עוד במשפחה

קטגוריה

תת קטגוריה

רויטל – לקוחה ממליצה ענייני משפחה

רנית לקוחה ממליצה – ענייני משפחה

יגאל – לקוח ממליץ ענייני משפחה

שני – לקוחה ממליצה ענייני משפחה

עמית – לקוחה ממליצה ענייני משפחה

תביעה להסדרי ראייה

תביעות גירושן אופיים שהן עלולות להפוך למאבק טעון בין שני צדדים ניצים. עניינים רבים צריכים להיפתר במסגרת הליך גירושין, אחד מהם הוא המשמרות על הילדים המשותפים והסדרי הראייה שיקבעו לבן הזוג שאינו ההורה המשמורן.
ברוב העניינים צדדים בהליך גירושין יהיו חלוקים עד כדי יריבות קשה. בעניין המשמורת והסדרי הראייה דווקא ייתכן אפילו שיתוף פעולה שמטרתו הגעה להסכמה שתיטיב עם הילדים. במקרים אחרים הופך גם עניין הסדרי הראייה לקלף שמנסים הצדדים להיעזר בו כדי להשיג לעצמם תנאים עדיפים.

הסדרי ראייה נקבעים להורה שאינו המשמורן. הם נקבעים בפסק הדין בהליך גירושין. תביעה להסדרי ראיה מוגשת על ידי אחד ההורים (בדרך כלל זה שקיבל הסדרי ראייה) כדי לשנות את אשר נקבע בהסכם הגירושין.
פעמים רבות נובעת תביעה לשינוי הסדרי ראייה מרצון של אחד ההורים להעתיק את מקום מגוריו, בין אם בתוך גבולות ישראל או לתקופה ממושכת לחו"ל.

איך נקבעים הסדרי ראיה
הסדרי הראייה יקבעו לאחר שידוע מי יהיה ההורה המשמורן. כאשר מדובר בילדים עד גיל שש "חזקת הגיל הרך" (המקובלת בישראל) מעניקה את המשמורת לאם (אלא אם ישנן נסיבות יוצאות דופן). האב יקבל הסדרי ראיה מצומצמים יחסית, בדרך כלל פעמיים בשבוע מחזרת הילדים מן המסגרת (פעוטון / גן / צהרון), מחצית מימי חופשות החגים והקיץ וכן בכל סוף שבוע שני.
ככל שמדובר בילדים גדולים יותר ירשה לעצמו בית המשפט לחרוג מהסדרי הראייה הבסיסיים שתוארו לעיל.

זכויותיו של הורה לו נקבעו הסדרי ראיה
במקרים בהם ההורה המשמורן אינו מאפשר להורה שקיבל הסדרי ראיה לממשם הלכה למעשה ניתן לפנות לפקידת הסעד, לבית המשפט או אפילו למשטרה בבקשה לפעול על מנת לאפשר קיום הסדרי הראיה כפי שנקבעו.

רק עו"ד לענייני משפחה בעל ניסיון בטיפול בתיקי הסדרי ראייה ידע כיצד כדאי לפעול על מנת לחייב את ההורה המשמורן לאפשר קיום הסדרי הראייה כלשונם. חשיבות הנושא ברורה שכן אי קיום הסדרי הראייה פוגע בקשר בין הורה לילדיו.

ישנם מקרים בהם הורה שקיבל הסדרי ראייה אינו מבלה במלואו (או בכלל.) את הזמן שנקבע לו עם ילדיו.
לא ניתן לחייב הורה כזה לקיים את הסדרי הראיה אולם ניתן לעיתים לתבוע הגדלת מזונות שכן על ההורה המשמורן מתווספות הוצאות שהיה נושא בהן ההורה בעל הסדרי הראיה בעת שהילדים היו שוהים עימו.

תסקיר פקידת סעד

בדרך כלל בתביעה להסדרי ראייה יקבע בית המשפט פקידת סעד שתיפגש עם ההורים והילדים, תברר את מכלול הנסיבות ותמליץ לבית המשפט (באמצעות "תסקיר" שתגיש) מה הסדרי הראייה הרצויים (כל זאת כאשר טובת הילד בראש סדר מעייניה).
בית המשפט אינו מחויב לקבל את ההמלצות בתסקיר אולם ברוב המקרים כך יהיה.

משרד עו"ד רענן גל ושו"ת מתמחים בדיני משפחה, צברנו ניסיון רב גם בניהול הליכי תביעה להסדרי ראיה. תוכלו לפנות אלינו בכל שאלה, נשמח לעזור בייעוץ ובמידת הצורך במתן שירותים משפטיים האיכותיים והמסורים ביותר.

תביעה למשמורת

במסגרת תביעות גירושין ישנם עניינים רבים הדורשים התייחסות, אחד המרכזיים שבהם הוא המשמורת על הילדים המשותפים של בני הזוג שמתגרש. סוגיית המשמרות היא יוצאת דופן במובן שרוב העניינים האחרים הם ממוניים במהותם (למשל חלוקת רכוש ומזונות). עם זאת מובן שגם לעניין מסירת המשמורת לאחד ההורים וקביעת הסדרי ראייה להורה השני יש גם משמעויות כלכליות.

מכיוון שעניין המשמורת עוסק בטובת הילדים יתכן שיתוף פעולה בין הצדדים אפילו כאשר בכל עניין אחר הם מעוניינים רק להשיג יתרון לעצמם על חשבון הצד השני. עם זאת גם עניין המשמורת על הילדים יכול להפוך למחלוקת טעונה כאשר כל אחד מהצדדים מעוניין במרב השליטה על אופן גידול הילדים (ולהמעיט את מידת השליטה של בן הזוג השני).

עו"ד לענייני משפחה חייב לדעת לנצל כל הזדמנות להגיע לסיכומים בעניין משמורת ילדים ולמנוע סחרור והפיכת תביעה למשמורת לחלק מסערת גירושין כללית.

הסמכות לדון בתביעה למשמורת ילדים
כבעניינים רבים אחרים  הקשורים לגירושין כך גם בכל הנוגע לתביעת משמורת על ילדים ישנה כפילות סמכויות בין בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני. מסיבה זו עניין המשמורת מהווה חלק ממרוץ הסמכויות, אם הוגשה תביעת גירושין תחילה לבית הדין הרבני (על ידי אחד הצדדים המעוניין לכבול את בן הזוג השני להתדיינות דווקא בערכאה זו) ואליה נכרך גם עניין המשמורת יהיה זה בית הדין הרבני שיפסוק בעניין זה.

לעיתים מגיעים בני זוג שנפרד (בין אם כבר התגרשו או לא) להסדר בעניין משמורת ילדים. כדי שהסדר זה יהפוך תקף וניתן לאכיפה עליהם לערוך הסכם בכתב ולקבל את אישור בית המשפט לענייני משפחה או של בית הדין הרבני. זאת ניתן לעשות באמצעות הגשת תביעה למשמורת ילדים ודבלת פסק דין בעניין.

מכלול השיקולים בהענקת משמורת והסדרי ראייה
למעשה העיקרון המנחה את הערכאה שתידון בתביעה למשמורת הוא טובת הילד.
בישראל חלה "חזקת הגיל הרך" לפיה אין להפריד ילדים מתחת לגיל שש מאימם. לפיכך המשמורת על ילדים קטנים תינתן תמיד לאם אלא אם ישנן נסיבות מיוחדות שלא לעשות זאת.

בית המשפט ימנה פקידת סעד אשר תשתמש שליחתו ותבחן בשטח עם איזה מן ההורים ייטב לילדים לחיות.  פקידת הסעת תיפגש עם ההורים והילדים תבקר בביתם של שני הצדדים ותערוך "תסקיר" בו מתואר המצב ומפורטות המלצות למשמורת והסדרי ראייה. בית המשפט אינו מחויב לקבל את המלצות פקידת הסעד אולם ברוב המקרים זה אכן מה שקורה.

לעיתים ישמעו גם רצונות הילדים אולם אלה יבחנו בזהירות על מנת לקבוע אם הם אכן עולים בקנה אחד עם טובתם.

ערעור על משמורת שנקבע יש להגיש לערכאה שפסקה בעניין. ניתן להגיש ערעור כזה כאשר היה שינוי מהותי בנסיבות (למשל התדרדרות חמורה במצבו הבריאותי של ההורה המשמורן).

משרד עו"ד רענן גל ושו"ת מתמחה בדיני משפחה. אל תהססו לפנות אלינו גם בכל שאלה בנוגע לתביעה למשמורת, נשמח לייעץ ולספק לכם מידע מהימן. במידת הצורך תוכלו לקבל מאיתנו ייצוג משפטי איכותי ומסור.

מזונות אישה

גם בישראל, כמו במדינות רבות בעולם, נהוג שבעל חייב לספק לאשתו את צרכיה החומריים. ישנה מגמה, הנובעת מתנועות פמיניסטיות הדוגלות בשוויון בין המינים, להפוך עקרון זה למיושן אולם נראה כי יחלפו עוד שנים רבות עד שזה יתרחש בפועל, אם בכלל.

המשפט העברי, המבוסס על תורת ישראל, מחייב בעל לממשן את אשתו ולדאוג לה לכל מחסורה (שאר, כסות ועונה). המצב כיום הוא שגם בבית הדין הרבני וגם בבית המשפט לענייני משפחה נפסקים מזונות אישה בגובה המתאים לנסיבות המקרה.
בעל חייב לשלם מזונות אישה כפי שנקבעו בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה עד שיתקבל פסק דין בתביעת גירושין.

ניתן לכרוך את עניין מזונות אישה לתביעת גירושין המוגשת לבית הדין הרבני. לפיכך בעניין זה קיימת תופעת מרוץ הסמכויות המוכרת כאשר מי מהצדדים ממהר להגיש תביעת גירושין לערכאה בה הוא רוצה לכבול את בן הזוג השני להתדיינות בה (בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני).

עניין מזונות אישה הוא עוד דוגמא לכך שלא תמיד עדיף לגברים שכל נושא הקשור בגירושיהם יידון בבית הדין הרבני ואילו לאישה תמיד עדיף שיידון בהם בית המשפט לענייני משפחה. לעיתים דווקא בית הדין הרבני יפסוק לאישה מזונות גבוהים יותר (למשל במקרים בהם תוכיח שבעלה בגד בה, נושא שבית המשפט לענייני משפחה לא יכלול במסגרת שיקוליו בקביעתו את גובה המזונות שיש לחייב את הבעל לשלם לאישתו).

גובהם של מזונות אישה
הסכום החודשי שיחויב בעל לשלם לאשתו ייגזר מן השאיפה לאפשר לה לשמור על רמת החיים להם הורגלה כאשר חיו יחד כזוג. לפיכך תשקול הערכאה עליה מוטל לקבוע את סכום מזונות אישה את מכלול הוצאותיה, בין היתר הוצאות מזון, דיור, ביגוד, רכב (או תחבורה אם לא הורגלה שעומדת מכונית לרשותה), שכר לימוד, טיפוח יופי, חוגי העשרה וכל הוצאה נוספת שהורגלה להוציא במהלך החיים המשותפים.

מובן שיילקחו בחשבון יכולותיו הכלכליות של הבעל. לעיתים מנסים גברים לטעון כי הכנסותיהם ירדו, זאת כדי להתחמק מתשלום סכום מזונות אישה גבוה. בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה (בהתאם לנסיבות המקרה) יבדוק אם ירידה זו בהכנסות לא נובעת מפעולות מכוונות של הבעל. במקרים כאלה יילקח בחשבון "פוטנציאל ההשתכרות שלו" דהיינו כמה הוא יכול להרוויח אם יידרש לכך.

מזונות לאישה עובדת
לכאורה כאשר אישה עובדת ומשתכרת למחייתה אין צורך שבעלה ישלם לה מזונות אולם אם רמת החיים אליה הורגלה לא מתאפשרת לה רק מן הסכומים שמרוויחה מעבודתה ניתן לחייב את הבעל להשלים סכומים אלה.
אישה יכולה לתבוע מזונות מבעלה גם אם אינם מתגוררים עוד תחת אותה קורת גג.

משרד עו"ד רענן גל ושו"ת מתמחים בדיני משפחה, צברנו ניסיון רב גם בניהול תביעות מזונות אישה. אל תהססו לפנות אלינו, נשמח לייעץ ובמידת הצורך לספק גם לכם שירותים משפטיים איכותיים ומסורים.

מזונות ילדים

תביעה למזונות ילדים עוסקת בתביעה של ילדים כנגד אביהם אשר חייב לפי דין לספק להם צרכים בסיסיים (לפחות) עד הגיעם לגיל 18. מכיוון שמדובר בקטינים מובן שהם אינם יכולים להגיש את התביעה בעצמם והיא מוגשת בשמם בדרך כלל על ידי אימם.

מקורו של חיוב האב לזון את ילדיו הוא המשפט העברי (הדין החל מכוח תורת ישראל). העיקרון הוא שאב חייב לדאוג שילדיו יזכו לקבל לפחות את צרכיהם הבסיסיים עד גיל 15, הרחבת התקופה לגיל 18 נעשית מכוח "דין צדקה" (אף הוא מן המשפט העברי). בפועל משלם האב אותו סכום עד גיל 18 ומגיל 18 ועד 21 שליש מסכום זה.
גובה מזונות ילדים נקבע לפי יכולותיו הכלכליות של האב.

איפה תידון תביעה למזונות ילדים
בתחום דיני משפחה ישנו מרוץ הסמכויות הידוע בגלל הכפילות בסמכות בין בית המשפט לענייני משפחה ובתי הדין הדתיים (כאשר מדובר בשני בני זוג יהודים – בית הדין הרבני). אולם ישנם תחומים בהם לא ניתן לכפות התדיינות בבית הדין הרבני.

הסמכות לדון במזונות ילדים נתונה לבית המשפט לענייני משפחה אלא אם כן הביעו שני הצדדים הסכמה שבית הדין הרבני ידון גם בעניין זה במסגרת תביעת גירושין שהוגשה לו. לכן גם אם מיהר גבר להגיש תביעת גירושין לבית הדין הרבני ואליה כרך נושאים שונים, כגון משמורת וחלוקת רכוש, ובכללם גם מזונות ילדים לא יתברר עניין זה בבית הדין הרבני אלא אם הביעה האם הסכמה לכך. בכל מקרה אחר תביעה למזונות ילדים תתברר בבית המשפט לענייני משפחה.

תביעה למזונות ילדים מאב שאינו נשוי לאם ילדיו
אין מניעה להגיש תביעה למזונות ילדים גם כנגד כאשר האב והאם מעולם לא נישאו. אפילו אב שמעולם לא ראה את ילדיו חייב בתשלום מזונות ילדים. באופן דומה אין מניעה להגיש תביעה למזונות ילדים כנגד אב שעדיין נשוי לאם ואפילו גר עימה ועם הילדים תחת אותה קורת גג.

גובהם של מזונות ילדים
אל תביעה למזונות ילדים המוגשת לבית המשפט לענייני משפחה באזור מגוריהם של הקטינים יש לצרף מסמכים המעידים על הוצאות המחייה החיוניות שלהם (למשל קבלות על ביגוד, מזון, הוצאות רפואיות, מיסי ארנונה,
חשמל ומים, תשלומים למסגרות חינוכיות ועוד).
מנגד מגיש האב מסמכים המעידים על יכולותיו הכלכליות (למשל תלושי שכר וקבלות על הוצאות).
בית המשפט יפסוק סכום מזונות ילדים חודשי לפי איזון בין צרכי הילדים ויכולתו הכלכלית של האב.

מזונות זמניים לילדים
כדי למנוע מצב שילדים יוותרו ללא מזונות עד תום הליך גירושין או תביעה ספציפית למזונות ילדים ניתן לבקש מבית המשפט להורות על תשלום מזונות זמניים. האב חייב להתחיל לשלם את הסכום שקבע בית המשפט עד שיקבע סכום אחר. אם לא משלם האב מזונות זמניים, כך כמובן גם באי תשלום מזנות ילדים קבועים, ניתן לפנות ללשכת ההוצאה לפועל.

משרד עו"ד רענן גל ושו"ת מתמחים בדיני משפחה, צברנו ניסיון רב גם בתחום תביעה למזונות ילדים. אנא אל תהססו לפנות אלינו בכל שאלה בעניין, נשמח לסייע בייעוץ ומידע, במידת הצורך תוכלו גם אתם לקבל מאיתנו ייצוג משפטי מסור ואיכותי.


סיפורי הצלחה בתחום משפחה

רויטל – לקוחה ממליצה ענייני משפחה

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

עמית – לקוחה ממליצה ענייני משפחה

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

לילי – לקוחה ממליצה ענייני משפחה

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

אייל- לקוח ממליץ פירוק שותפות

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

שני – לקוחה ממליצה ענייני משפחה

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

יגאל – לקוח ממליץ ענייני משפחה

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

רנית לקוחה ממליצה – ענייני משפחה

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

מיכל לקוחה ממליצה – ענייני משפחה

 

 

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

לקבלת ייעוץ, מלא את הפרטים הבאים ואנו נחזור אליך בהקדם:

שינוי גודל גופנים