עוד בחשבון מוגבל

קטגוריה

תת קטגוריה

עליה בהיקף חשבונות בנק מוגבלים

לפי נתוני בנק ישראל על כחצי מיליון חשבונות בנק הטילו הבנקים המסחריים בארץ הגבלה בשנת 2014 בלבד!
תופעת החשבונות המוגבלים פוגעת באנשים פרטיים ובעסקים כאחד. הנפגעים באופן החמור ביותר הם עסקים קטנים ובינוניים כאשר הגבלת חשבון הבנק שלהם מהווה לעיתים קרובות מכת מוות לבית העסק ומביאה אותו לכדי פשיטת רגל וסגירה.

אמנם, תופעת חשבון בנק מוגבל רחוקה מלהיות חדשה במחוזותינו אולם הנתונים מצביעים על עליה משמעותית בהיקפה מאז ראשית שנות ה2000. הסיבה לעליה זו היא שינויים שהכניס המחוקק בחוק שיקים ללא כיסוי ושינויים תחיקתיים אחרים (בחוקים ובתקנות) שמטרתם הייתה ליצור מציאות חדשה בכל הקשור לניהול חשבונות בנק בחריגה (במינוס), תופעה שהיא כשלעצמה בעייתית מאוד בישראל.

הקשחת עמדות הבנקים המסחריים

כתוצאה מן השינויים הנ"ל הקשיחו הבנקים המסחריים את עמדותיהם ואופן הטיפול במי שרשמו צ'קים ללא כיסוי. כיום כל מי שעשרה צ'קים שרשם נותרו ללא כיסוי במהלך תקופה של עד שנה חשבום הבנק שלו יוגבל. קיימת גם מדרגה נוספת להגבלה, הגבלה חמורה, המוטלת על מי שחשבונו כבר הוגבל וטרם חלפו שלוש שנים מאז הסרת ההגבלה הקודמת או שברשותו חשבון בנק נוסף (באותו בנק או בבנק אחר) שכבר הוגבל.

נחוצה פעולה מהירה

העלייה בהיקף החשבונות המוגבלים נובעת גם מן העובדה שרבים אינם נוקטים פעולה מהר מספיק כדי למנוע את הטלת ההגבלה מלכתחילה. חשוב מאוד לדעת שלבנקים סמכות לבטל הגבלה שעליה התריעו לפני שזו נכנסת לתוקף. לפיכך טוב יעשה מי שיפנה ללא דיחוי אל עורך דין המתמחה בטיפול בהגבלת חשבון בנק כדי להעניק לו הזדמנות לנצל כל אפשרות למנוע את הטלת ההגבלה או לפחות להביא לביטולה בהקדם האפשרי.

במקרים רבים מכתב מאת עורך דין בו הוא מתריע בפני הבנק על טעות שנפלה באופן בו ניהל הבנק את החשבון (למשל צ'ק שסורב כאשר הופקד ביום מסוים אולם הבנק טיפל בו רק למחרת כאשר במועד זה לא הייתה יתרה מספקת לכיבוד הצ'ק).

משרד עורכי דין רענן גל ושות' מתמחים גם בדיני בנקאות בכלל ובטיפול במקרי הגבלת חשבון בנק בפרט. אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו בכל שאלה הנוגעת לעניין זה. נשמח לייעץ ולחלוק מן הידע הרב שברשותנו. נוכל להמליץ בפניכם על דרכי פעולה אפשריות ובמידת הצורך גם לטפל עבורכםבביטול הגבלה בחשבון הבנק, בפעולות מניעה של הגבלה בבנק ובצמצום נזקים של הגבלת חשבון בנק קיימת.

חשיבות טיפול משפטי

תופעת חשבונות מוגבלים בבנק הפכה נפוצה יותר מאז החל המחוקק הישראלי לפעול ביתר שאת כנגד מי שחורגים ממסגרת יתרת החובה המוגדרת בחשבון הבנק שלהם. מגמה זו של הקשחת עמדות החלה בראשית שנות ה2000 ובאה לידי ביטוי בין היתר בתיקונים לחוק צ'קים ללא כיסוי ובשינויים בנהלים המחייבים בנקים מסחריים.
למרות שחל גידול במספר לקוחות הבנקים, בין אם מדובר בלקוחות פרטיים, בעסקים או בחשבונות בעלי יותר מבעלים בודד אחד (חשבונות משותפים), שחשבונם מוגבל רגיל או מוגבל חמור ההתייחסות בקרב הציבור ללקוחות כאלה לא השתנתה ולפיכך הנזק ארוך הטווח שעלולה הגבלת חשבון בנק להביא עימה נותר בעינו.
חשוב לדעת כי ניתן לעשות רבות כדי להתמודד עם הגבלת חשבון בנק ולפיכך יש לפנות ללא דיחוי אל עורך דין המתמחה בתחום זה כדי לאפשר מיצוי כל אפשרות למזעור הנזק אם לא מניעתו לחלוטין.

במשרד עורכי דין רענו גל ושות' תמצאו בעלי מקצוע מובילים בתחום דיני בנקאות. אנו נדע לספק לכם ליווי משפטי מעולה וייצוג מיטבי מול הבנק כך שתוכלו לצלוח משוכה זו של הגבלת חשבון הבנק הפרטי או העסקי שלכם בקלות הרבה ביותר האפשרית.

קושי פרקטי מיידי בהנהלות פיננסית 

להגבלת חשבון בנק משמעות כפולה, ראשית ההגבלה מערימה קשיים על המשך התנהלות פיננסית עד כדי כך שמי שחשבונות הבנק שלהם הוגבלו, בין אם מדובר באנשים פרטיים או בעסקים, ובוודאי מי על חשבון הבנק שלהם הוטלה הגבלה חמורה, עלולים למצוא עצמם נאלצים לפנות להליך פשיטת רגל. אולם הנזק של הגבלת חשבון בנק אינו מוגבל בזה הפרקטי המיידי אלא עלול להיות ארוך טווח וקשה למדידה בדמות נזק תדמיתי ופגיעה במוניטין.

מטבע הדברים שהקושי הפרקטי דורש פתרון מהיר. לעיתים ניתן להסיר הגבלה מחשבון בנק, פעמים אחרות (ובלבד שפנינו אל עורך דין המתמחה בתחום עוד בטרם הוטלה ההגבלה) ניתן למנוע את הטלת ההגבלה מלכתחילה. עוד שיפור משמעותי ביכולת ההתנהלות הפיננסית השוטפת ניתן להשיג על ידי צמצום חומרת ההגבלה, מחשבון מוגבל חמור לחשבון מוגבל רגיל שכן בעל חשבון מוגבל רגיל יכול להמשיך לרשום צ'קים מחשבונות אחרים שברשותו אשר לא הוגבלו, דבר שלא יכול לעשות מי שנוטלה על חשבון בנק שלו הגבלה חמורה.

נזק מצטבר ארוך טווח

אולם להגבלת חשבון בנק משמעויות נוספות מעבר לקושי הפרקטי הנ"ל. בנק ישראל מנהל רישומם של בעלי חשבון מוגבל כדי לסייע להימנע מקבלת צ'קים ללא כיסוי. מטבע הדברים שמי ששמו הפרטי מופיע ברשימה זו עלול למצוא שדבקה בו סטיגמה של אדם הכושל בניהול פיננסי תקין גם זמן רב לאחר הסרת ההגבלה. עסק שחשבון הבנק שלו הוגבל עלול לספוג פגיעה חמורה במוניטין אשר לה משמעויות קשות בכל הנוגע להיקף הפעילות.

לאור הנזקים שעלולה הגבלת חשבון בנק לגרום, כפי שאלה תוארו לעיל, ברורה חשיבות הפניה אל עורך דין המתמחה בהענקת טיפול משפטי למי שחשבון הבנק שלו הוגבל. אנו מסוגלים להעמיד לרשותכם בעלי מקצוע מן השורה הראשונה אשר ידעו לנצל כל אפשרות לצמצום הנזק ואף מניעתו לחלוטין.


סיפורי הצלחה בתחום חשבון מוגבל

ארז – לקוח ממליץ חשבון מוגבל

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

בן – לקוח ממליץ חשבון מוגבל

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

ליאת לקוחוה ממליצה – אזרחי מסחרי

יש לך מקרה? מלא/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי

לקבלת ייעוץ, מלא את הפרטים הבאים ואנו נחזור אליך בהקדם:

שינוי גודל גופנים