עוד במשפחה

קטגוריה

תת קטגוריה

מיכל לקוחה ממליצה – ענייני משפחה

 

 

רנית לקוחה ממליצה – ענייני משפחה

רויטל – לקוחה ממליצה ענייני משפחה

הסכם גירושין לאחר טיפול זוגי

באופן טבעי ומובן לחלוטין עשויים לצוץ משברים שונים במשך תקופת הזוגיות, לפני הנישואין ובוודאי שלאחריהם. חילוקי דעות הקשורים בניהול הכלכלי של הבית, בתחזוקה השוטפת שלו או בחינוך הילדים, כל אלה עשויים להוביל לחיכוכים שונים, לריבים ובמקרים שונים גם להחלטה על פירוק התא המשפחתי. על פי הסטטיסטיקה, כל זוג שלישי בישראל מתגרש, מה שמעיד על כך שרבים נוטים להרים ידיים או לקבל החלטה שיש בה כדי להשפיע לא רק על בני הזוג אלא גם על ילדיהם. נשאלת השאלה האם ניתן לצמצם את שיעורי הגירושין בישראל ואם לא, איך ניתן למנוע את הקרבות הקשים בין בני הזוג ולהביא לחתימה על הסכם גירושין באופן מכובד.

 

חושבים על ההשלכות             

לעיתים נדמה שההחלטה לפרק את התא המשפחתי ולהתגרש מתקבלת מתוך סערת רגשות, מה שגורר בעקבותיו מאבק קשה בין שני הצדדים. כל אחד מבני הזוג רוצה לצאת כשידו על העליונה, לזכות בשלל גדול ככל האפשר וגם לקבל זכויות נרחבות יותר בכל הקשור להסדרי הראייה והטיפול בילדים. הבעיה מתחילה כאשר הקרב הופך למטרה – ולא החתימה על הסכם גירושין מכובד ועל פירוק החבילה בצורה שקטה יותר, לטובת הילדים. חשוב לזכור שהילדים נקלעים אל לב שדה הקרב מבלי שביקשו בכך, ואת זה ניתן למנוע. לשם כך עומדות לפניכם שתי חלופות עיקריות: טיפול זוגי טרם קבלת ההחלטה להתגרש, וביצוע הליך גישור לפני חתימה על הסכם גירושין.

 

טיפול זוגי – וגישור

עוד בטרם קבלת ההחלטה האם להתגרש או לא, חשוב וכדאי לתת הזדמנות נוספת לקשר הזוגי ולתא המשפחתי. טיפול זוגי מקצועי הוא אחד הכלים המשמעותיים ביותר שיוכלו לסייע לזוגות לנסות לשקם ולהתמודד עם המשבר שמאיים להביא את הקץ על מערכת היחסים. טיפול זוגי עשוי גם במידה מסוימת להוביל להחלטה משותפת כי על הקשר להסתיים, אך כאשר ההחלטה מתקבלת לאחר תהליך של התמודדות עם בעיות וקשיים זוגיים, סביר להניח שרוח הקרב תפחת. ההבנה שהקשר אינו נכון לאיש מבני הזוג עשויה להקל, ולו במעט, את התהליך שעומד בפתח. הליך גישור, שהוא כיום בגדר חובה על פי חוק, הוא אמצעי נוסף שיעזור לבני הזוג להגיע להבנות ולתובנות בדרך טובה, נעימה ומכובדת יותר. חשוב לזכור שאין זה משנה באיזו דרך תבחרו, טובת הילדים היא שצריכה לעמוד לנגד עיניכם, וכדי שהתהליך כולו יעבור בצורה חלקה ומכובדת יותר לטובת כל הצדדים, נסו לצמצם את הנזקים המשניים ככל האפשר.

הסכם גירושין

מה יכלול הסכם גירושין
למעשה יכול הסכם גירושין לכלול כל דבר שהצדדים לו מוצאים לנכון להסכים עליו. עם זאת ישנם ארבע נושאים מרכזיים הזוכים למרב ההתייחסות כמעט בכל הסכם מסוג זה, נושאים אלה הינם – רכוש וממון, משמורת והסדרי ראיית הילדים, גובה דמי המזונות, הסדרת מתן וקבלת הגט (הגבר מסכים לתת גט לאשתו והיא מסכימה לקבל גט זו).

חלוקת הרכוש
כאמור עניין חלוקת הרכוש הוא מן הנושאים המרכזיים הכלולים בהסכם גירושין. לעיתים קרובות מהווה עניין זה את סלע המחלוקת העיקרי ולאחר שצולחים מסוכה זו קלה הדרך להשלמת ניסוח ההסכם.

מטבע הדברים שכל צד ירצה להשיג את החלק הגדול ביותר האפשרי מן הרכוש המשותף, בהסכם גירושין ערוך היטב יהיה פירוט מדוקדק של הנכסים כאשר לכל פרט יוגדר למי יימסרו הזכויות בו, בין אם מדובר בפריט מטלטלין, נכס נדל"ן, ממון כספי או קניין רוחני כלשהו (מוניטין למשל).

משמורת ילדים והדרי ראייה להורה שאינו בעל המשמורת
ברוב רובם של המקרים טובת ילדיהם המשותפים היא נר לרגליהם של שני בני הזוג הנמצאים בהליך גירושין. עם זאת סכסוכים עזים פורצים על רקע משמורת והסדרי ראיה בין אם מתוך רצון להפעיל לחץ על הצד השני או משום שכל צד מעוניין שתיוותר בידיו השפעה רבה ככל שניתן על אופן גידול ילדיו. 

בישראל, כמו במדינות רבות אחרות, תימסר כמעט באופן אוטומטי משמורת של ילדים על גיל 6 לאימם (מכוח "חזקת הגיל הרך" הקובעת שילדים קטנים רצוי שיהיו קרובים ככל הניתן לאימם). 
אבות זוכים בדרך כלל להסדרי ראיה הוגנים המבטיחים המשך קשר הדוק עם ילדיהם תוך שהם מוסיפים להיות שותפים מלאים להחלטות הנוגעות לאופן גידולם ולעתידם.

מזונות
בישראל גבר חייב לזון את אשתו רק כל עוד נישואיהם בתוקף. מרגע שהתגרשו כדין חייב הגבר לשלם מזונות לילדיו בלבד. בהסכם הגירושין יש לקבוע גובה תשלומים שוטפים, כיצד יחולקו הוצאות חריגות ועוד. כל זאת על מנת להבטיח כי הילדים המשותפים ימשיכו לזכות למימון שראוי שיקבלו, בהתאם ליכולותיו הכלכליות של אביהם כמובן.

לאחר שמיישבים הצדדים ביניהם את כל המחלוקות ומנסחים הסכמות אלה במסגרת הסכם גירושין כל שמותר הוא לקבוע כי הם נפרדים מתוך רצון חופשי, הגבר מוכן לתת גט לאשתו והיא מצידה מוכנה לקבל את גיטה.
הסכם הגירושין נכנס לתוקפו רק לאחר שהוא מאושר על ידי בית המשפט לענייני משפחה או, לחילופין, על ידי בית דין דתי (בית הדין הרבני ליהודים, בית הדין השרעי למוסלמים).

משרד עו"ד רענן גל ושו"ת מתמחים בדיני משפחה, טיפול בהליכי גירושין בכללם ובמסגרת זו גם בעריכה ואישור של הסכמי גירושין. נשמח להעניק גם לכם שירותים משפטיים מעולים בתחום זה.

הסכם ממון – מקרה לדוגמא

שרית ואלי הכירו אחד את השנייה דרך חברים משותפים. ניצוצות באוויר, פרפרים בבטן, התרגשות שיא וכל מה שרק אפשר להעלות על הדעת כשחושבים על הזוג הצעיר והמאוהב הזה.
העתיד נראה ורוד יותר מתמיד ולאחר כשמונה חודשים הם החליטו להינשא כדת וכדין.

לאחר שנתיים של זוגיות שידעה עליות ומורדות, כבר לא היו פרפרים וניצוצות בביתם של שרית ואלי.

מריבות, תסכולים, כעס וחוסר אמון גרמו לקרע בזוגיות של השניים ובנוסף ילדתם הקטנה נאלצה להיות עדה לאווירה מאוד לא נעימה בבית עד שלא נותרה ברירה ובני הזוג החליטו להתגרש.

שרית ואלי חשבו שהגירושין יתרמו לחיים יותר בריאים ושקטים, גם אם בנפרד – לטובתם וכמובן לטובת הילדה הקטנה. אולם טרם התחתנואו במהלך חיי הנישואים, שרית ואלי לא חתמו על הסכם ממון וכאן התחילו הבעיות האמיתיות של השניים.  מי חשב על זה כשהעתיד נראה כה ורוד וחלומי?

מהו הסכם ממון?

הסכם ממון זו הדרך להסדיר את חלוקת הרכוש בין בני הזוג, באופן שונה ממה שכתוב בחוק, אלא על פי בחירה של בני הזוג במידה ויאלצו להתרגש.

נהוג לחשוב שהסכם ממון כולל רק את הפן הכלכלי והרכוש ששייך לבני הזוג. אולם הסכם ממון יכול להכיל כל עניין שקשור בחיים המשותפים כגון; מזונות, משמורת על הילדים, או כל נושא שקשור לחיי הזוגיות שעלול לעורר מחלוקות או וויכוחים בעתיד.

כל הסכם ממון חייב להיות מותאם לבני הזוג באופן ספציפי וניתן להיעזר בעו"ד לענייני משפחה לעריכת ההסכם מאחר וזהו תהליך מורכב מבחינה משפטית ורגשית.

הסכם ממון חייב להיערך בכתב ויכנס לתקוף רק כאשר יקבל אישור מבית דין הרבני או בית משפט לענייני משפחה. במידה והסכם הממון נכתב לפני הנישואין ישנה אפשרות לאשר גם דרך נוטריון או רשם נישואין.

אם ניקח לדוגמא את שרית ואלי, כל אחד מהם הגיע עם רכוש שונה וביחד הם צברו רכוש נוסף במהלך חיי הנישואין. לכן החלוקה כאן צריכה להיות על פי החלטת בני הזוג במטרה שאף אחד מהם לא ייצא מקופח. אם הבית המשותף שלהם נרכש רק ע"י גלית מכספה בלבד, טרם נישאו, ללא הסכם ממון הרי שמחצית מערך הבית יגיע גם לאלי, אך אם גלית החליטה שבמידה ויתרגשו הבית יישאר שלה, כך ייכתב בהסכם הממון.

הסכם ממון צריך להיות הוגן כלפי בני הזוג והנכסים עימם הגיעו טרם נישאו. חלוקה לא הוגנת (ולא בהכרח שווה) עלולה לגרום למחלוקות קשות ולא נעימות בין בני הזוג ולכן למען השקט הנפשי רצוי ומומלץ לחתום על הסכם ממון.

הסכם ממון

בהיעדר הסכם ממון חלוקת הרכוש במקרה של גירושין נעשית עלפי חוק יחסי ממון המגדיר שכל צד זכאי למחצית הנכסים שנצברו במהלך הנישואים. 
במקרים רבים הליך גירושין הוא טעון ומאופיין בשאיפת הצדדים להשיג חלק מרבי מן הרכוש המשותף לעצמם, על רקע כזה יתכנו התפתחויות משפטיות ההופכות את החלוקה לפי חוק יחסי ממון למורכבת (כך למשל מה עולה בגורל רכוש שהיה בבעלות אחד הצדדים עוד לפני הנישואים ועוד).
הסכם ממון מטרתו למנוע מצבים כאלה ולהבטיח שעניין חלוקת הרכוש לא יהפוך הליך גירושין למסובך יותר מן הרצוי.

ניתן לערוך הסכם ממון לפני מועד הנישואין או אחריו

אפשר לערוך הסכם ממון לפני שנערך טקס נישואים והצדדים נרשמים כנשואים במשרד הפנים. כדי שינתן תוקף משפטי להסכם כזה צריך לדאוג שיחתום עליו נוטריון. 
גם בני זוג נשואים יכולים לערוך הסכם ממון אלא שאז יידרשו להופיע בפני בית המשפט ולקבל אישורו להסכם לאחר שייווכח ששני בני הזוג מודעים להשלכותיו.

יתרונותיו של הסכם ממון 
כאמור היתרון המרכזי של הסכם ממון הוא מניעת מצב בו הליך גירושין מתדרדר לפסים של התדיינות משפטית ארוכה על רקע מאבק שעניינו חלוקת הרכוש המשותף. למאבק כזה עלולות להיות השלכות נרחבות, למשל על ילדיהם של בני הזוג שנאלצים לצפות בהוריהם מכפישים זה את זה.

במקרים של נישואים שניים הסכם ממון יגן על זכויותיהם של ילדים מן הנישואים הקודמים וכך יכול הוא להקל על התפתחות מערכת יחסים חיובית בין ילדים אלה לבני זוג חדשים של הוריהם הגרושים.

יתרון נוסך להסכם ממון הוא למנוע מצב בו צד אחד שאינו מעוניין בגירושין ינסה לדרוש מן הצד המעוניין בהם לקבל נכסים בתמורה להסכמתו לגירושין.

ביקורת על הסכם ממון
המבקרים את הסכם הממון עושים זאת בדרך כלל על רקע העובדה שהוא כביכול סותר את הרציונאל עליו מושתת מוסד הנישואים. זוג הבוחר להינשא עושה זאת מתוך רצון לצאת לדרך משותפת ולא ראוי שכבר בתחילתה יבחנו הצדדים מה יעשו במקרה של פרידה. עוד מוסיפים המתנגדים להסכם ממון כי העיסוק בו עלול לפגוע ביחסים בין בני זוג.

בעיות נוספות עלולות להתעורר על רקע חתימה על הסכם ממון. כך למשל כאשר אחד הצדדים אינו מעוניין לערוך הסכם כזה מסיבות אידיאולוגיות וסירובו נתפס בענייני בן הזוג כניסיון להשיג זכויות בנכסיו. הסכם ממון לא מאוזן יגרום לקיפוח אחד הצדדים

משרד עו"ד רענן גל ושו"ת מתמחה בדיני משפחה ולנו ניסיון רב גם בכל הקשור בהסכמי ממון. הנכם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה בנושא זה, נוכל לסייע במידע וייעוץ ובמידת הצורך גם בניסוח ואישור ההסכם עצמו.

צו הרחקה

צו הרחקה נועד לספק הגנה למי שעלולים להיפגע ממעשי אלימות מצד בן משפחה.
ברוב המקרים מבקשת אישה צו הרחקה כנגד בעלה בשל התנהגות אלימה כלפיה או כלפי ילדיהם. במקרים אחרים מבוקשים צווי הרחקה כנגד בני משפחה אחרים כגון דודים, אחיינים, אחים, סבים וכו', רק במקרים נדירים מבוקש צו הרחקה כנגד אישה.

צו הרחקה פוגע בחופש התנועה של מי שנגדו מוצא הצו מסיבה זו ייעתר בית המשפט לבקשה להוציא צו הרחקה רק במקרים בהם ישתכנע כי אם לא יינתן הצו יש חשש סביר שתיפגע זכות יסודית עוד יותר כגון זכותו של אדם לשלמות גופו. אם אין מדובר במצב של סכנה מיידית לאלימות מוחשית נטייתם של שופטים היא להזהיר תחילה את מי שכנגדו מבוקש הצו.

מתי יינתן צו הרחקה
כאמור צו הרחקה תפקידו לספק הגנה למי שעלולים ליפול קורבן למעשי אלימות מצד בן משפחה. צווים אלה, בדומה לצו הגנה, ניתנים מכוח החוק למניעת אלימות במשפחה.
קורה שבקשות להוצאת צו הרחקה מוגשות לא בשל צורך אמיתי אלא כאמצעי לחץ בעת סכסוך, למשל לקראת פתיחה בהליכי גירושין. מסיבה זו חייב מבקש הצו להראות שמתקיימים התנאים הקבועים בחוק:

  • סכנה ברורה ומוחשית.
  • מעשי אלימות בעלי אופי חמור במיוחד.
  • מעשי האלימות בוצעו בנסיבות המצדיקות מתן צו הרחקה. למשל לא בעת ויכוחים שהצד הנפגע יכול היה למנוע התדרדרותם לאלימות.
  • רק במקרים חריגים יוצא צו הרחקה במקרים של אלימות נפשית (אלימות מילולית ורוחנית ואינה כוללת פגיעה בגוף).

צו הרחקה ניתן תמיד לתקופה קצובה, במהלך תקופה זו יש ציפייה מצד בית המשפט שיעשו מאמצים למציאת פתרון קבע. בדרך כלל יהיו מעורבים בתהליך גורמים מקצועיים כגון פקידי סעד, מגשרים ויועצי נישואין.
גם פתיחה בהליכי גירושין היא צעד הנחשב לכזה המכוון לפתור את בעיית האלימות בגינה הוצא צו ההרחקה.

מידת הסכנה והשפעתה על נכונות בית המשפט להוציא צו הרחקה
לשירותי הרווחה בישראל שיטה לדירוג מידת הסכנה הנובעת מהסיכוי לאלימות מצד בן משפחה. מכיוון שבמקרים רבים יהיו גורמי רווחה מעורבים עוד לפני שמוגשת בקשה למתו צו הרחקה הרי שבית המשפט יבקש לדעת מה הערכתם זו.
הערכת מידת הסיכון לפגיעה מאלימות מצד בן משפחה נקבעת לפי סולם בן ארבע שלבים:

  • רמת סיכון גבוהה תחייב הרחקה אל מחוץ לעיר/ליישוב, איסור נשיאת נשק ופניה לטיפול.
  • אם נקבעת רמת סיכון בינונית יוצא צו מבית המגורים, איסור נשיאת נשק ופניה לטיפול.
  • אם רמת הסיכון נמוכה לא יינתן צו הרחקה אולם תיאסר נשיאת נשק ותידרש פניה לטיפול.
  • אם יקבעו גורמי הרווחה כי אין סיכון לא ינקטו כל פעולות.

פקידי הסעד נעזרים בפרמטרים שונים לרבוע באיזו רמת סיכון מדובר. כך למשל יתחשבו בתדירות מעשי האלימות, חומרתם, נסיבות התרחשותם, הכרת התוקף בחומרת מעשיו, מידת התאמתו של התוקף לטיפול, התמכרויות ועוד.

משרד עו"ד רענן גל ושו"ת מתמחים בדיני משפחה. לנו ניסיון רב גם בטיפול בתיקים בהם מעורבת הייתה בקשה להוצאת צו הרחקה. הנכם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה גם בנושא זה, נוכל לייעץ, לסייע כמיטב יכולתנו ובמידת הצורך להעניק גם לכם ליווי משפטי מסור ואיכותי.

צו הגנה

צו הגנה הוא כלי שמקנה החוק למניעת אלימות במשפחה. כלי זה מיועד לספק ביטחון למי שעלול ליפול קורבן לאלימות מצד בן משפחה.
המנגנון לפיו פועל צו הגנה הוא הטלת איסורים שונים על מי שכנגדו מוצא הצו. איסורים אלה יכולים להיות איסור על נשיאת נשק, איסור הטרדה, איסור כניסה למקום ועוד.

חיוני לפעול לקבלת צו הגנה סמוך ככל שאפשר למועד ההתרחשות בגינה מבוקש הצו. ככל שיחלוף יותר זמן ממועד התרחשות זו כך יקשה לשכנע את בית המשפט להיעתר לבקשה להוציא צו כזה.
צו הגנה ניתן במעמד אחד הצדדים, דהיינו די שמבקש הצו או בא כוחו (עורך הדין המייצג) יהיו נוכחים בדיון. בית המשפט יקים דיון במעמד שני הצדדים בתוך שבעה ימים מרגע הוצאת הצו כדי לשמוע את טענות מי שנגדו הוצא הצו ולשקול מחדש את נחיצותו.

מתי כדאי לבקש צו הגנה
כאמור צו הגנה נועד לשמור על מי שעלול להיפגע מאלימות מצד בן משפחה. אין טעם לבקש צו כזה כאשר הסיכוי לקבלו אינו גדול. עו"ד לענייני משפחה שלו ניסיון בטיפול בבקשות לצו הגנה ידע מתי אפשר לקבל צו.
חשוב לזכור כי צו הגנה פוגע בזכויות יסוד של מי שהוא מוצא כנגדו, למשל זכות יסוד חופש התנועה. לכן ישאף בית המשפט לצמצם ככל האפשר את השימוש בו.

הנסיבות בהן כדאי לבקש צו הגנה עשויות להיות במקרה של אדם המבצע התעללות (מינית או אחרת) מתמשכת בבן משפחה, כאשר היו מספר מקרים של אלימות מילולית או פיזית, כאשר יש חשש סביר שאדם מהווה סכנה ממשית לבן משפחתו ועוד.

צו הגנה ניתן לקבל מבית משפט השלום, בית משפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני. אם מדובר בצו כנגד קטין רק בית המשפט לענייני משפחה מוסמך להוציאו.

מנגנונים לצמצום השימוש בצו הגנה
כאמור צו הגנה פוגע בזכויות יסוד של מי שהוא מוצא נגדו. לפיכך ייעתר בית המשפט לבקשה להוציא צו הגנה רק כאשר הוא משתכנע כי אם לא יינתן הצו יש סיכוי סביר שתהיה פגיעה בזכות חשובה עוד יותר (למשל שלמות גופו של מבקש הצו).

לעיתים הכרחי להוציא צו הגנה באופן מיידי וללא שתינתן האפשרות למי שהצו מוצא נגדו לטעון כנגד הוצאת הצו. במקרים כאלה יקבע בית המשפט דיון התוך שבעה ימים שיערך במעמד שני הצדדים ובמסגרתו תיבחן שוב נחיצות הצו תוך שמיעת טענותיו של מי הצו הוצא נגדו.

משרד עו"ד רענן גל ושו"ת מתמחה בדיני משפחה. לנו ניסיון עשיר גם בטיפול בבקשות לצו הגנה וגם בהדיפת בקשות כאלה (שהרי יתכנו מקרים שהצו מבוקש לא משיקולים ענייניים אלא כאמצעי להפעלת לחץ).
נשמח לענות על כל שאלה, לייעץ ולסייע כמיטב יכולתנו. במידת הצורך תוכלו לקבל מאיתנו שירותים משפטיים מסורים וברמה מקצועית הגבוהה ביותר.

תביעה למוניטין

סוגיית המוניטין בהליכי גירושין הינה סוגיה סבוכה שזוכה להערכה מחדש מצד בתי המשפט בשנים האחרונות.
המהפך החל עקב פסיקה של בתי המשפט לענייני משפחה לפיה יש לקחת בחשבון שלמוניטין (אישי ועסקי) יש ערך כלכלי ושראוי שגם בן הזוג של מי שטיפח מוניטין כזה ייהנה מפירותיו.
ההיגיון מאחורי גישה זו הוא שבן זוג המטפח מוניטין נהנה מתמיכה של בן הזוג השני, תמיכה בלעדיה היה קשה להשיג את המוניטין המדובר.

פער בכושר ההשתכרות
תביעה למוניטין מתבררת הליכי גירושין. עניינה של תביעה כזו הוא חלוקה הוגנת של שוויו הכלכלי של מוניטין שצבר באופן אישי אחד מבני הזוג או מוניטין שצבר בית עסק בבעלות אחד מבני הזוג.

פעמים רבות הקושי בתביעות למוניטין אינו נובע מעצם קבלת הזכות ליהנות מן המוניטין אלא מהקושי הכרוך בהערכת שוויו של מוניטין. כדי לקבוע בסיס שישמש התחשבות בערכו של המוניטין בעת חלוקת הרכוש המשותף יש  צורך תחילה לייחס שווי כלכלי למוניטין כזה. בתי המשפט לענייני משפחה כבר פסקו כי עצם הקושי שבהערכת שוויו של מוניטין אין בו כדי להצדיק אי התייחסות אליו כאשר באים לבצע חלוקה הוגנת של הרכוש המשותף במקרה של גירושין.

עו"ד המתמחה בתחום דיני משפחה ידע לטפל גם בעניין המוניטין תוך עמידה על זכויות לקוחותיו לחלוק בערכו של מוניטין זה. הדרך לחלוקה הוגנת כזו היא בדרך כלל באמצעות תשלום פיצוי נאות לצד שנותר ללא אפשרות ליהנות עוד מן המוניטין (בין אם בגלל שזהו מוניטין אישי, מקצועי, שצבר אחד מבני הזוג או אם מדבור במוניטין של בית עסק שיוותר בבעלות אחד מבני הזוג בלבד).

שותפות בצבירת מוניטין
כאמור ברור לכל שבדרך כלל זוג נשוי פועל כצוות גם בכל הקשור לצבירת מוניטין. כך למשל בן זוג שלומד, מתמחה וצובר מוניטין יכול לעשות זאת גם בזכות התמיכה שהוא מקבל מבן הזוג השני. מדובר גם בהקצאת משאבים כספיים שנלקחים ממשק הבית המשותף וגם בתמיכה שמאפשרת הקצאת הזמן הדרוש לטיפוח המוניטין.

כיום עדיין מדובר עלפי רוב בגברים שפיתחו קריירה ונהנים ממעמד מקצועי המשפר את כושר השתכרותם או שבנו בית עסק מצליח. גברים כאלה עלפי רוב לא יכולים היו להגיע להישגים אלה לולא היו נשותיהם לוקחות על עצמם את עיקר נטל הטיפול בבית ובילדים. כמובן שיתכן מצב הפוך בו דווקא האישה היא שטיפחה מוניטין גם הודות לתמיכה שקיבלה מבעלה.

חלוקת ערכו של מוניטין
העיקרון המנחה חלוקת ערכו של מוניטין הוא זה שבבסיסה של חלוקת הרכוש המשותף כולו, דהיינו עקרון צדק חלוקתי. בית המשפט יידרש להעריך עד כמה תרם בן הזוג התובע לצבירת המוניטין. לעיתים צובר אדם מוניטין בעיקר הודות לכישוריו האישיים ולבן זוגו רק תפקיד שולי בתהליך זה.

משרד עו"ד רענן גל ושו"ת מתמחה בדיני משפחה. אנא אל תהססו לפנות אלינו בכל שאלה גם בעניין תביעה למוניטין. נשמח לייעץ על בסיס ניסיוננו העשיר, לספק מידע מהימן ובמידת הצורך גם ייצוג משפטי האיכותי והמסור ביותר.


סיפורי הצלחה בתחום משפחה

רויטל – לקוחה ממליצה ענייני משפחה

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

עמית – לקוחה ממליצה ענייני משפחה

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

לילי – לקוחה ממליצה ענייני משפחה

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

אייל- לקוח ממליץ פירוק שותפות

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

שני – לקוחה ממליצה ענייני משפחה

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

יגאל – לקוח ממליץ ענייני משפחה

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

רנית לקוחה ממליצה – ענייני משפחה

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

מיכל לקוחה ממליצה – ענייני משפחה

 

 

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

לקבלת ייעוץ, מלא את הפרטים הבאים ואנו נחזור אליך בהקדם:

שינוי גודל גופנים