עוד באזרחי מסחרי

קטגוריה

תת קטגוריה

מינה לקוחה ממליצה – חברות ושותפויות

פירוק שיתוף בחברה

באופן טבעי, אנשים רבים מבקשים לפתוח עסק בצוותים ויוצרים שותפויות עסקיות המסייעות לתהליך ההקמה והבנייה של החברה. אבל כמו בכל מערכת יחסים בין-אישית, גם שותפויות עסקיות יכולות להגיע למבוי סתום, לעלות על שרטון ובסופו של דבר להביא לכדי פירוק החברה. במקרה ואתם רוצים להתחיל את הליך פירוק שיתוף בחברה, עליכם להבין קודם כל מהי המשמעות שלו – ואיך ניתן לבצע את התהליך בצורה שתפגע במינימום עובדים ולקוחות. כדי להצליח לעבור את התהליך בשלום, חשוב לפנות לעזרתו של עורך דין מיומן ומנוסה. למידע נוסף, צרו קשר עם עורך דין רענן גל.

איך לקבוע פירוק שיתוף בחברה?

אחד השלבים החשובים ביותר בכל תהליך פירוק שיתוף בחברה הוא לקבוע מהו סוג התהליך אותו אתם חייבים לעבור. תהליך הפירוק נקבע על פי סוג החברה והרישום שלה במסמכי המדינה רשמיים. ישנם הבדלים חוקיים בין התאגדות חברה בע"מ לבין שותפות, ולכן גם תהליכי הפירוק שונים במקצת. אם החברה עומדת בפני עצמה, ואין קשר משפטי לבעלים, מדובר בתהליך שונה לחלוטין. אבל אם אתם רוצים לפרק שותפות של חברה בה יש שותפים – אין לכם הגנה משפטית. בנוסף, במקרה והחברה מתפרקת בשל חובות כספיים גדולים, מדובר בתהליך אשר חייב להיעשות במשנה זהירות. זאת, בכדי לצמצם למינימום את הפגיעה בשותפים הקיימים בחברה. כאשר מדובר בפירוק חברה מרצון, כל מה שאתם צריכים לעשות הוא קודם כל לכנס אסיפה של בעלי המניות והשותפים – על מנת לאשר את הליך הפירוק. לאחר מכן, אפשר להחליט אם החברה תתפרק על ידי השותפים עצמם או על ידי מפרק חיצוני. חשוב לציין כי במקרה כזה אין צורך בהתערבות בית המשפט.

פירוק שיתוף בחברה – שומרים על החברה לטובת העובדים כולם

החברה, בה השקעתם מאמצים רבים על מנת להקים ולקדם, לא חייבת להתפרק רק בגלל שהשותפות העסקית שלכם מסיימת את דרכה. אם תבצעו הליך פירוק שיתוף שיהיה מיטיב ומכבד, תוכלו לשמור על כל אותם ערכים שיצרתם בחברה היקרה שלכם – או להביא למצב בו היא פועלת גם בלי שאתם נמצאים שם כדי לפקח. מומלץ לבצע את ההליך בליווי עורך דין מקצועי אשר יודע איך להתנהל בתהליכי פירוק ויכול לשמור על החברה שלכם גם כשאתם כבר לא תהיו חלק ממנה.

פירוק שיתוף בחברה משפחתית

בישראל ישנן חברות רבות אשר פועלות במסגרת משפחתית ויש להן תנאים מיוחדים אל מול חברות עסקיות אחרות. לחברה המשפחתית, שלא כמו חברה רגילה, יש הגדרות משפטיות שונות לצורכי מיסוי, אשר מאוגדות לכדי אדם אחד המכונה נישום מייצג. במקרה ובו בני המשפחה מחליטים להיפרד ולפרק את החברה, מתרחש תהליך משפטי שונה בתכלית מתהליך פירוק של חברה שבנויה באופן רגיל. לכן חשוב שתדעו מה הם הזכויות שלכם בתור בעלי החברה המשפחתית ואיך אתם יכולים להגיע למצב בו העסק שלכם מתפרק בצורה הנאותה וההוגנת ביותר לכל הצדדים. למידע נוסף על פירוק שיתוף בחברה משפחתית, צרו קשר עם עורך דין רענן גל.

מתי ניתן להגיש בקשת פירוק שיתוף בחברה משפחתית?

ישנם כמה וכמה מקרים בהם ניתן להגיש בקשת פירוק שיתוף בחברה משפחתית ולהתחיל בתהליך בצורה חוקית:

  1. סכסוך משפחתי – אם בני המשפחה החליטו שקלו כל הקיצים והם רוצים להביא לסיומה של השותפות המשפחתית, החוק מאפשר לכל אחד ואחת מבני המשפחה השותפים בחברה להגיש את הבקשה לפירוק.
  2. חברה בירושה – במקרים רבים הורים מורישים לילדים שלהם חברות משפחתיות אשר לא תמיד יכולות להיות מנוהלות בצורה מקצועית ואחראית על ידי הילדים. מסיבות כאלו בוחרים הילדים לוותר על הזכות להחזיק בחברה או לבצע את הליך פירוק אשר בסופו יוכלו למכור את החברה לאיש מקצוע שינהל אותה.
  3. התפתחות עסקית – במקרים בהם אתם רוצים לפצל את פעילות החברה לכמה מוקדים שונים ולהרחיב את תחומי הפעילות, ניתן להתחיל בתהליך פירוק שיתוף בחברה משפחתית, וכפועל יוצא לפתוח חברות נוספות באותו תחום.
  4. מכירה – במקרה ואין לכם איך להמשיך לנהל את החברה מבחינה כלכלית, אתם יכולים למכור את החברה לאחר הפירוק או להעביר אותה על ידיו של מנהל חדש בעל משאבים.

עושים כל מה שאפשר לטובת העסק המשפחתי

בסופו של יום, העסק המשפחתי הוא המורשת שיש לכם. ההורים שלכם עשו כל שביכולתם על מנת לבנות את העסק ואתם מחזיקים בזכות לנהל אותו ולפתח את המוצרים שבו. אבל אם הגעתם למצב בו אין לכם איך לנהל את העסק או שהמשפחה נקלעה לסכסוך, אתם לא רוצים לשמר את המצב ולפגוע בהכנסות העתידיות. מומלץ בשלב זה לפנות לעורך דין מיומן אשר ילווה אתכם לאורך כל שלבי תהליך הפירוק – ויביא להסכמות גורפות בין כל בני המשפחה.

מאבקי שליטה בחברות

טיפול משפטי מקצועי יצמצם נזק לחברה

לשליטה בחברה, מכל סוג שהוא (פרטית, ציבורית, שותפות וכד'), יש ערך כלכלי. כך למשל בחברה ציבורית שווי המניות של קבוצת השליטה תמיד גבוה משמעותית משווי מניותיהם של בעלי המניות האחרים. היכולת לכוון את פעילות החברה, לקבוע את זהות האנשים שיעמדו בראשה, את אופן חלוקת רווחיה ועוד, לכל אלה משמעות נכבדת המעוררת מדי פעם סכסוכים הנוגעים לשליטה בחברה.
חשוב להבין שמאבקי שליטה בחברה עלולים לגרום לה נזק רב, מעבר לפגיעה ביעילות ההתנהלות תושפע נכונות לקוחות, ספקים, עובדים וכד' להיקשר עם החברה. במצבים קיצוניים מאבקי שליטה שאינם באים במהירות מספקת על פתרונם מביאים בסופו של דבר לפירוק החברה, לעיתים בשל הגעה לחדלות פירעון ופשיטת רגל.
מומלץ מאוד לכל מי שמעורב במאבק שליטה בחברה לפנות ללא דיחוי אל עורך דין המתמחה גם בתחום זה. ליווי משפטי מקצועי ומסור יאפשר ניהול הסכסוך באופן ענייני ותוך צמצום הפגיעה בחברה, פגיעה בה בדרך כלל אין איש  מן המעורבים המעוניין בה.

על דירקטורים ונושאי משרה בחברות חלה חובת אמון ראשונית כלפי החברה
חשוב לדעת שלפי דיני החברות כל דירקטור ונושא משרה בחברה חייב בחובת אמון ראשונית לארגון. יש להדגיש שחובת האמון היא כלפי החברה כולה ולא כלפי קבוצה כזו או אחרת של בעלי מניות. מי שאינם מקפידים לעמוד בחובתם זו ושמים עניינים אישיים או אחרים מעל טובת החברה חושפים עצמם לתביעות. כל פעולה שנוקט מי מן הצדדים במאבק שליטה בחברה נבחן בראי טובת החברה. ליווי משפטי של עורך דין הבקיא בתחום מאבקי שליטה בחברות יבטיח הימנעות מפעולות הגורמות נזק לחברה שלא לצורך, כך למשל סירוב של נושא משרה לחתום על הוראות תשלום, סירוב שאין לו הצדקה מעשית אלא הוא תוצאה של ניסיון לזכות בעמדת כוח, ליצור לחץ או לפגוע בצד שכנגד. גם החלטות על פיטורין במהלך ניהול מאבק שליטה בחברה יעמדו למבחן טובת החברה, דהיינו האם אכן מדובר בצעדי התייעלות או ב"סגירת חשבונות", "ניקוי שורות" (מתומכי צד כזה או אחר) וכד'.

דרכים לפתרון מאבקי שליטה בחברה
ישנן דרכים שונות שבכוחן להביא לסיום מאבק שליטה בחברה. בין היתר ניתן לפעול למנות בורר (היכול גם לקבל סמכויות ניהול עד שהמשבר מגיע לסיומו). הליך בבית משפט גם הוא מאפשר סיום הסכסוך אך יש לקחת בחשבון שאלה הם הליכים פומביים אשר יאפשרו לכל המעוניין "הצצה" על המצב הבעייתי.
פתרונות אפשריים כוללים רכישת אחזקות של צד אחד על ידי הצד השני, מכירה לגורם חיצון, הפרדת פעילות ועוד.

אנו במשרד עורך דין רענן גל ושות' מתמחים גם בהענקת ליווי משפטי למי שמעורבים במאבק שליטה בחברה. הנכם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה הקשורה לעניין זה, נשמח לייעץ, לספק מידע מהימן, לחלוק מן הניסיון והידע הרב שברשותנו. במידת הצורך תוכלו גם אתם לקבל מאיתנו ליווי משפטי איכותי ומסור.

 

תביעה לסכסוך בין שותפים

שותפות היא אחת הדרכים להקים יחדיו עסק (דרך נוספת היא על ידי הקמת חברה בע"מ למשל השייכת לבעלי המניות שלה). שותפות יכולה להיות של שני אנשים אולם לעיתים חוברים יחד גם שלושה אנשים ויותר ומקימים יחדיו עסק בשותפות.

לעיתים קרובות שותפויות עסקיות מוקמות על ידי קרובי משפחה או על ידי מי ששוררים ביניהם יחסי חברות. שותפים צריכים להיות מסוגלים לסמוך זה על זה ולמעשה יכולת זו היא שמהווה אחד היתרונות הגדולים של שותפות. אולם כאשר אמון זה מופר מתגלעים סכסוכים בין שותפים, יש שסכסוכים כאלה באים על פתרונם רק בין כתלי בית המשפט, פעמים אחרות ניתן ליישבם באמצעות הליך גישור. לעיתים קרובות תביעת סכסוכים בין שותפים פירושם פירוק העסק שהקימו יחד.

הרקע לתביעת סכסוך בין שותפים

כאמור שותפויות מוקמות על ידי מי שחשים שהם יכולים לסמוך זה על רעהו. ההנחה היא שפעולה יחד תניב פירות גדולים מסיכומם של אלה שיכולים היו השותפים ליצור אם היו פועלים כל אחד בנפרד. מטבע הדברים שכל אחד מן השותפים מעוניין להפיק את המרב עבורו ועבור בני משפחתו אולם מכיוון שכל אחד מן השותפים ער לעובדה שההישגים מתאפשרים הודות לשיתוף הפעולה ביניהם נוצר איזון שפירושו גם ערובה ושאיפה לחלוקה הוגנת עם השותפים.

כאשר מתחילים שותפים לחשוד במניעיהם של השותפים שלהם, בעירובם של אינטרסים זרים או בשינוי במטרות שבעבר עלו בקנה אחד קמה קרקע פורייה לסכסוכים בין שותפים. במקרים אחרים סכסוכים כאלה מתעוררים על רקע של אי הסכמות בנוגע לאופן ההתנהלות העסקית או כאשר אחד השותפים מעוניין לשלב בעסק את ילדיו.

תוצאות סכסוכים בין שותפים

לעיתים קרובות יביאו סכסוכים בין שותפים לפירוק המפעל העסקי שהקימו יחד. פירוק שכזה יכול שיעשה בהסכמה או שלא בהסכמה, הכול לפי הוראות חוק החברות. במקרים אחרים סכסוכך בין שותפים יוביל לתביעות אזרחיות בגין עוולות נזיקיות (תביעות לפיצויים על נזקין שגרמו פעולותיו של אחד השותפים לאחר), לתביעות במסגרת הליכי הוצאה לפועל (חובות בין שותפים), תביעות לאכיפת חוזה (כאשר אחד השותפים סבור שהצד הדני אינו מקיים את שסוכם ביניהם) ועוד.

לעיתים קורה שסכסוך בין שותפים גולש לצדדים שלישיים והופכים מעורבים בהם גם לקוחות, עובדים וספקים.
ישנם מקרים בהם סכסוך בין שותפים יכול לבוא על פתרונו פשוט באמצעות הסכמה על כך שאחד השותפים ירכוש את חלקו של השני, פעמים אחרות יכולים השותפים להחליט למכור את העסק כולו לצד שלישי ולחלק את התמורה ביניהם.

משרד עו"ד רענן גל ושו"ת מתמחים בדיני חברות. צברנו ניסיון רב גם בניהול הליכי סכסוך בין שותפים ונחלנו הצלחות מרשימות עבור לקוחותינו, בין אם מדובר היה בהישגים מול שותפיהם או ביישוב הסכסוך ומציאת דרך להמשך פעילות משותפת.

סכסוכים וקונפליקטים בחברה או בית עסק משפחתי

עסקים משפחתיים הם נפוצים, אך טבעי הוא שבני משפחה יוכלו לחבור יחד לשם הקמה וניהול בית עסק.
תופעות מוכרות הן שבני משפחה בוחרים בדרך מקצועית דומה, עובדים כשכירים ומתקדמים לעמדה בכירה בעסק שהקים בן משפחה, נכנסים כשותפים, הופכים יחד לבעלי שליטה בחברה מסוימת ועוד.

פעמים רבות עסקים משפחתיים משגשגים גם בזכות שיתוף פעולה, יחסי קירבה ואחריות הדדית בין בני המשפחה המעורבים. למרבה הצער ישנם גם מקרים בהם מתגלעים סכסוכים, על רקע עסקי או אחר, בין בני משפחה להם אינטרס עסקי משותף. כאשר סכסוך כזה מתפתח לעימות משפטי מתעוררות שאלות ייחודיות שונות וביניהן הצורך להכריע לאיזו ערכאה מוקנית סמכות הדיון.

לפניכם סקירה כללית של מאפייני סכסוכים בבית עסק משפחתי.

נקדים ונאמר שלכל מי שמוצא עצמו מעורב בסכסוך כזה מומלץ לפנות ללא דיחוי אל עורך דין לו ניסיון מוכח בטיפול בתביעות על רקע עסקי בין בני משפחה. עורך דין כזה ידע לנהל את המהלכים באופן זהיר ויעיל, לנצל כל הזדמנות להגיע במהירות לפתרון הוגן ולמנוע התדרדרות לעימות טעון העלול לגבות מחיר כבד מבחינה כלכלית ואישית כאחד. חשוב לזכור שליחסים עכורים בין בני משפחה תיתכן השפעה מרחיקת לכת על אנשים קרובים ויקרים לליבנו.

סמכות הדיון לבית המשפט לענייני משפחה רק בהתקיים שני תנאים במקביל


תביעות אזרחיות על רקע עסקי נידונות בבית משפט השלום או המחוזי (תלוי בסכום התביעה), אם מדובר בסכסוך על רקע יחסי עבודה הערכאה בה ינוהל ההליך תהיה בית הדין לענייני עבודה (למשל כאשר עובד תובע מעסיק שלא מילא חובותיו כלפיו). כאשר מדובר בסכסוך עסקי בין בני משפחה ייתכן וסמכות הדיון תעבור אל בית המשפט לענייני משפחה. לשאלה בפני איזו ערכאה יתברר העניין חשיבות רבה, זאת משום שישנם הבדלים מהותיים בין סדרי הדין ואופי ההתנהלות בין הערכאות האזרחיות הרגילות לבית המשפט לענייני משפחה.

ישנם שני תנאים שרק בהתקיימם במקביל תעבור סמכות הדיון לבית המשפט לענייני משפחה.

ראשית, בין שני הצדדים חייבת להיות קרבה משפחתית כהגדרתה בחוק.

התנאי השני הוא שליחסים המשפחתיים תרומה משמעותית להתפתחות הסכסוך.

עורך דין המתמחה בטיפול בתביעות עסקיות בין בני משפחה ידע לקבוע אם מתקיימים שני התנאים. חשוב להבין שגם אם ההליך יתקיים בפני בית המשפט לענייני משפחה החלטות השופטים תתקבלנה לפי כללים מתחום דיני החברות, חוק המקרקעין, חוק המיטלטלין וכיוצא באלה.

משרד עורכי דין רענן גל ושות' מתמחה גם בניהול הליכים משפטיים על רקע עסקי המתנהלים בין בני משפחה. אנו מכירים היטב את המטען הרגשי המאפיין סכסוכים כאלה ומעניקים ליווי משפטי, מקצועי, אחראי, אכפתי, זהיר ומסור. הנכם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה הנוגעת לסכסוך בבית עסק משפחתי, נשמח לייעץ, לחלוק מן הידע והניסיון הרב שברשותנו ובמידת הצורך להציע גם לכם ייצוג משפטי מן הרמה הגבוהה ביותר.

הרמת מסך לחברה בע"מ

עקרון בסיסי בדיני חברות הוא שחברה המוקמת כחוק הינה בעלת ישות משפטית עצמאית, דהיינו יש לה קיום בפני החוק הנפרד מזה של בעליו ו/או אלה המועסקים בו. בהתאם לעיקרון זה יכולה חברה לפתוח ולנהל (באמצעות "מורשי חתימה") חשבון בנק, להיקשר בחוזים, לתבוע ולהיתבע ועוד.

מכיוון שלחברה ישות משפטית עצמאית ברור שאם היא צוברת חובות עליה לבדה לשאת בהחזרתם, אם תגיע לחדלות פירעון תאלץ החברה להיכנס להליך פשיטת רגל ובו ישמשו נכסיה להחזר החובות (בהיקף האפשרי).
ברבות השנים רבו המקרים בהם בעלי חברות עשו שימוש לרעה בעקרון הישות המשפטית הנפרדת של חברתם. הפתרון שנמצא למצבים כאלה מכונה הרמת מסך ההתאגדות .

בעבר נעשה שימוש מצומצם מאוד בכלי הרמת המסך אולם בשנת 2000 נכנס לתוקפו תיקון לחוק החברות אשר, בין היתר, העניק שיקול דעת נרחב לבתי המשפט באשר למתי ראוי להפוך חובותיה של חברה לכאלה שבעליה צריכים להיות ערבים להם באופן אישי.

התיקון לחוק זכה לביקורת נוקבת מצד המגזר העסקי וכך נעשה תיקון שני שצמצם את האפשרות להרמת מסך לכדי רשימה מוגדרת וכן דרש שבית המשפט ישתכנע שמדובר במקרה בו "נכון, צודק ויעיל" לאפשר הרמת מסך.

כיום סעיף 6 לחוק החברות קובע שהרמת מסך תבוצע רק במקרים חריגים ומטעמים מיוחדים.
כך למשל כאשר נעשה שימוש לרעה בעקרון הישות המשפטית הנפרדת של החברה כדי להונות או לקפח, או כאשר ניהול העסק נעשה באופן שלא היטיב עם העסק עצמו אלה דווקא עם בעליו (למשל ביצוע עסקאות שסיכון לא סביר בצידן).

משרד עו"ד רענן גל ושו"ת מתמחים בדיני חברות. בין היתר צברנו ניסיון רב בניהול תיקים בהם מעורבת בקשה להרמת מסך.

אל תהססו לפנות אלינו בכל שאלה בעניין זה, נשמח לשתף מן הידע שצברנו, לייעץ ובמידת הצורך לספק גם לכם שירותים משפטיים מעולים אשר יבטיחו השגת התוצאה המיטבית עבורכם.

מיזוג חברות

יעלה בקרוב!!

רכישת חברות

יעלה בקרוב !!

העברת מניות חברה

יעלה בקרוב !!

הקפאת הליכים של חברה

יעלה בקרוב!!


סיפורי הצלחה בתחום אזרחי מסחרי

איתן – לקוח ממליץ אזרחי מקרקעין

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

בן – לקוח ממליץ חשבון מוגבל

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

אייל- לקוח ממליץ פירוק שותפות

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

מינה לקוחה ממליצה – חברות ושותפויות

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

אבי לקוח ממליץ – בתחום אזרחי מסחרי

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

לקבלת ייעוץ, מלא את הפרטים הבאים ואנו נחזור אליך בהקדם:

שינוי גודל גופנים