך התנהלות פיננסית במשך תקופת ההגבלה.


מדוע חשוב לפנות אל עורך דין המתמחה בדיני בנקאות מוקדם ככל האפשר?

דבר החקיקה המרכזי המסדיר את התנאים והאופן בו מוטלת הגבלה רגילה או הגבלה חמורה על חשבונות בנק הוא חוק צ'קים ללא כיסוי. לפי חוק זה מחויבים הבנקים להטיל הגבלה על כל חשבון המתנהל אצלם ובו נרשמו עשרה צ'קים אשר נותרו ללא כיסוי בתוך תקופה של 12 חודשים. כידוע, צ'ק נותר ללא כיסוי כאשר היתרה בחשבון אינה מאפשרת לבנק לכבד אותו במועד בו מקבל הצ'ק מבקש לפורעו.

ברגע שנוכחים בבנק לדעת כי התנאי הנ"ל מתקיים בחשבון בנק המנוהל אצלם הם נדרשים לידע את בעלי החשבון (במקרה של בית עסק את מורשי החתימה בו) ולהתריע בפניהם על כך החשבון עומד להפוך למוגבל. לרשות בעלי החשבון עומדים אז חמישה עשר ימים בלבד לבטל את רוע הגזירה בטרם נכנסת ההגבלה לתוקף.

במהלך אותו חלון זמן של 15 יום יכול עורך דין המתמחה בדיני בנקאות ואשר לו ניסיון במניעת מימוש איום הטלת ההגבלה כמו גם בהסרת הגבלות מחשבונות בנק לעשות רבות ולנצל כל דרך למניעת הטלת ההגבלה. כך למשל ניתן לפנות אל הבנק ולהוכיח שאין לכלול את אחד מן עשרת הצ'קים שנותרו ללא כיסוי במניין הצ'קים שהובילו לכך שהחשבון עומד להפוך חשבון מוגבל. ישנן כמובן דרכים יעילות נוספות להסרת ההגבלה.
 
עו"ד חשבון מוגבל

מה יכול עורך הדין לעשות עבורנו?

יש לזכור כי ברגע שחשבון בנק הופך מוגבל הבנק שלכם מחויב להודיע על כך לבנק ישראל המכניס את החשבון למאגר החשבונות המוגבלים, מאגר הנגיש לכלל הציבור כדי לסייע למי שמעוניינים לוודא שצ'ק שהם נאותים לקבל יכובד.

כך יוצא, שאדם שחשבונו הוגבל, אפילו אם בנסיבות שאינן מצדיקות זאת או לפחות כאלה בהן ניתן היה למנוע את ההגבלה, מסתכן בחשיפה העלולה לפגוע קשות בנכונות להיקשר עימו בעסקאות או להעניק לו אשראי. ככל שמדובר בבתי עסק פירושה על חשיפה כזו יכול להיות מכה שבכוחה להוביל לסגירת העסק.
עורך דין מנוסה היודע כיצד ניתן למנוע מימוש ההתראה אודות הכרזה על חשבון מוגבל בבנק יוכל במקרים רבים למצוא פגם בהתנהלות הבנק, פגם אשר ברגע שמובא לידיעת הבנק יחייב אותם להסיר את האיום. אם כבר הוטלה הגבלה יכול עורך הדין לנצל פגמים כאלה ולהביא להסרת ההגבלה. כך למשל כאשר בעלי החשבון רשאים היו להיסמך על הבטחות בעלפה שנתנו להם בעלי תפקידים בבנק או כאשר כשל מנהלי הוביל לכך שהצ'ק לא כובד (למשל הוא הופקד ביום בו הייתה יתרה מספקת בחשבון כדי לכבדו אולם הבנק הגיע לטפל בצ'ק רק במועד מאוחר יותר בו היתרה כבר לא הייתה מספקת).

משרד עורכי דין רענן גל ושות' מתמחים, בין היתר, גם בתחום המשפט המסחרי בכלל ובדיני בנקאות בפרט. ברבות השנים סייענו לרבים, אנשים פרטיים ובתי עסק כאחד, להתמודד עם סכנת הפיכת חשבון הבנק שלהם לחשבון מוגבל כמו גם להביא להסרת הגבלות שכבר הוטלו. כל עוד הגבלת החשבון בתוקף אנו מייעצים ללקוחותינו בכל הנוגע להמשך התנהלותם הפיננסית ומוודאים כי הפגיעה בהם כתוצאה מהגבלת חשבון הבנק תהיה מזערית.

לעמוד הפוסט תאריך: 23/05/2016 17:41:00 תגובות:
תגובות

חשבון מוגבל בבנק - ממה להיזהר ?

לפני כעשור החלה הקשחה בעמדות בנק ישראל והבנקים המסחריים במטרה לצמצם התנהלות ביתרת חובה של אנשים פרטיים ושל עסקים כאחד. כתוצאה ממדיניות זו, הנגזרת מהחלטות והנחיות הממשלה כמו גם מחקיקה רלוונטית, חוק צ'קים ללא כיסוי בראשה, חלה עליה של ממש במספר חשבונות הבנק שהוגדרו כחשבונות מוגבלים.

כאמור בפוסטים קודמים, להטלת הגבלה על חשבון בנק עשויות להיות משמעויות מרחיקות לכת. לא רק שחשבון מוגבל מקשה על התנהלות פיננסית שוטפת אלא שדבר ההגבלה וודאי יתפרסם ברבים ומרגע זה יהווה כתם שאת היקף פגיעתו במוניטין קשה לעמוד. לפיכך אדם פרטי או בית עסק להם סיבה לחשוש מהטלת הגבלה על חשבון הבנק שלהם, ובוודאי אם כבר קיבלו התראה בעניין זה מהבנק, טוב יעשו אם יפנו ללא דיחוי אל עורך דין המתמחה בדיני בנקאות ובמשפט מסחרי. עורך דין שכזה יוכל במקרים רבים למנוע הטלת ההגבלה או, אם כבר הוטלה, להביא להסרתה במהירות הרבה ביותר האפשרית. עורך הדין ידע גם לסייע בניהול שוטף במשך תקופת ההגבלה כך שימוזערו הנזקים שלה.

מתי מוטלת הגבלה על חשבון בנק

כפי שנקבע בחוק צ'קים ללא כיסוי, כל חשבון בנק, בין אן הוא של אדם פרטי או של בית עסק וללא תלות בהיקף סכומי הכספים המנוהלים בו, יוגדר כחשבון בנק מוגבל אם נרשמו בו בתוך 12 חודשים עשרה צ'קים שנותרו ללא כיסוי, דהיינו שהיתרה בחשבון הבנק בעת שמקבלי הצ'ק ניסו לפורעו הייתה בלתי מספקת ולא אפשרה לבנק בו מתנהל החשבון לכבד את הצ'ק - צ'קים חוזרים בפי העם.

ברגע שבבנק נוכחו לדעת כי תנאי עשרת הצ'קים הנ"ל מתקיים הבנק מחויב לשלוח התראה לבעת החשבון בעניין זה. לרשות בעל החשבון עומדים חמישה עשר יום בלבד למנוע את הטלת ההגבלה, אם לא עלה בידו לעשות זאת תיכנס ההגבלה לתוקפה בתום אותם 15 יום מרגע קבלת ההתראה.

חשבון מוגבל בבנק - ממה להיזהר
                          
מיד עם הטלת הגבלה על חשבון בנק מחויבים הבנקים המסחריים לדווח על כך לבנק ישראל המנהל מאגר מידע הפתוח לציבור כדי לסייע להימנע מקבלת צ'קים שיוותרו ללא כיסוי.

לאור אותו חלון זמן מצומצם בן 15 יום חשוב מאוד לפנות ללא דיחוי אל עורך דין בעל ניסיון בטיפול בחשבונות בנק מוגבלים.

מניעת הטלת הגבלה על חשבון בנק, ביטול הגבלה כזו והתמודדות עימה:

כאמור להגבלת חשבון בנק עשויות להיות השפעות מרחיקות לכת עד כדי הגעה לפשיטת רגל. לפיכך חשוב לנצל כל אפשרות למניעת הטלת ההגבלה מלכתחילה או, אם כבר הוטלה, להסירה במהירות האפשרית. עורך דין המתמחה בתחום דיני בנקאות ידע מה ניתן לעשות בכל מקרה ומקרה, בדרך כלל צעדים כנגד הגבלת חשבון בנק ימוקדו במחיקת צ'קים ממניין אותם עשרה צ'קים חוזרים שהביאו להטלת ההגבלה. כך למשל ניתן לטעון כי בעל החשבון רשאי היה להיסמך על הבטחות שניתנו לו ממנהל סניף הבנק או שאי כיבוד צ'ק מסוים היה לא מוצדק.

כאמור, אדם או תאגיד שחשבון הבנק שלהם הוגבלת אינן רשאים עוד, למשך שנה, למשוך צ'קים מאותו חשבון ואינם רשאים לפתוח חשבונות צ'קים אחרים, לא בבנק בו מתנהל החשבון שהוגבל ולא בשום בנק אחר. עם זאת ניתן להמשיך להשתמש בחשבון ככזה ממנו נמשכים כספים במזומן או שמבוצעים דרכו תשלומים לחברת אשראי.

עורך דין המתמחה בדיני בנקאות וצובר ניסיון בטיפול במקרים של חשבון בנק מוגבל או סכנה להטלת הגבלה על חשבון בנק, ידע לייעץ למי שחשבון הבנק שלו הוגבל כיצד להמשיך לנהל ענייניו כך שיוכל לצלוח את תקופת ההגבלה ללא שתביא לקריסה כלכלית, חדלות פירעון ופשיטת רגל. מדובר בטכניקות אשר מוכחות כמוצלחות ובתי המשפט, בסופו של תהליך, מקבלים לרוב את טיעוני המבקש בהליך לביטול הגבלה.

משרדנו מתמחה גם בדיני בנקאות והוא חי ונושם הסרת הגבלות חשבון בבנק. לזכותנו ניסיון רב ביותר בליווי משפטי של מי שמתמודד עם הגבלה על חשבון הבנק, אם כאלה בהם אנו מונעים הטלת ההגבלה ואם במקרים בהם אנו מביאים להסרתה בהקדם האפשרי ומודאים שלקוחותינו מתנהלים נכון כל עוד חשבון הבנק נותר מוגבל.
לעמוד הפוסט תאריך: 15/05/2016 17:02:00 תגובות:
תגובות

השתלשלות העניינים במצב של חשבון מוגבל בבנק

חשבון בנק מוגבל מקשה על ההתנהלות הפיננסית שכן בעלי החשבון אינו רשאי עוד לרשום צ'קים מן החשבון המוגבל ואינו יכול לפתוח חשבון בנק נוסף, באותו בנק בו מתנהל החשבון המוגבל או בכל בנק אחר, בו יוכל להשתמש לצרכי תשלום באמצעות צ'קים. ניתן להמשיך להשתמש בחשבון בנק שהוכרז כחשבון מוגבל למעט אותה הגבלה של משיכת צ'קים (למשל תשלום באמצעות כרטיס אשראי או משיכת כסף מזומן מן החשבון במידה והיתרה בו מאפשרת זאת).
חשוב לציין כי המשמעות של חשבון מוגבל חורגת מתחום הקושי המעשי שיש להגבלה על ניהול בית עסק או משק בית פרטי, זאת משום שעצם העובדה שבעליו הגיעו למצב של הגבלת חשבון הבנק שלהם תביא לפגיעה במוניטין, פגיעה שקשה לעמוד השלכותיה.
 
להלן תמצאו ריכוז מידע הנוגע לחשבון בנק מוגבל כולל פירוט אודות מתי מטיל הבנק הגבלה כזו ומה ניתן לעשות כדי למנוע זאת מלכתחילה או לבטל את הגבלה שכבר הוטלה. נקדים ונאמר כי פניה ללא דיחוי אל עורך דין המתמחה בדיני בנקאות, ואשר לו ניסיון מוכח במניעת הכרזה על חשבון מוגבל ובביטול הגבלות כאלה, היא הדרך הנכונה להתמודד עם מצבים כגון אלה.
                         

התנאים להגבלת חשבון בנק

חוק צ'קים ללא כיסוי הוא דבר החקיקה המרכזי הנוגע להגבלת חשבון בנק. בחוק זה נקבע כי מי שבמשך תקופה של עד 12 חודשים רשם 10 צ'קים מן החשבון המדובר שנותרו ללא כיסוי יביא להטלת הגבלה על חשבון בנק זה שבבעלותו. תופעת חשבונות הבנק המוגבלים התרחבה בעשור האחרון, לא עקב שינוי בתנאים הנ"ל אלא בשל מהלכים שנקטה המדינה לצמצום תופעת משיכות היתר, מהלכים שהובילו לגידול במספר הצ'קים שהבנקים אינם מכבדים.

מרגע שהבנק מכריז על חשבון כמוגבל יחולו עליו המגבלות שתוארו לעיל למשך שנה אחת. יש להדגיש שהבנק לא יכבד צ'קים שנרשמים מחשבון מוגבל אפילו אם היתרה בחשבון מספיקה לשם כך.
 
זה המקום לציין כי ישנן נסיבות בהן תוטל הגבלה חמורה על חשבון בנק, למשל כאשר החשבון כבר הוגבל בעבר וטרם חלפו שלוש שנים מאז. המגבלות על בעלי חשבון בנק מוגבל חמור הן מרחיקות לכת עוד יותר וההגבלה תימשך זמן רב יותר (לפחות שנתיים ולעיתים אף יותר).

השתלשלות העניינים - חשבון מוגבל בבנק
 

התראה לפני הכרזה על חשבון בנק מוגבל

ברגע שנוכח הבנק לדעת כי מתקיימים התנאים הנ"ל להגבלת חשבון של לקוח (בין אם מדובר בחשבון של אדם פרטי, חשבון משותף או חשבון של בית עסק) הוא מחויב לפתוח בהליך הגבלת החשבון ולשלוח מיד התראה לבעלי החשבון בעניין זה. 15 יום מרגע שנתקבלה ההתראה תוטל ההגבלה אלא אם מצליח בעל החשבון למנוע זאת (בדרכים שיתוארו בהמשך). הבנקים המסחריים מחויבים לדווח על ההגבלה לבנק ישראל.

איתור חשבונות בנק מוגבלים

כאמור אל בנק ישראל מתנקז מידע אודות כל חשבונות הבנקים המוגבלים. בנק ישראל מאפשר לציבור גישה למסד הנתונים שהוא מנהל בעניין, באמצעות כלי לאיתור חשבונות מוגבלים, זאת במטרה לסייע למי שרוצים לוודא שצ'ק שהם מקבלים יכובד. כך יוצא שדבר ההגבלה גלוי לכל ובמקרים רבים יביא לפגיעה במוניטין של בעלי החשבון, ספקים עלולים לחדול מלספק סחורה לבתי עסק אפילו אם יובטח להם תשלום לא באמצעות צ'ק, לקוחות יחששו לבצע הזמנות (שמא בית העסק לא יוכל לעמוד באספקת ההזמנה) וכו'.
 

כיצד ניתן לפעול כנגד הגבלת חשבון בנק

חשוב מאוד לדעת כי לעיתים קרובות ניתן למנוע מלכתחילה הגבלת חשבון בנק ואם כבר הוגבל ייתכן מאד שניתן יהיה להסיר את ההגבלה במהירות. עו"ד המתמחה בתחום דיני בנקאות ידע אלו טענות יוכל להעלות בפני הבנק וכן כיצד להביא לביטול הגבלה שכבר הוטלה באמצעות הגשת ערעור לבית המשפט. ברוב המקרים יבוססו הטענות כנגד הגבלת החשבון על כך שאין לכלול צ'קים מסוימים במניין אותם עשרת הצ'קים שהובילו לפתיחת הליך ההגבלה (למשל אם הובטח ללקוח, אפילו בע"פ, שצ'ק מסוים יכובד).
 
משרד עורכי דין רענן גל ושות' מתמחה גם בתחום דיני הבנקאות. צברנו ניסיון רב בסיוע לבעלי חשבון בנק מוגבל, ביטול הגבלות כאלה ומניעתן עוד בטרם הוטלו. הנכם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה בנושא חשבונות בנק מוגבלים, נשמח לחלוק מן הידע שברשותנו, לייעץ, ובמידת הצורך להעניק גם לכם ליווי משפטי איכותי ומסור מאת עורכי דין מן המובילים בתחום זה בארץ.
לעמוד הפוסט תאריך: 18/01/2016 17:16:00 תגובות:
תגובות

על ההבדל בין חשבון מוגבל רגיל וחשבון מוגבל חמורידוע כי אחת הבעיות של המשק הישראלי היא כמה מקובל לנהל חשבון בנק הנמצא כדרך קבע ביתרה שלילית. כחלק מן המאמץ התחיקתי להביא לשינוי מגמה ולצמצום הסכומים העצומים שמשקי בית ועסקים בישראל חייבים לבנקים המסחריים בוצעו מאז תחילת שנות ה2000 עדכונים לחוק צ'קים ללא כיסוי אשר החמירו את הסנקציות הננקטות כנגד מי שאינם משכילים לנהל נכון את כספם עד כדי כך שהם משלמים בצ'קים מחשבון בנק שברשותם כאשר היתרה בחשבון זה מחייבת את הבנק (לפחות לפי נהליו הפנימיים) שלא לכבד את הצ'ק. התוצאה הישירה של הקשחת עמדות זו הייתה גידול במספר חשבונות הבנק שהוגדרו מוגבלים בהגבלה רגילה או "מוגבלים חמור". במאמר זה נעמוד על ההבדלים בין הגבלה רגילה להגבלה חמורה ועל משמעותם האופרטיבית.

התנאים להטלת הגבלות על חשבון בנק

חוק צ'קים ללא כיסוי קובע כי על כל בנק מסחרי חלה חובה (אין לבנק שיקול דעת בעניין) להכריז על חשבון בנק כמוגבל אם במהלך 12 חודשים רשמו בעלי החשבון לפחות עשרה צ'קים שהבנק לא יכול היה לכבד. חשבון בנק יוגבל בהגבלה חמורה אם ללקוח שרשם אותם עשרה צ'קים שמחייבים הגבלת חשבונו יש חשבון מוגבל נוסף (גם אם כזה המנוהל בבנק אחר). סיבה נוספת המחייבת הטלת הגבלה חמורה היא שחשבון הבנק כבר הוגבל בעבר וטרם חלפו שלוש שנים מהסרת הגבלה קודמת זו.

ההבדל בין חשבון מוגבל רגיל לחשבון מוגבל חמור

סנקציות חריפות יותר במקרה של הגבלה חמורה

מטבע הדברים שעל לקוח שחשבון הבנק שלו הוגבל בהגבלה חמורה (נהוג לכנות בעל חשבון בנק שכזה, בין אם מדובר באדם פרטי או בעסק, "לקוח מוגבל חמור") יוטלו סנקציות קשות יותר מאלה המוטלות על "לקוח מוגבל" (המכונה גם  "לקוח מוגבל רגיל", דהיינו כזה שעל חשבון הבנק שלו הוטלה הגבלה רגילה).

על בעל חשבון בנק מוגבל חמור חלות כל הסנקציות החלות על בעל חשבון בנק מוגבל. לפיכך לא יוכל למשוך צ'קים מן החשבון שהוגבל או להזמין פנקסי צ'קים חדשים השייכים לחשבון זה, בנוסף לא יוכל לקוח מוגבל חמור (כמו גם לקוח מוגבל רגיל) לפתוח במשך תקופת ההגבלה חשבון צ'קים חדש באף בנק (לא בזה בו מתנהל החשבון שהוגבל ולא בשום בנק אחר). אולם לקוח מוגבל חמור, להבדיל מלקוח מוגבל רגיל, גם לא יוכל למשוך צ'קים מחשבונות אחרים שברשותו ואשר לא הוגבלו. גם חשבונות בהם הוא שותף או מיופה כוח יהפכו מוגבלים.
עוד הבדל חשוב בין הגבלה רגילה של חשבון בנק להגבלה חמורה הוא משך ההגבלה - שנה כאשר מדובר בחשבון מוגבל רגיל לעומת שנתיים כאשר מדובר בחשבון מוגבל חמור.

חשוב מאוד לפעול לצמצום הנזק

להגבלת חשבון בנק, ובוודאי כאשר מדובר בהגבלה חמורה, עלולות להיות השלכות מרחיקות לכת הן מבחינת ההתנהלות הפיננסית (עד כדי הגעה לפשיטת רגל) והן מבחינת פגיעה ארוכת טווח במוניטין. חשוב לדעת כי ניתן לעשות רבות כדי להתמודד עם חשבון מוגבל, לעיתים ניתן להביא להסרת ההגבלה ואפילו, אם ננקטים צעדים מבעוד מועד, למנוע הטלת ההגבלה מלכתחילה. לפיכך מומלץ לפנות ללא דיחוי אל עורך דין המתמחה בטיפול בחשבונות בנק מוגבלים ברגע שעולה חשש שהמצב ידרדר לכדי כך.

משרד עורכי דין רענן גל ושות' מתמחה גם בהתנהלות משפטית מול בנקים. אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו בכל שאלה בנושא חשבון מוגבל או חשבון מוגבל חמור. נוכל לייעץ, למסור מידע מהימן ובמידת הצורך לספק גם לכם ייצוג משפטי מעולה שיסייע לכם להיחלץ במהירות מן האתגר עימו אתם נדרשים להתמודד.
לעמוד הפוסט תאריך: 06/12/2015 14:48:00 תגובות:
תגובות

ערעור על החלטת בנק להטיל הגבלה על חשבון הבנק

הגבלת חשבונות בנק הפכה מכת מדינה בישראל מאז הוקשחו עמדות בנק ישראל והבנקים המסחריים בכל הקשור לכתיבת צ'קים ללא כיסוי, הקשחה שמקורה במדיניות הממשלה להיאבק בתופעת ניהול חשבונות הבנק בגירעון (מינוס) גדול מן המסגרת שהוגדרה בחשבון.

כידוע, להגבלת חשבון הבנק משמעויות מרחיקות לכת בטווח הקצר והארוך. בין אם מדובר בחשבון של אדם פרטי או בחשבון של בית עסק, הגבלת החשבון יוצרת בעיה להמשיך להתנהל פיננסית, כך למשל אדם שחשבון הבנק שלו הוגבל יתקשה לקבל אשראי או לקחת משכנתא, עסק בעל חשבון מוגבל יתקשה לשלם לספקים כאשר אלה מצידם מודעים להגבלה (יש גישה חופשית למאגר נתונים המנוהל על ידי בנק ישראל אודות חשבונות בנק מוגבלים), ולמעשה הדרך מהטלת הגבלה על חשבון הבנק (לא כל שכן הגבלה חמורה) ועד לפנייה להליכי פשיטת רגל היא קצרה למדי.

עילות לערעור שניתן להגיש בתוך 15 יום מקבלת ההתראה

                                   
מי שמקבלים התראה על כך שחשבון הבנק שלהם עומד להפוך מוגבל יכולים, בתוך פרק זמן של 15 יום, להגיש ערעור על החלטת הבנק. אם מתקבל ערעורם האיום בהטלת ההגבלה יוסר עוד לפני שזו נכנסה לתוקף.
חשוב מאוד לנצל כל אפשרות למנוע כך את הטלת ההגבלה, פנייה ללא דיחוי אל עורך דין המתמחה בטיפול בחשבונות בנקים מוגבלים תבטיח מיצוי הדרכים למניעת ההגבלה מלכתחילה או להסרתה המהירה במידה וכבר נכנסה לתוקפה.

בעבר עמדו ללקוח שלוש עילות לערעור על החלטת הבנק להטיל הגבלה על חשבונו, לאחר מבצע עופרת יצוקה בשנת 2008 נוספו להן שתי עילות נוספות. שלוש העילות המקוריות הן "טעות" (הבנק ממשיך לסרב לכבד צ'קים "מכוח האינרציה" ולאחר שכבר אין חריגה מהמסגרת בחשבון), עיקול החשבון (צ'ק שנמשך לפני שהבנק קיבל הודעה על עיקול החשבון ולכן לא ניתן היה לפרוע אותו במשך 60 יום), "יסוד סביר להניח שהצ'ק יכובד" (למשל כאשר הלקוח קיבל הבטחה בעל-פה בעניין זה ממנהל הסניף).


ערעור על החלטת בנק על הטלת הגבלת חשבון


שתי העילות שנוספו לאחר מבצע "עופרת יצוקה" הן "שעת חרום" (כך למשל במהלך מבצע "צוק איתן" קיבלו בנקים מסחריים הוראה לא לסרב לכבד צ'קים לאנשים פרטיים ולעסקים המצויים ברדיוס של 40 קילומטרים מעזה) ו"פגיעה כתוצאה ממעשה איבה" (למשל כאשר אדם אושפז מכיוון שנפצע בפיגוע ולא יכול היה לטפל בחשבונו).


משרד עורכי דין רענן גל ושות' מתמחה בדיני בנקאות. אנו נדע לנצל כל דרך למנוע מימוש האיום להטיל הגבלה על חשבון הבנק שלכם כמו גם להסיר הגבלה כזו אם כבר הוטלה.
לעמוד הפוסט תאריך: 22/11/2015 14:29:00 תגובות:
תגובות

חשיבות טיפול משפטי לצמצום נזקי הגבלת חשבון


תופעת חשבונות מוגבלים בבנק הפכה נפוצה יותר מאז החל המחוקק הישראלי לפעול ביתר שאת כנגד מי שחורגים ממסגרת יתרת החובה המוגדרת בחשבון הבנק שלהם. מגמה זו של הקשחת עמדות החלה בראשית שנות ה2000 ובאה לידי ביטוי בין היתר בתיקונים לחוק צ'קים ללא כיסוי ובשינויים בנהלים המחייבים בנקים מסחריים.
למרות שחל גידול במספר לקוחות הבנקים, בין אם מדובר בלקוחות פרטיים, בעסקים או בחשבונות בעלי יותר מבעלים בודד אחד (חשבונות משותפים), שחשבונם מוגבל רגיל או מוגבל חמור ההתייחסות בקרב הציבור ללקוחות כאלה לא השתנתה ולפיכך הנזק ארוך הטווח שעלולה הגבלת חשבון בנק להביא עימה נותר בעינו.
חשוב לדעת כי ניתן לעשות רבות כדי להתמודד עם הגבלת חשבון בנק ולפיכך יש לפנות ללא דיחוי אל עורך דין המתמחה בתחום זה כדי לאפשר מיצוי כל אפשרות למזעור הנזק אם לא מניעתו לחלוטין.

במשרד עורכי דין רענו גל ושות' תמצאו בעלי מקצוע מובילים בתחום דיני בנקאות. אנו נדע לספק לכם ליווי משפטי מעולה וייצוג מיטבי מול הבנק כך שתוכלו לצלוח משוכה זו של הגבלת חשבון הבנק הפרטי או העסקי שלכם בקלות הרבה ביותר האפשרית.


קושי פרקטי מיידי בהנהלות פיננסית חשבונות מוגבלים בבנק

להגבלת חשבון בנק משמעות כפולה, ראשית ההגבלה מערימה קשיים על המשך התנהלות פיננסית עד כדי כך שמי שחשבונות הבנק שלהם הוגבלו, בין אם מדובר באנשים פרטיים או בעסקים, ובוודאי מי על חשבון הבנק שלהם הוטלה הגבלה חמורה, עלולים למצוא עצמם נאלצים לפנות להליך פשיטת רגל. אולם הנזק של הגבלת חשבון בנק אינו מוגבל בזה הפרקטי המיידי אלא עלול להיות ארוך טווח וקשה למדידה בדמות נזק תדמיתי ופגיעה במוניטין.

מטבע הדברים שהקושי הפרקטי דורש פתרון מהיר. לעיתים ניתן להסיר הגבלה מחשבון בנק, פעמים אחרות (ובלבד שפנינו אל עורך דין המתמחה בתחום עוד בטרם הוטלה ההגבלה) ניתן למנוע את הטלת ההגבלה מלכתחילה. עוד שיפור משמעותי ביכולת ההתנהלות הפיננסית השוטפת ניתן להשיג על ידי צמצום חומרת ההגבלה, מחשבון מוגבל חמור לחשבון מוגבל רגיל שכן בעל חשבון מוגבל רגיל יכול להמשיך לרשום צ'קים מחשבונות אחרים שברשותו אשר לא הוגבלו, דבר שלא יכול לעשות מי שנוטלה על חשבון בנק שלו הגבלה חמורה.


נזק מצטבר ארוך טווח

אולם להגבלת חשבון בנק משמעויות נוספות מעבר לקושי הפרקטי הנ"ל. בנק ישראל מנהל רישומם של בעלי חשבון מוגבל כדי לסייע להימנע מקבלת צ'קים ללא כיסוי. מטבע הדברים שמי ששמו הפרטי מופיע ברשימה זו עלול למצוא שדבקה בו סטיגמה של אדם הכושל בניהול פיננסי תקין גם זמן רב לאחר הסרת ההגבלה. עסק שחשבון הבנק שלו הוגבל עלול לספוג פגיעה חמורה במוניטין אשר לה משמעויות קשות בכל הנוגע להיקף הפעילות.

לאור הנזקים שעלולה הגבלת חשבון בנק לגרום, כפי שאלה תוארו לעיל, ברורה חשיבות הפניה אל עורך דין המתמחה בהענקת טיפול משפטי למי שחשבון הבנק שלו הוגבל. אנו מסוגלים להעמיד לרשותכם בעלי מקצוע מן השורה הראשונה אשר ידעו לנצל כל אפשרות לצמצום הנזק ואף מניעתו לחלוטין.
 
לעמוד הפוסט תאריך: 04/11/2015 17:56:00 תגובות:
תגובות

עליה בהיקף חשבונות בנק מוגבלים


לפי נתוני בנק ישראל על כחצי מיליון חשבונות בנק הטילו הבנקים המסחריים בארץ הגבלה בשנת 2014 בלבד!
תופעת החשבונות המוגבלים פוגעת באנשים פרטיים ובעסקים כאחד. הנפגעים באופן החמור ביותר הם עסקים קטנים ובינוניים כאשר הגבלת חשבון הבנק שלהם מהווה לעיתים קרובות מכת מוות לבית העסק ומביאה אותו לכדי פשיטת רגל וסגירה.

אמנם, תופעת חשבון בנק מוגבל רחוקה מלהיות חדשה במחוזותינו אולם הנתונים מצביעים על עליה משמעותית בהיקפה מאז ראשית שנות ה2000. הסיבה לעליה זו היא שינויים שהכניס המחוקק בחוק שיקים ללא כיסוי ושינויים תחיקתיים אחרים (בחוקים ובתקנות) שמטרתם הייתה ליצור מציאות חדשה בכל הקשור לניהול חשבונות בנק בחריגה (במינוס), תופעה שהיא כשלעצמה בעייתית מאוד בישראל.


ביטול הגבלה בחשבון בנק - עליה בהיקף חשבונות מוגבלי

הקשחת עמדות הבנקים המסחריים

כתוצאה מן השינויים הנ"ל הקשיחו הבנקים המסחריים את עמדותיהם ואופן הטיפול במי שרשמו צ'קים ללא כיסוי. כיום כל מי שעשרה צ'קים שרשם נותרו ללא כיסוי במהלך תקופה של עד שנה חשבום הבנק שלו יוגבל. קיימת גם מדרגה נוספת להגבלה, הגבלה חמורה, המוטלת על מי שחשבונו כבר הוגבל וטרם חלפו שלוש שנים מאז הסרת ההגבלה הקודמת או שברשותו חשבון בנק נוסף (באותו בנק או בבנק אחר) שכבר הוגבל.

נחוצה פעולה מהירה

העלייה בהיקף החשבונות המוגבלים נובעת גם מן העובדה שרבים אינם נוקטים פעולה מהר מספיק כדי למנוע את הטלת ההגבלה מלכתחילה. חשוב מאוד לדעת שלבנקים סמכות לבטל הגבלה שעליה התריעו לפני שזו נכנסת לתוקף. לפיכך טוב יעשה מי שיפנה ללא דיחוי אל עורך דין המתמחה בטיפול בהגבלת חשבון בנק כדי להעניק לו הזדמנות לנצל כל אפשרות למנוע את הטלת ההגבלה או לפחות להביא לביטולה בהקדם האפשרי.

במקרים רבים מכתב מאת עורך דין בו הוא מתריע בפני הבנק על טעות שנפלה באופן בו ניהל הבנק את החשבון (למשל צ'ק שסורב כאשר הופקד ביום מסוים אולם הבנק טיפל בו רק למחרת כאשר במועד זה לא הייתה יתרה מספקת לכיבוד הצ'ק).
משרד עורכי דין רענן גל ושות' מתמחים גם בדיני בנקאות בכלל ובטיפול במקרי הגבלת חשבון בנק בפרט. אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו בכל שאלה הנוגעת לעניין זה. נשמח לייעץ ולחלוק מן הידע הרב שברשותנו. נוכל להמליץ בפניכם על דרכי פעולה אפשריות ובמידת הצורך גם לטפל עבורכם בביטול הגבלה בחשבון הבנק, בפעולות מניעה של הגבלה בבנק ובצמצום נזקים של הגבלת חשבון בנק קיימת.
לעמוד הפוסט תאריך: 13/10/2015 15:13:00 תגובות:
תגובות

חשיבות פנייה מהירה לסניף במקרים של הגבלת חשבון בנק

להגבלת חשבון בנק עלולה להיות השפעה הרת גורל על עסקים ואנשים פרטיים כאחד. במקרים רבים מובילה הגבלת חשבון הבנק עד לכדי פנייה להליכי פשיטת רגל. רבים אינם יודעים זאת אולם לסניף הבנק סמכות לבטל חשבון מוגבל בטרם זו נכנסה לתוקפה. מרגע שנכנסה ההגבלה לתוקפה הליך הסרתה הוא מורכב יותר שכן כבר הבנק כבר מוסר הודעה בעניין לבנק ישראל המנהל רישום של כל החשבונות המוגבלים במאגר נתונים הפתוח לציבור (כדי לסייע להיזהר מקבלת צ'קים ללא כיסוי), וכך מורכב יותר לבטל חשבון מוגבל.

לבנקים סמכות להפעיל שיקול דעת
 
בסעיף 9 לחוק שיקים ללא כיסוי מוענקת לבנק מסחרי הסמכות להפעיל שיקול דעת אם להודיע לבנק ישראל על כך שהבנק שגה בעת שסירב לכבד צ'ק מסוים. התנאי להטלת הגבלה על חשבון בנק הוא הוצאת עשרה צ'קים ללא כיסוי במהלך תקופה של 12 חודשים או פחות  (מחשבון הבנק המדובר בלבד, ללא קשר להתנהלות בחשבון/חשבונות אחרים שבידי אותו לקוח). יוצא אפוא שאם מצליח מי שקיבל התראה על כך שהגבלה עומדת להיות מוטלת על חשבונו "לשכנע" את הבנק כי היה עליו לכבד אחד או יותר מהצ'קים שבעקבות העובדה שנותרו ללא כיסוי החשבון עומד להפוך מוגבל, הרי שהדבר יוביל בהכרח להסרת איום ההגבלה, לפחות לתקופה מסוימת.

חשבון מוגבל - חשיבות פניה מהירה לסניף הבנק

חלון 15 הימים

מרגע שמזהיר הבנק לקוח שחשבונו מועמד להפוך מוגבל עוברים חמישה עשר ימים עד שההגבלה נכנסת לתוקפה. חמישה עשר ימים אלה מהווים חלון הזדמנויות במהלכו ניתן וחשוב לפעול בכל דרך להביא לכך שהבנק ישנה עמדתו בנוגע לאחד או יותר מעשרת הצ'קים שהובילו לאיום בהטלת ההגבלה.
דוגמאות טובות למקרים בהם הבנק שינה עמדתו לגבי צ'ק שהחליט בעבר לא לכבד הם למשל במקרים בהם הצ'ק הופקד ביום מסוים אולם עיכוב בטיפול בו מצד הבנק הביא לכך שלא הייתה יתרה מספקת בחשבון אשר תאפשר כיבודו. דוגמאות נוספות הן לקוחות שלא יכולים היו להעביר כסף לחשבונם מסיבות מוצדקות שונות (שירות מילואים למשל), הבטחה שניתנה בעל-פה על ידי מנהל הסניף שהצ'ק יכובד ועוד.

במשרד עורכי דין רענן גל ושות' צברנו ניסיון רב בסיוע ללקוחות שקיבלו התראה על כך שחשבונם עומד להפוך מוגבל, כמו גם למי שחשבונם כבר הוגבל בפועל. אנו ממליצים בכל פה לא להשתהות ולפנות אל עורך דין המתמחה בדיני בנקאות בכלל ובחשבונות בנק מוגבלים בפרט. נשמח לעמוד לרשותכם ולהעניק גם לכם שירותים משפטיים ברמה המקצועית הגבוהה ביותר.

 
לעמוד הפוסט תאריך: 01/10/2015 13:36:00 תגובות:

רח' אחד העם 27 ת"א, 65202   |   www.wrw.co.il   |   27 Ehad Ha'a'm St., Tel Aviv, 65202

טל': 03-6097461 :Tel   |   פקס: 972-3-7617461 :Fax   |   דוא"ל: Email: office@wrw.co.il

סניפים : תל אביב / ראשל"צ
 
לקוח מוגבל  עורכי דין מקרקעין תל אביב  עורכי דין מקרקעין  עורך דין תמ"א 38  משרד עורכי דין תמ"א 38  חשבון מוגבל חמור  פינוי דייר מדירה שכורה  תביעה לפינוי מושכר  הסכמי שותפות  חוזה שותפות עסקית  הוצאת לשון הרע  הגשת תביעה אזרחית  תביעת דיבה  תביעה אזרחית  הסכם מכר מקרקעין  צו פינוי מדירה  עו"ד תמ"א 38  חוזה לקניית דירה  טיפול בדירה מושכרת  הסרת הגבלה בחשבון  עו"ד מקרקעין  פינוי דירה מושכרת  ביטול הגבלה בחשבון  הסכם קומבינציה  עסקאות קומבינציה  תביעת לשון הרע  עו"ד לשון הרע  הפרת חוזה  הסכם שותפים  עורך דין חוזים  עורך דין לדיני חברות  עו"ד דיני חברות  חשבונות מוגבלים  פירוק שיתוף  
 
קידום אורגני | קידום אתרים