עוד במשפחה

קטגוריה

תת קטגוריה

לילי – לקוחה ממליצה ענייני משפחה

ידועה בציבור – זכויות

ידועה בציבור היא אישה אשר חולקת חייה עם גבר באופן ההופך אותם בעייני החוק לזוג ידועים בציבור.
לידועה בציבור זכויות משפטיות הנובעות מלמעלה מעשרים חוקים שונים להם נגיעה לעניין (כגון חוק הירושה וחוק ביטוח לאומי).
חשוב לדעת כי לא כל זוג החי יחד באותה דירה, חולק בהוצאות הבית ואפילו אם הם נוהגים לקיים יחסי אישות, יחשבו לידועים בציבור.
ההערכות הן כי בישראל, נכון לסוף שנת 2015, ישנן כ 90,000 נשים הנחשבות ידועות בציבור. כמחצית מתוכן קשורות בהסכם חוזי המסדיר את מערכת היחסים בינן לבין בן זוגן (נישואי חוזה). זוגות ידועים בציבור עשויים להיות כאלה שאינם יכולים להינשא בארץ (פסולי חיתון, למשל כהן וגרושה) או כאלה שפועלים מתוך בחירה ואינם מעוניינים במעורבות מוסדית ממשלתית או דתית במערכת היחסים ביניהם.

התנאים להפוך ידועה בציבור


ישנם שני תנאים מצטברים אשר בהתקיימם תהפוך אישה לידועה בציבור. הראשון שבהם הוא קיום חיי משפחה, הכוונה היא לקיום מערכת יחסים אינטימית ממש כשל זוג נשוי, מערכת יחסים המושתת על רגשות כנים (חיבה, אהבה), על אמון הדדי ורצון של בני הזוג לקשור גורלם יחד. הבאת ילדים משותפים לעולם היא עדות כמעט בלתי ניתנת לסתירה אודות קיום תנאי זה של חיי משפחה.
התנאי השני הוא של ניהול משק בית משותף, הכוונה היא למגורים תחת קורת גג אחת, וטיפול משותף בצרכי היום יום כגון לבוש, לינה, מזון, הוצאות מחייה וכדומה. כל זאת כאשר כל אחד מבני הזוג תורם לתחזוקת משק הבית המשותף בהתאם ליכולתו והחלוקה שיוצרים בני הזוג בינם לבין עצמם.
יוצא איפה שידועה בציבור הינה אישה הקשורה בקשר זוגי עם גבר ממש כאילו הייתה נשואה לו אך מבלי שקיימו טקס חתונה דתי ומבלי שנרשמו כזוג נשוי.

חשוב לציין כי ישנם מקרים בהם בית המשפט עשוי להכיר בבני זוג כידועים בציבור גם אם לא מתקיימים התנאים הנ"ל בדיוק, כך למשל ייתכן לעיתים כי אישה תוכר כידועה בציבור גם אם לא גרה תחת קורת גג אחת עם בן זוגה, כאשר אחד מבני הזוג ניהל מערכת יחסים נוספת ועוד.

זכויות ידועה בציבור


במקרים בהם קיים הסכם חוזי בין בני הזוג, הסכם המסדיר את עניינים כגון בעלות על רכוש וחבות ההדדית שוטפת כמו גם במקרה של פרידה, זכויותיה של ידועה בציבור יגזרו מהסכם זה. לעניין ירושה, כאשר מותיר אחריו בן זוגה המנוח של ידועה בציבור צוואה היא תקבל את שהוריש לה. אי וודאות מתעוררת כאשר אין הסכם חוזי בין בני הזוג וכן כאשר בן הזוג נפטר ולא מותיר אחריו צוואה תקפה. במקרים כאלה ייתכן וידועה בציבור תצטרך לעמוד על זכויותיה תוך קיום הליך משפטי. מומלץ להיוועץ עם עורך דין המתמחה בדיני משפחה ואשר לו ניסיון מוכח בטיפול בתביעות של ידועות בציבור כנגד בן זוגן או כנגד מוסדות המדינה.

משרד עורכי דין רענן גל ושות' מתמחה גם בתחום דיני משפחה, נשמח לעמוד לרשותכם בכל עניין הקשור לתחום זה לרבות נושאים הקשורים לידועה בציבור.

הגשת תביעת אבהות וקבלת צו לבדיקה גנטית

ישנן נסיבות שונות המובילות להגשת תביעת אבהות. הרבה תביעות כאלה מוגשת על רקע אי מוכנות מצד האב להכיר באבהותו. לעיתים דווקא האם מסרבת להכיר באבהות והגבר שמזרעו הרתה מוצא עצמו נאבק על זכויותיו כאב. פעמים אחרות ילדים (קטינים ובגירים) מגישים תביעות אבהות במטרה לגלות ולוודא זהות אביהם הביולוגי.

תהיינה הנסיבות אשר תהיינה המדע המודרני מאפשר לקבוע בוודאות של 99% אם גבר מסוים הוא אבי הילד. לכאורה, לאור האפשרות לערוך בדיקה גנטית שתקבע או תפריך אבהות, פתרון מצבים כגון הנ"ל צריך להיות קל. חשוב לדעת שהלכה למעשה הדברים אינם פשוטים כלל ועיקר. אספנו עבורכם מידע מועיל אשר בכוחו לסייע להבין איך מגישים תביעת אבהות, מתי מבוצעת בדיקה גנטית לקביעת אבהות (הידועה גם כ"בדיקת סיווג רקמות"), למה חשוב לקבל תחילה צו לביצוע הבדיקה ועוד.

נקדים ונאמר שלנושא האבהות עשויה להיות משמעות מרחיקות לכת הרבה יותר משנדמה תחילה.
מעבר להשפעה הרגשית ישנן השלכות משפטיות כגון האפשרות לחייב את האב לשלם מזונות לילדיו, קבלת זכויות המוקנות לצאצאים (למשל זכות לרשת או זכות לקבל אזרחות) ועוד. לאור חשיבות הנושא ורגישותו, לכל מי שמעורב במקרה בו קיימת שאלה לגבי זהות האב מומלץ לפנות ללא דיחוי אל עורך דין לענייני משפחה אשר לו ניסיון מוכח גם בטיפול בתביעות אבהות.

מתי צריך להגיש תביעת אבהות


תביעת אבהות נחוצה כאשר קיימת מחלוקת בנוגע לזהות האב. התביעה עשויה להיות מוגשת על ידי אם המעוניינת שבית המשפט יצהיר שגבר מסוים הוא אכן האב. תביעת אבהות מוגשת לעיתים על ידי גבר שמעוניין להוכיח אבהותו למרות שהאם מסרבת, מסיבותיה היא, להכיר בה. לעיתים גבר הנחשב האב מעוניין להוכיח שהמצב למעשה אינו כזה. גם ילדים שמעוניינים לברר זהות אביהם עשויים להגיש תביעת אבהות כנגד גבר שהם סבורים שהוא אביהם.

תביעת אבהות מוגשת לבית המשפט לענייני משפחה. כשקטין מגיש את התביעה זו תוגש בשמו על ידי האפוטרופוס.

בדיקת סיווג רקמות והכרעה בנושא אבהות


בדיקת סיווג רקמות מוכרת על ידי בית המשפט ככזו שבכוחה לאשש או להפריך אבהות בוודאות גבוהה מאוד (99%). בית המשפט קובע אבהות על בסיס ראיות המובאות לו כאשר הבדיקה הגנטית בראשן.
חשוב מאוד לדעת שאין תוקף משפטי לבדיקה שנעשתה ללא שהוצא תחילה צו בית משפט המחייב לערוך אותה.
בעבר ביצוע הבדיקה חייב לקיחת דגימת דם אולם כיום מספיקה גם דגימת רוק או שיער. ישנם מקרים בהם בית המשפט יסרב לתת צו לביצוע בדיקת אבהות, כך למשל כאשר תוצאות הבדיקה עלולות לגרום לכך שהילד יחשב ממזר (ילד שנולד לאישה נשואה מזרעו של גבר שאינו בעלה).

משרד עורכי דין רענן גל ושות' מתמחה בתחום דיני משפחה. טיפלנו בתביעות אבהות רבות ומגוונות. נשמח לעמוד לרשותכם, לספק מידע מהימן, לייעץ, ובמידת הצורך להציע גם לכם ליווי משפטי איכותי ומסור.

 


סיפורי הצלחה בתחום משפחה

רויטל – לקוחה ממליצה ענייני משפחה

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

עמית – לקוחה ממליצה ענייני משפחה

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

לילי – לקוחה ממליצה ענייני משפחה

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

אייל- לקוח ממליץ פירוק שותפות

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

שני – לקוחה ממליצה ענייני משפחה

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

יגאל – לקוח ממליץ ענייני משפחה

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

רנית לקוחה ממליצה – ענייני משפחה

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

מיכל לקוחה ממליצה – ענייני משפחה

 

 

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

לקבלת ייעוץ, מלא את הפרטים הבאים ואנו נחזור אליך בהקדם:

שינוי גודל גופנים