עוד באזרחי מסחרי

תת קטגוריה

הסכם מייסדים / הסכם שותפים

הסכם מייסדים / הסכם שותפים

כאשר מקימים חברה בישראל, או כל סוג תאגיד אחר כגון שותפות או עמותה, יש להגיש בקשה בעניין לרשם החברות. אמנם לצורך הגשת בקשה כזו חובה לנסח תקנון חברה אך לא נדרש הסכם מייסדים (או הסכם שותפות) מומלץ לתת את הדעת גם לעניינים שבא הסכם כזה להסדיר כבר בשלב ההקמה.

חברה הינה ישות משפטית עצמאית, נפרדת מבעליה וכך יכולה חברה לפתוח חשבון בנק, לתבוע, להיתבע ועוד. הסכם מייסדים או הסכם שותפים הנערך בשלבי הקמת תאגידים מסוג זה הם בעלי ערך רב ועשויים למנוע חילוקי דעות ותקלות עתידיות העלולות, במקרים קיצוניים, אפילו להכשיל לחלוטין את פעילות החברה / השותפות והביא לפירוק השותפות.

מטרתו של הסכם מייסדים / הסכם שותפים (הסכם שותפות)
הסכם מייסדים כאשר מדובר בחברה, וכך גם הסכם שותפות במקרה של הקמת שותפות, עוסקים בהסדרת ההתנהלות של בעלי החברה (בעלי המניות בה) או השותפים בבעלות עליה (במקרה של שותפות) לבין עצמם וכן את ההתנהלות בין הבעלים לבין החברה / השותפות.

ככאלה מיועדים הסכם מייסדים / הסכם שותפים לבטא את הדרכים לפיהם מעוניינים המייסדים להסדיר עניינים משפטיים, מנהלתיים ומסחריים הקשורים לפעילות החברה/השותפות.
אמנם לעתים תיתכן התייחסות לנושאים כאלה גם בתקנון החברה אולם שם אין זה עיקר העניין ולפיכך נותר עפי רוב חסר גדול אותו מומלץ מאוד להשלים באמצעות הסכם מייסדים / הסכם שותפות וכך למנוע מחלוקות עתידיות.

בהסכם מייסדים / הסכם שותפות תינתן הדעת על זכויות חתימה, אופן מינוי דירקטורים, הון מניות, סוגי מניות (מניות מיעוט, מניות בכורה ועוד), כללים לרכישת/מכירת/העברת מניות ועוד.

תחום נוסף שיוסדר בהסכם מייסדים / הסכם שותפות הוא ענייני כספים כגון ביצוע השקעות, משיכת רווחים, משכורות לשותפים, חלוקת דיבידנדים, אופן פירוק החברה / השותפות ועוד.

גם על עניינים הקשורים לניהול השותף של החברה / השותפות יש לתת את הדעת, כך למשל ייקבע בהסכם מייסדים כיצד ימונה מנכ"ל לחברה, איך תתקבלנה החלטות (זכויות הצבעה), מי יחליט על פיטורים (במיוחד של עובדים בכירים), חלוקת סמכויות בין בעלי תפקידים ועוד.

בעת ניסוח הסכם מייסדים / הסכם שותפות מומלץ להשתדל להרחיב ולתת את הדעת על כל עניין העשוי להוביל לחילוקי דעות, ויכוחים, קשיים בקבלת החלטות וכו'. עדיף להרחיב יתר על המידה ולנסח סעיפים שלא יעשה בהם שימוש מאשר לצמצם ולגלות בהמשך כי ישנם דברים שניתן היה לצפות מראש ולפתור מבעוד מועד.

התמחות בניסוח הסכמי מייסדים והסכמי שותפות
לאור שתואר לעיל ברור שבעת הקמת חברה או שותפות כדאי מאוד להשקיע בניסוח הסכם מייסדים / הסכם שותפות.
עו"ד המתמחה בתחום דיני חברות ולו ניסיון מוכח בניסוח הסכמים כאלה ידע לכלול בהסכם כל נושא שניתן וראוי להסדיר מראש.

משרד עו"ד רענן גל ושו"ת מתמחים בדיני חברות, אנו עוסקים באופן שותף גם בניסוח הסכמי מייסדים / הסכמי שותפות. נשמח לשרת גם אתכם ולסייע לכם בהקמת החברה / השותפות החדשים באופן שיבטיח מזעור קשיים בהתנהלותן בעתיד.  

 סיפורי הצלחה בתחום אזרחי מסחרי

איתן – לקוח ממליץ אזרחי מקרקעין

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

בן – לקוח ממליץ חשבון מוגבל

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

אייל- לקוח ממליץ פירוק שותפות

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

מינה לקוחה ממליצה – חברות ושותפויות

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

אבי לקוח ממליץ – בתחום אזרחי מסחרי

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

לקבלת ייעוץ, מלא את הפרטים הבאים ואנו נחזור אליך בהקדם:

שינוי גודל גופנים